«Հայաստանի Հանրապետության բռնցքամարտի ֆեդերացիա» ՀԿ-ի շուրջ ստեղծված անառողջ մթնոլորտը շարունակում է մտահոգիչ մնալ:
Հեռավար կառավարմամբ գործող ֆեդերացիան, հատկապես վերջին ամիսներին, ծառայեցվում է փոքր խմբի շահերին, որը սեփական խնդիրները, բռնցքամարտում ստեղծված անառողջ մթնոլորտը պարբերաբար փորձում է ներկայացնել որպես բացառապես արտաքին միջամտության փորձ, այլ ոչ թե որպես ֆեդերացիան քաղաքական նպատակներին ծառայեցնելու միջոց:
Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունից և Աշխարհի առաջնությունից առաջ ստեղծված ծանր կացությունը քննարկելու նպատակով օգոստոսին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հանդիպումը: Զրուցակիցները քննարկել են հայկական բռնցքամարտում ստեղծված անառողջ մթնոլորտը` միաժամանակ նշելով, որ մարզիկները չեն կարող տուժել արկածախնդրության հետևանքով:
Որոշում է կայացվել, որ նախարարությունը և ՀԱՕԿ-ը կկազմակերպեն մեր թիմերի մասնակցությունը երկու առաջնություններին` ամենաբարձր մակարդակով, որպեսզի օլիմպիական այս մրցաշրջանում մարզիկները շարունակեն նախապատրաստվել Տոկիո 2020-ին: Համատեղ գործելու պատրաստակամությունը պետք է ազդակ լինի ֆեդերացիային և բռնցքամարտի աշխարհին` համախմբվելու, արկածախնդիրներին մերժելու և ֆեդերացիայի աշխատանքը բնականոն ընթացքի բերելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչություն

Нездоровая атмосфера вокруг общественной организации «Федерации бокса Республики Армения» продолжает вызывать беспокойство.
Федерация, действующая с удаленным управление, особенно в последние месяцы, служит интересам небольшой группы, которая периодически пытается представить собственные проблемы и нездоровую атмосферу в боксе исключительно как попытку внешнего вмешательства, а не как способ служить политическим целям федерации.
В августе состоялась встреча министра образования, науки, культуры и спорта РА Араика Арутюняна и президента Национального олимпийского комитета Армении Гагика Царукяна для обсуждения сложной ситуации, возникшей перед молодежным чемпионатом Европы и чемпионатом мира. Собеседники обсудили нездоровую атмосферу в армянском боксе, одновременно отметив, что спортсмены не должны страдать из-за происходящих авантюр.
Было решено, что министерство и НОК Армении организуют участие наших команд в обоих чемпионатах на высшем уровне, чтобы спортсмены в этом олимпийском сезоне могли продолжить подготовку к Токио-2020. Готовность к совместной работе должна стать импульсом для федерации и мира бокса, чтобы объединиться, отказаться от авантюр и привести работу федерации в нормальное русло.
Управление по информации и связям с общественностью Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения