Արեգ Հովհաննիսյան. Մասնակիցների կարծիքով, սա մինչև այս անցկացված լավագույն սեմինարն էր
ՀԱՕԿ-ը հոկտեմբերի 16-17-ը «Օլիմպավանում» «Համագործակցություն սպորտային բժշկության և հակադոպինգային գործունեության միջև: Խնդիրները և հեռանկարները Հայաստանում» անվանումով միջազգային սեմինար է անցկացրել Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) Օլիմպիական համերաշխության ծրագրի շրջանակում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում սեմինարի բանախոսները կիսվեցին տպավորություններով:
Արեգ Հովհաննիսյան. «Նախնական պայմանավորվածությունը Վրաստանի բժշկական համալսարանի սպորտային բժշկության ամբիոնի վարիչ և ազգային հակադոպինգային գործակալության տնօրեն, պրոֆեսոր Պավլե Կասրաձեի հետ էր, պետք է ներկա լիներ նաև Ռուսաստանի առաջին բժշկական ինստիտուտի սպորտային բժշկության և վերականգնողական բժշկության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Աչկասովը, որը տարածաշրջանում ամենահայտնի մասնագետներից մեկն է, բայց, ցավոք, նա չկարողացավ գալ թոքերի բորբոքման պատճառով: Մեր ֆիզիոթերապևտների և սպորտային բժիշկների խնդրանքով կազմակերպեցինք Միխայել Կասատկինի այցը, որը Եվրոպայում կինեզոտեյպինգի լավագույն մասնագետներից է: Իմ զեկույցում ներկայացրել եմ 2020-ի արգելված նյութերի նոր ցուցակը, որը բաժանվել է նաև մասնակիցներին: Առաջին անգամ կազմել և ներկայացրել ենք հիմնական հիվանդությունների բուժման համար օգտագործվող այն դեղերի ցուցակը, որոնք արգելված չեն. դա կազմվել է 10 տարվա ընթացքում թեժ գծով ստացված հարցերի հիման վրա: Մասնակիցների կարծիքով, այս սեմինարը բոլոր անցկացվածների մեջ ամենաօգտակարն էր: ՀԱՕԿ-ը նախնական որոշում է կայացրել, որ կընտրվեն 10-12 մասնակիցներ, որոնց հետ Միխայել Կաստակինը հաջորդ տարի կանցկացնի մեկշաբաթյա թրեյնինգ, որպեսզի օլիմպիական թիմի հետ աշխատող բժիշկները ծանոթանան նորագույն մեթոդներին»:
Պավլե Կասրաձե. «Եղան շատ հետաքրքիր դասախոսություններ: Արեգ Հովհաննիսյանը ներկայացրեց 2020-ի արգելված նյութերի նոր ցուցակը, շատ օգտակար և հետաքրքիր զեկույց էր: Մասնակիցները շատ հետաքրքրաված էին սեմինարով, և դա ուրախալի է»:
Միխայել Կասատկին. «Ցանկանում եմ շեշտել, որ սա այն քիչ սեմինարներից է, որտեղ զեկույցների մեծամասնությունը գործնական բնույթի են: Երեկ ավելի շատ թեորիան էր, իսկ այսօր տեյպինգի համաշխարհային պրակտիկային նվիրված գործնական պարապմունքներ են, լսարանը հետաքրքիր է և բազմաշերտ: Ինձ համար այսպիսի լսարանի հետ հետաքրքիր է աշխատել, նոր փորձ է: Այսպիսի սեմինարները մասսայականացնում են սպորտային բժշկությունը»:

С 16-го по 17-е октября НОК Армении провел в Олимпаване международный семинар под названием «Сотрудничество между спортивной медициной и антидопинговой деятельностью. Проблемы и перспективы в Армении» в рамках программы Олимпийской солидарности Международного олимпийского комитета (МОК). В беседе с прес-службой НОК Армении докладчики семинара поделились своими впечатлениями.
Арег Оганесян: «Предварительная договоренность была с заведующим кафедрой спортивной медицины Медицинского университета Грузии и директором Национального антидопингового агентства, профессором Павле Касрадзе, также должен был присутствовать заведующий кафедрой спортивной и реабилитационной медицины Первого медицинского института России, профессор Ачкасов, который является одним из самых известных специалистов в регионе, но, к сожалению, он не смог приехать из-за воспаления легких. По просьбе наших физиотерапевтов и спортивных врачей мы организовали визит Михаила Касаткина, который является одним из лучших специалистов кинезиотейпинга в Европе. В своем докладе я представил новый список запрещенных препаратов 2020-го года, который также был роздан участникам. Впервые мы составили и представили список препаратов, которые не запрещены для лечения основных заболеваний, он был составлен на основе вопросов, которые мы получили по горячей линии за последние 10 лет. По мнению участников, этот семинар был самым полезным среди всех проведенных ранее. НОК Армении принял предварительное решение выбрать 10-12 участников, с которыми Михаил Касаткин проведет недельный тренинг в будущем году, чтобы ознакомить с современными методами врачей, работающих с олимпийской сборной».
Павле Касрадзе: «Были очень интересные лекции. Арег Оганесян представил новый список запрещенных препаратов 2020-го года, это был очень полезный и интересный доклад. Участники были очень заинтересованы в семинаре, и это радует».
Михаил Касаткин: «Я хотел бы подчеркнуть, что это один из немногих семинаров, где большинство докладов носят практический характер. Вчера было больше теории, а сегодня - практические занятия, посвященые международной практике тейпинга, аудитория – интересная и многообразная. Мне интересно работать с такой аудиторией, это новый опыт. Такие семинары популяризируют спортивную медицину».