Արեգ Հովհաննիսյան. Մասնակիցների կարծիքով, սա մինչև այս անցկացված լավագույն սեմինարն էր
ՀԱՕԿ-ը հոկտեմբերի 16-17-ը «Օլիմպավանում» «Համագործակցություն սպորտային բժշկության և հակադոպինգային գործունեության միջև: Խնդիրները և հեռանկարները Հայաստանում» անվանումով միջազգային սեմինար է անցկացրել Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) Օլիմպիական համերաշխության ծրագրի շրջանակում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում սեմինարի բանախոսները կիսվեցին տպավորություններով:
Արեգ Հովհաննիսյան. «Նախնական պայմանավորվածությունը Վրաստանի բժշկական համալսարանի սպորտային բժշկության ամբիոնի վարիչ և ազգային հակադոպինգային գործակալության տնօրեն, պրոֆեսոր Պավլե Կասրաձեի հետ էր, պետք է ներկա լիներ նաև Ռուսաստանի առաջին բժշկական ինստիտուտի սպորտային բժշկության և վերականգնողական բժշկության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Աչկասովը, որը տարածաշրջանում ամենահայտնի մասնագետներից մեկն է, բայց, ցավոք, նա չկարողացավ գալ թոքերի բորբոքման պատճառով: Մեր ֆիզիոթերապևտների և սպորտային բժիշկների խնդրանքով կազմակերպեցինք Միխայել Կասատկինի այցը, որը Եվրոպայում կինեզոտեյպինգի լավագույն մասնագետներից է: Իմ զեկույցում ներկայացրել եմ 2020-ի արգելված նյութերի նոր ցուցակը, որը բաժանվել է նաև մասնակիցներին: Առաջին անգամ կազմել և ներկայացրել ենք հիմնական հիվանդությունների բուժման համար օգտագործվող այն դեղերի ցուցակը, որոնք արգելված չեն. դա կազմվել է 10 տարվա ընթացքում թեժ գծով ստացված հարցերի հիման վրա: Մասնակիցների կարծիքով, այս սեմինարը բոլոր անցկացվածների մեջ ամենաօգտակարն էր: ՀԱՕԿ-ը նախնական որոշում է կայացրել, որ կընտրվեն 10-12 մասնակիցներ, որոնց հետ Միխայել Կաստակինը հաջորդ տարի կանցկացնի մեկշաբաթյա թրեյնինգ, որպեսզի օլիմպիական թիմի հետ աշխատող բժիշկները ծանոթանան նորագույն մեթոդներին»:
Պավլե Կասրաձե. «Եղան շատ հետաքրքիր դասախոսություններ: Արեգ Հովհաննիսյանը ներկայացրեց 2020-ի արգելված նյութերի նոր ցուցակը, շատ օգտակար և հետաքրքիր զեկույց էր: Մասնակիցները շատ հետաքրքրաված էին սեմինարով, և դա ուրախալի է»:
Միխայել Կասատկին. «Ցանկանում եմ շեշտել, որ սա այն քիչ սեմինարներից է, որտեղ զեկույցների մեծամասնությունը գործնական բնույթի են: Երեկ ավելի շատ թեորիան էր, իսկ այսօր տեյպինգի համաշխարհային պրակտիկային նվիրված գործնական պարապմունքներ են, լսարանը հետաքրքիր է և բազմաշերտ: Ինձ համար այսպիսի լսարանի հետ հետաքրքիր է աշխատել, նոր փորձ է: Այսպիսի սեմինարները մասսայականացնում են սպորտային բժշկությունը»:

On October 16-17 the NOC of Armenia held a seminar in Olympavan on “Collaboration between sports medicine and anti-doping activity” and “Problems and prospects in Armenia” in the framework of the International Olympic Committee’s (IOC) Olympic Solidarity program. The speakers of the seminar shared their impressions with the ANOC press service.
Areg Hovhannisyan: “The preliminary agreement was with Pavle Kasradze, head of the Sports Medicine Department of the Georgian Medical University and director of the National Anti-Doping Agency. Professor Achkasov, head of the Sports Medicine and Rehabilitation Medicine Department of the First Medical Institute of Russia, should have been present too but, unfortunately, couldn’t come because of a pneumonitis. At the request of our physiotherapists and sports medics we organized Mikhil Kasatkin’s visit, one of the best specialists in kinesiotherapy in Europe. In my report I presented the new list of banned substances for 2020 and gave it to the participants. For the first time we listed and presented the list of the drugs that are not prohibited for the treatment of major diseases. It has been listed on the base of the questions received by the hotline during 10 years. According to the participants this seminar was the most useful among all the seminars held before. The NOC of Armenia has decided to choose 10-12 participants with whom Mikhail Kasatkin will conduct a one-week training next year in order to teach the physicians of the Olympic team the latest technics.”
Pavle Kasradze: “We had very interesting lectures. Areg Hovhannisyan presented the new list of banned substances for 2020; it was a very useful and interesting report. The participants were very interested in the seminar and it’s gratifying.”
Mikhail Kasatkin: “I’d like to stress that this is one of few seminars where the most reports are of a practical nature. Yesterday there was more theory and today we have practical lessons dedicated to the taping international practice, the audience is interesting and multi-layered. It’s interesting to work with such audience; it’s a new experience for me. Such seminars popularize sports medicine.”