Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում անցկացված ծանրամարտի Մ-20 և Մ-23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում փալյուն ելույթ ունեցած Հայաստանի թիմը ժամանել է Երևան: Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ամփոփել է առաջնությունը.
«Նվաճել ենք 21 ոսկե մեդալ, 7 արծաթե, 7 բրոնզե: Երկամարտում ունեցել ենք 7 չեմպիոն, 2-ական արծաթե ու բրոնզե մեդալակիրներ։ Արդյունքի գնահատականը տալիս են լրագրողները, ժողովուրդը, իսկ մենք մեր աշխատանքը միշտ կարող ենք գերազանց գնահատել (ծիծաղում է)։ Եթե ես իմ աշխատանքից գոհ լինեմ, էլ չեմ շարունակի մարզել հավաքականը։ Ծանրորդներից ամեն մեկն արեց այն, ինչն իր հնարավորությունների սահմանում էր։ Մենք ունենք երիատասարդ թիմ, ինչը շատ գովելի է, մեզ մոտ սերնդափոխությունն աննկատ է եղել և շատ լավ է անցել։ Մեր մարզիկներից երկուսը՝ Սիմոն Մարիտրոսյանը և Կարեն Ավագյանը դարձան առաջնության լավագույն ծանրորդներ։ Այնտեղ բոլորը զարմացած և հիացած էին մեր թիմի արդյունքներով»,- նշեց մարզիչը։
Հիշեցնենք, որ ԵԱ-ում Հայաստանի թիմը ելույթն ավարտել էր երկամարտի 11 մեդալով (7 ոսկե, 2 արծաթե, 2 բրոնզե) ու առաջին տեղը գրավել թիմային հաշվարկում:

Пашик Алавердян: Все были удивлены и восхищены результатами нашей команды
Блестяще выступившая на прошедшем в столице Румынии Бухаресте чемпионате Европы по тяжелой атлетике U-20 и U-23 команда Армении прибыла в Ереван. Главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян подвел итоги чемпионата на брифинге с журналистами.
«Мы завоевали 21-у золотую, 7 серебряных и 7 бронзовых медалей. У нас - 7 чемпионов, 2 серебряные и 2 бронзовые медали по сумме двоеборья. Результаты оценивают журналисты, народ, а мы всегда можем оценить нашу работу на отлично (смеется). Если я буду доволен своей работой, то не буду больше тренировать сборную. Каждый из штангистов сделал все, что мог. У нас молодая команда, что очень похвально, смена поколений произошла незаметно и прошла очень хорошо. Двое наших спортсменов, Симон Маритросян и Карен Авагян, стали лучшими тяжелоатлетами чемпионата. Там все были удивлены и восхищены результатами нашей команды», - отметил тренер.
Напомним, что сборная Армении завершила выступление на ЧЕ с 11-ю медалями по сумме двоеборья (7 золотых, 2 серебряные, 2 бронзовые) и заняла первое место в командном зачете.