Տոկիո-2020-ից առաջ ՄՕԿ-ն ուժեղացնում է դոպինգի դեմ պայքարը
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) նախագահ Թոմաս Բախը մասնակցել է Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալության (WADA) համաժողովին, որն անցկացվել է Լեհաստանի Կատովիցե քաղաքում: Նրա խոսքով՝ ՄՕԿ-ը մտադիր է մեծ գումարներ ներդնել դոպինգի դեմ պայքարի համար:
«Միջազգային ֆեդերացիաներին ու ազգային հակադոպինգային կազմակերպություններին լրացուցիչ տարածքներ են հարկավոր դոպինգ-ստուգումները պահպանելու համար: ՄՕԿ-ը պատրաստ է իր վրա վերցնել ֆինանսական պարտավորությունները՝ կապված այդ հարցի հետ: Մեր հաշվարկներով, դրա համար կպահանջվի 5 միլիոն դոլար:
Տոկիո-2020 Օլիմպիական խաղերից առաջ դոպինգ-ստուգումների թիվն ամենամասշտաբայինը կլինի վերջին տարիներին: Միջազգային ֆեդերացիաներն ու պետական տարբեր մարմինները պետք է ունենան WADA-ին աջակցելու հստակ ծրագիր»,- ասել է Թոմաս Բախը:
WADA-ի միջոցառմանը մասնակցել են 1700 պատվիրակներ ամբողջ աշխարհից:
Հիշեցնենք, որ 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում կանցկացվեն 2020թ. հուլիսի 24-ից օգոստոսի 9-ը:

Перед Токио-2020 МОК усиливает борьбу с допингом
Президент Международного олимпийского комитета (МОК) Томас Бах принял участие в конференции Всемирного антидопингового агентства (WADA), которая состоялась в польском городе Катовице. По его словам, МОК намерен вложить большие средства в борьбу с допингом.
«Международным федерациям и национальным антидопинговым организациям необходимы дополнительные помещения для поддержания допинг-контроля. МОК готов взять на себя финансовые обязательства, связанные с этим вопросом. По нашим подсчетам, для этого потребуется 5 млн долларов.
Перед Олимпийскими играми Токио-2020 количество допинг-тестов будет самым высоким за последние годы. Международные федерации и различные государственные органы должны иметь четкую программу поддержки WADA», - сказал Томас Бах.
В мероприятии WADA приняли участие 1700 делегатов со всего мира.
Напомним, что 32-е летние Олимпийские игры пройдут с 24-го июля по 9-е августа 2020-го года в столице Японии Токио.