Նախկին «Միկա» մարզադահլիճում նոյեմբերի 16-17-ը անցկացվեց ձյուդոյի Հայաստանի առաջնությունը, որին մասնակցում էին 89 մարզիկ։ Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Թաթուլ Հովհաննիսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց առաջնությունը, խոսեց ձեռքբերումների և խնդիրների մասին․
«Մարզիկների քանակից որոշ չափով գոհ ենք, քանի որ միշտ եղել են 60-70 մարզիկ, իսկ այս անգամ 89 հոգի են, և ավելանալու միտում կա, ինչը գոհացուցիչ է։ Առաջնության մասնակիցներն երիտասարդներ են, որոնց թվում խոստումնալից մարզիկներ շատ կան։ Առաջնությունից հետո կձևավորվի հավաքական թիմը, որը կմասնակցի ուսումնամարզական հավաքների և միջազգային մրցաշարերի, որտեղ էլ պարզ կլինի նրանց պատրաստվածության աստիճանը»,-ասաց նա։
Թաթուլ Հովհաննիսյանը ասաց, որ ֆեդերացիան որոշակի գույքով ապահովել է մարզադպրոցներին, բայց միշտ էլ պակաս կա.
«Ֆեդերացիայի` մարզադպրոցներին մարզագույքով ապահովելու քաղաքականությունը որոշակի արդյունք տվեց, բայց կան մարզադպրոցներ, որոնք չունեն տատամի, գույք, և կա մարզիչների պակաս։ Ես` որպես գլխավոր քարտուղար, շատ կուզենայի, որ մեր հավաքական թիմերը լինեն հավաքների մեջ, որպեսզի մրցակցությունը բերի մարզաձևի զարգացմանը և աճին, քանի որ շատ դեպքերում առաջնությունում 3-րդ տեղը գրաված մարզիկը, ում հավաքի ենք վերցրել, միջազգային ասպարեզում կարողացել է բարձր արդյունքի հասնել, իսկ շատ հավաքներ կազմակերպելու համար համապատասխան չափի գումար է հարկավոր»:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ միջազգային ֆեդերացիան հնարավորություն է տալիս մարզիչներին վերապատրաստվելու համար առցանց քննություն հանձնել․
«Այս պահին մեր միջազգային ֆեդերացիան հնարավորություն է տալիս առցնաց քննություն հանձնելու և վերապատրաստվելու թե՛ մարզիչներին, թե՛ մրցավարներին։
Լևոն Ջուլֆալակյանն, ով նշանակվել է Երևան քաղաքի սպորտի և երիտասարդության բաժնի պետ, դիմել է ֆեդերացիային, որպեսզի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող մարզադպրոցների ձյուդոյի մարզիչների ցանկ ներկայացնենք, ինչը ողջունելի քայլ է, քանի որ շատ դեպքերում մարզիչը գրանցվում է ձյուդոյի մարզիչ, բայց սովորեցնում այլ սպորտաձև, իսկ ֆեդերացիան կարող է ճշգրիտ ասել, թե ով ով է։ Դա ճիշտ մոտեցում է։ Կան ձյուդոյի մարզիչներ, ովքեր այդ մարզչական տեղով այլ մարզաձևեր են մարզում, օրինակ` սամբո և այլն։ Ամենայն հարգանք ունենալով մնացած սպորտաձևերի նկատմամբ` մենք պետք է մեր սպորտաձևի շահերը պաշտպանենք, եթե այդ մարզիչների համար դժվար է ձյուդո մարզել, թող` իրենց տեղը զիջեն ուրիշներին»,-խոսքը ավարտեց նա։

Татул Оганесян: У нас есть перспективные спортсмены
С 16-го по 17-е ноября в бывшем спортзале «Мика» состоялся чемпионат Армении по дзюдо, в котором приняли участие 89 спортсменов. Генеральный секретарь федерации дзюдо Армении Татул Оганесян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги чемпионата, рассказал о достижениях и проблемах.
«Мы довольны количеством спортсменов, поскольку всегда было 60-70 спортсменов, а на этот раз их 89, и есть тенденция к увеличению, что является удовлетворительным. Участники чемпионата - молодые спортсмены, в числе которых есть много перспективных. После чемпионата будет сформирована сборная, которая примет участие в учебно-тренировочном сборе и международных турнирах, где станет ясен уровень их подготовки», - сказал он.
Татул Оганесян сказал, что федерация обеспечила некоторые спортшколы инвентарем, но всегда есть его нехватка.
«Политика федерации по обеспечению спортшкол спортивным оборудованием дала определенные результаты, но есть спортшколы, где нет татами, инвентаря и имеется нехватка тренеров. Я, как генеральный секретарь, очень хотел бы, чтобы наши сборные участвовали в сборах, чтобы конкуренция способствовала развитию и росту этого вида спорта, поскольку во многих случаях спортсмен, занявший 3-е место на чемпионате и принявший участие в сборе, может добиться высоких результатов на международной арене. А для организации большого количества сборов необходима соответствующая сумма денег».
Генеральный секретарь федерации отметил, что международная федерация позволяет тренерам сдавать онлайн-экзамены для повышения квалификации.
«В настоящий момент международная федерация дает возможность сдавать онлайн-экзамены и повышать квалификацию как тренеров, так и судей.
Левон Джулфалакян, который был назначен начальником отдела по вопросам молодежи и спорта города Еревана, обратился в федерацию с просьбой представить список тренеров по дзюдо в спортшколах, находящихся в подчинении мэрии, что является долгожданным шагом, поскольку во многих случаях тренер регистрируется как тренер по дзюдо, но преподает другие виды спорта, а федерация может точно сказать, кто есть кто.Это правильный подход. Есть тренеры по дзюдо, которые тренируют в других видах спорта, например, самбо и так далее. При всем уважении к другим видам спорта, мы должны защищать интересы нашего вида спорта, и если этим тренерам трудно тренировать в дзюдо, пусть они уступят свое место другим», - заключил он.