Նախկին «Միկա» մարզադահլիճում նոյեմբերի 16-17-ը անցկացվեց ձյուդոյի Հայաստանի առաջնությունը, որին մասնակցում էին 89 մարզիկ։ Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Թաթուլ Հովհաննիսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց առաջնությունը, խոսեց ձեռքբերումների և խնդիրների մասին․
«Մարզիկների քանակից որոշ չափով գոհ ենք, քանի որ միշտ եղել են 60-70 մարզիկ, իսկ այս անգամ 89 հոգի են, և ավելանալու միտում կա, ինչը գոհացուցիչ է։ Առաջնության մասնակիցներն երիտասարդներ են, որոնց թվում խոստումնալից մարզիկներ շատ կան։ Առաջնությունից հետո կձևավորվի հավաքական թիմը, որը կմասնակցի ուսումնամարզական հավաքների և միջազգային մրցաշարերի, որտեղ էլ պարզ կլինի նրանց պատրաստվածության աստիճանը»,-ասաց նա։
Թաթուլ Հովհաննիսյանը ասաց, որ ֆեդերացիան որոշակի գույքով ապահովել է մարզադպրոցներին, բայց միշտ էլ պակաս կա.
«Ֆեդերացիայի` մարզադպրոցներին մարզագույքով ապահովելու քաղաքականությունը որոշակի արդյունք տվեց, բայց կան մարզադպրոցներ, որոնք չունեն տատամի, գույք, և կա մարզիչների պակաս։ Ես` որպես գլխավոր քարտուղար, շատ կուզենայի, որ մեր հավաքական թիմերը լինեն հավաքների մեջ, որպեսզի մրցակցությունը բերի մարզաձևի զարգացմանը և աճին, քանի որ շատ դեպքերում առաջնությունում 3-րդ տեղը գրաված մարզիկը, ում հավաքի ենք վերցրել, միջազգային ասպարեզում կարողացել է բարձր արդյունքի հասնել, իսկ շատ հավաքներ կազմակերպելու համար համապատասխան չափի գումար է հարկավոր»:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ միջազգային ֆեդերացիան հնարավորություն է տալիս մարզիչներին վերապատրաստվելու համար առցանց քննություն հանձնել․
«Այս պահին մեր միջազգային ֆեդերացիան հնարավորություն է տալիս առցնաց քննություն հանձնելու և վերապատրաստվելու թե՛ մարզիչներին, թե՛ մրցավարներին։
Լևոն Ջուլֆալակյանն, ով նշանակվել է Երևան քաղաքի սպորտի և երիտասարդության բաժնի պետ, դիմել է ֆեդերացիային, որպեսզի քաղաքապետարանի ենթակայության տակ գտնվող մարզադպրոցների ձյուդոյի մարզիչների ցանկ ներկայացնենք, ինչը ողջունելի քայլ է, քանի որ շատ դեպքերում մարզիչը գրանցվում է ձյուդոյի մարզիչ, բայց սովորեցնում այլ սպորտաձև, իսկ ֆեդերացիան կարող է ճշգրիտ ասել, թե ով ով է։ Դա ճիշտ մոտեցում է։ Կան ձյուդոյի մարզիչներ, ովքեր այդ մարզչական տեղով այլ մարզաձևեր են մարզում, օրինակ` սամբո և այլն։ Ամենայն հարգանք ունենալով մնացած սպորտաձևերի նկատմամբ` մենք պետք է մեր սպորտաձևի շահերը պաշտպանենք, եթե այդ մարզիչների համար դժվար է ձյուդո մարզել, թող` իրենց տեղը զիջեն ուրիշներին»,-խոսքը ավարտեց նա։

Tatul Hovhannisyan: We have promising athletes
From November 16-17 former Mika Stadium hosted the Armenian Judo Championship which was attended by 89 athletes. Tatul Hovhannisyan, the secretary general of the Judo Federation of Armenia, summed up the championship and told the ANOC press service about the achievements and problems.
“We are somewhat satisfied with the number of participants because we always had 60-70 athletes but this time there are 89 athletes and there is a tendency of increase that is very pleasing. The championship participants are young and there are many promising athletes among them. After the championship there will be formed a national team which will take part in training camps and international tournaments where we will see their readiness,” he said.
Tatul Hovhannisyan said that the federation has provided schools with some facilities but there is always a shortage.
“The policy of the federation to provide schools with sports facilities gave some result but there are sports schools that don’t have tatamis, facilities and there is a lack of coaches. As a secretary general I’d like our teams to have more training camps in order to create competitiveness that will lead to the development and growth of the sport because in many cases the athletes that have taken third positions and showed good results in international tournaments have joined a training camp while for the organization of more training camps we need the necessary amount of money.”
The secretary general of the federation noted that the International Federation gives an opportunity to coaches to take an online exam for qualifications.
“At present our International Federation gives an opportunity to take an online qualification exam both for coaches and referees.
Levon Julfalakyan who has been appointed head of the Department of Sports and Youth of Yerevan, has applied to the federation to submit the list of judo coaches in sports schools under the jurisdiction of the municipality that is very laudable because coaches mostly register as judo coaches but teach other sports and the federation can say exactly who is who. It is a very right approach. There are judo coaches who occupy judo coach position but train other sports, for instance sambo. With all due respect to the other sports we must defend the interests of our sport. If some coaches have problems with coaching judo, let them give their place to others,” he said.