Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայում կայացավ նախագահության հերթական նիստը, որի ընթացքում քննարկվեց Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզչի հարցը:
ՀԲՖ նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանը հայտարարեց, որ գլխավոր մարզչի պաշտոնին հավակնում են մի շարք հայ մասնագետներ: Քվեարկությունից հետո գլխավոր մարզիչ ընտրվեց փորձառու մասնագետ Տիգրան Գյոչկյանը, ով վերջին տարիներին աշխատում է Լիբանանում: 50-ամյա մարզիչը ներկայումս գլխավորում է Լիբանանի եւ Ասիայի ուժեղագույն ակումբներից մեկը` «Սաժես»-ը: Նախագահության նիստի ավարտից հետո Հրաչյա Ռոստոմյանը կարծիք հայտնեց Տիգրան Գյոկչյանի նշանակման վերաբերյալ. «Ֆեդերացիայի նախագահությունը վերջին 2 ամիսներին ակտիվորեն քննարկում էր, թե ում գլխավորությամբ Հայաստանը 2016 թվականին կմասնակցի Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը: Ձայների մեծամասնությամբ որոշում կայացվեց վստահել Տիգրան Գյոկչյանին, քանի որ հայ մարզիչների շարքում ներկայումս նա լավագույնն է եւ աշխատում է բավական ուժեղ ակումբում: Գյոկչյանը ՖԻԲԱ-ի մարզչական արտոնագիր ունեցող մարզիչ է, որը լավ է ծանոթ հայկական բասկետբոլին եւ մեծ ցանկություն ունի առաջնորդել ազգային հավաքականը: Նա իսկական պրոֆեսիոնալ է, ով շատ հստակ ներկայացրել է, թե ինչպես է պատկերացնում աշխատանքը հավաքականում եւ ինչպես կարող ենք ունենալ ցանկալի արդյունք Եվրոպայի առաջնությունում: Միաժամանակ, ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել հավաքականի նախկին մարզիչ Կառլ Բարդակյանին, ով նախորդ տարիներին ակտիվորեն աշխատել է հայազգի խաղացողներ ի հայտ բերելու ուղղությամբ»:

В федерации баскетбола Армении состоялось очередное заседание правления, во время которого был обсужден вопрос о назначении главного тренера мужской сборной Армении.
Президент ФБА Грачья Ростомян объявил, что на должность главного тренера претендует ряд специалистов. В результате голосования главным тренером был избран опытный специалист Тигран Гекчян, который в последние годы работал в Ливане. 50-летний тренер в настоящее время возглавляет один из сильнейших клубов Ливана и Азии – «Сажес».
После окончания заседания Грачья Ростомян выразил свое мнение о назначении Тиграна Гекчяна: «Руководство федерации последние 2 месяца активно обсуждало, кто возглавит сборную во время чемпионата малых стран Европы 2016-го года. Большинством голосов было решено доверить эту должность Тиграну Гекчяну, поскольку в настоящий момент он лучший в ряду армянских тренеров и работает в довольно сильном клубе. Гекчян имеет тренерскую лицензию ФИБА, хорошо знаком с армянским баскетболом и имеет большое желание возглавить национальную сборную. Он настоящий профессионал, который твердо представил свой план работы со сборной и возможность достижения желаемых результатов на чемпионате Европы. В то же время, хочу поблагодарить бывшего тренера сборной Карла Бардакяна, который в прошедшие годы проводил активную работу по выявлению игроков армянского происхождения».