Նոր կանոններ ըմբշամարտում
Ինչպես հայտնում է ըմբշամարտի համաշխարհային միությունը (UWW),  յուրաքանչյուր ոճում քաշային կարգերն 8-ի փոխարեն կլինեն 10-ը:
Յուրաքանչյուր քաշային կարգում մրցումները կանցկացվեն երկու օր:
Քաշային կարգերի փոփոխությունը հաստատման կներկայացվի այս տարի, Փարիզում կայանալիք աշխարհի առաջնությունից առաջ` UWW-ի համաժողովում:
Հաստատվելու դեպքում մեծահասակների, Մ 23 տարեկանների ու երիտասարդների նոր քաշային կարգերն ուժի մեջ կմտնեն 2018 թվականի հունվարի 1-ից:
Երկօրյա մրցութային ձեւաչափը կկիրառվի պատանիների Եվրոպայի եւ աշխարհի առաջնությունների ժամանակ, որոնք տեղի կունենան, համապատասխանաբար, հուլիսին՝ Սարաեւոյում եւ սեպտեմբերին՝ Աթենքում:
Եթե այս նորամուծությունը վերջնականապես հաստատվի` այն եւս ուժի մեջ կմտնի 2018 թվականի հունվարի 1-ից:
Այս ձեւաչափի դեպքում ըմբիշները կկշռվեն մրցութային յուրաքանչյուր առավոտ` երկրորդ օրվա համար 2 կգ փոփոխության թույլտվությամբ:
Աշխարհի առաջնության մրցաշարային ցանկում, առաջատարների ավելի արդարացի բաշխման նպատակով, UWW-ի բյուրոյի անդամները քվեարկել են ըմբիշների ամենամյա վարկանիշային աղյուսակ ստեղծելու համար:
Այս տարվա` Փարիզի աշխարհի առաջնությունում վարկանիշը կորոշվի Ռիո-2016-ի եւ 2017 թ-ի մայրցամաքային առաջնությունների արդյունքներով:
Ակնկալվում է, որ հաջորդ մրցաշրջանից սկսած, վարկանիշային աղյուսակը որոշելիս հաշվի կառնվեն նաեւ մի քանի այլ մրցաշարերի արդյունքներ:
«Այս բարեփոխումները մեծ առավելություն կտան մեր մարզաձեւին: Այն ավելի դիտարժան կդառնա հանդիսատեսի եւ ըմբիշների համար»,- նշել է UWW-ի նախագահ Նենադ Լալովիչը:
Հ.Գ. Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայից ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրին, որ ըմբշամարտի նոր կանոնների վերջնական տարբերակը UWW-ն ազգային ֆեդերացիաներին կտրամադրի ապրիլի սկզբներին:

Правила спортивной борьбы в очередной раз претерпят изменения
Как сообщает официальный сайт Объединенного мира борьбы (UWW), весовые категории в каждом стиле борьбы будут увеличены с 8 до 10.
Соревнование в каждой отдельной весовой категории будет проходить в течение двух дней.
Новые весовые категории будут утверждены на конференции UWW перед чемпионатом мира этого года в Париже в августе.
Среди взрослых, U-23 лет и юниоров они вступят в силу с 1 января 2018 года.
Двухдневный формат соревнований будет протестирован на первенствах Европы и мира среди юношей, которые пройдут соответственно в июле в Сараево и в сентябре в Афинах.
Если это новшество будет окончательно утверждено, оно также вступит в силу с 1 января 2018 года.
При таком формате борцы будут взвешиваться каждое утро соревнований, с допуском 2 кг во второй день. Для более справедливого разделения лидеров по турнирной сетке чемпионата мира, члены бюро UWW проголосовали за создание годового рейтинга борцов.
На чемпионате мира этого года в Париже рейтинг будет определен по результатам ОИ-2016 и континентальных первенств 2017 года.  Предполагается, что со следующего сезона при определении рейтинга борцов также будут учитываться результаты некоторых турниров.
"Эти усовершенствования правил принесут большую пользу нашему виду спорта и сделают его более привлекательным для зрителей и самих участников соревнований", - отметил президент UWW Ненад Лалович.
P.S. В Федерации борьбы Армении пресс-службе НОК РА сообщили, что окончательный вариант новых правил борьбы UWW предоставит национальным федерациям в начале апреля.