Անցնող տարին լի էր մարզական վերելքներով և անկումներով, լեցուն էր արդարացված սպասելիքներով և չարդարացվածներով: Նախաօլիմպիական տարում Հայաստանը ներկայացնող մարզիկները աչքի ընկան թե երիտասարդական և թե մեծահասակների առաջնություններում: Ձեզ ենք ներկայացնում անցած 12 ամիսների ընթացքում մեր մարզիկների ձեռքբերումները և մարզական կյանքում տեղի ունեցած ուշագրավ իրադարձությունները:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն մարտի 10-ին գործկոմի նիստում որոշում ընդունեց մասնակցել առաջին Եվրոպական խաղերին, որը պետք է կայանար Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում:
Հրաձգության Հայաստանի հավաքականի հեռանկարային մարզիկներից մեկը՝ Լիլիթ Մկրտչյանը, դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն:
Ազատ ոճային ըմբիշ Գրիգոր Գրիգորյանը Եվրոպայի մինչև 23 տարեկանների առաջնությունում դարձավ արծաթե մեդալակիր, իսկ 61 կգ քաշային Վալոդիա Ֆրանգուլյանը՝ մինչև 23 տարեկանների Եվրոպայի չեմպիոն: Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի ներկայացուցիչը՝ Կարապետ Չալյանը, դարձավ բրոնզե մեդալակիր, իսկ Սարգիս Քոչարյանը` արծաթե մեդալակիր:
Սամբիստ Աշոտ Դանիելյանը Մոսկվայում կայացած աշխարհի գավաթի խաղարկությունում դարձավ գավաթակիր:
Ապրիլին Հայաստանում կայացավ շախմատի աշխարհի թիմային առաջնությունը, որտեղ Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը դարձավ բրոնզե մեդալակիր:
Մարմնամարզիկները Քաթարում կայացած աշխարհի գավաթում նվաճեցին երեք մեդալ: Նժույգթափեր վարժությունում հաղթող է դարձել Հարություն Մերդինյանը, երրորդ հորիզոնականն է զբաղեցրել Արթուր Դավթյանը: Օղակների վարժությունում արծաթե մեդալի է արժանացել Արթուր Թովմասյանը:
Թաեքվոնդոիստ Արման Երեմյանը Եվրոպայի առաջնությունում նվաճեց արծաթե մեդալ:
Ձյուդոյի Եվրոպայի երիտասարդական գավաթի խաղարկությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ Վահագն Հովսեփյանը դարձել է բրոնզե մեդալակիր:
Թբիլիսիում կայացած ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ, 77 կգ քաշային Տիգրան Մարտիրոսյանը երրորդ անգամ դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն, իսկ Անդրանիկ Կարապետյանը` Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր: Սմբատ Մարգարյանը (56 կգ) դարձավ Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր: Հռիփսիմե Խուրշուդյանը հրում վարժությունում նվաճեց բրոնզե մեդալ:
Ֆրանսիայի Մոնպելիե քաղաքում անցկացված մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունում Հարություն Մերդինյանը նժույգթափեր վարժությունում 15.333 միավորով զբաղեցրեց երկրորդ տեղը` արժանանալով արծաթե մեդալի:
Հայ սամբիստները 5 մեդալ նվաճեցին Եվրոպայի առաջնությունում: Տիգրան Կիրակոսյանը հավասարը չունեցավ 52 կգ քաշային կարգում և հռչակվեց Եվրոպայի չեմպիոն: 57 կգ քաշային Մաքսիմ Մանուկյանը և 74 կգ քաշային Մավրիկ Նասիբյանը զբաղեցրեցին երրորդ հորիզոնականը, Էռնեստ Հայրապետյանը՝ 57 կգ քաշայինների մրցապայքարում երկրորդն էր:
Վրոցլավում կայացած ծանրամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում Հայաստանը ներայացնող Անդրանիկ Կարապետյանը դարձավ աշխարհի չեմպիոն:
Առաջին Եվրոպական խաղերը անցկացվեցին Բաքվում 2015 թվականի հունիսի 12-28-ը։ Հայաստանն այդ խաղերում ներկայացավ 6 մարզաձևով` բռնցքամարտ, ըմբշամարտ, սամբո, ձյուդո, թաեքվոնդո, հրաձգություն՝ ընդհանուր առմամբ 25 մարզիկ:
Եվրոպական խաղերի արծաթե մեդալակիր դարձավ հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Միհրան Հարությունյանը:
Հունաստանի մայրաքաղաք Աթենքում կայացած հրապարակային հեծանվավազքի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունում «Սկրետչ» մրցաձևում (40 կմ խմբակային մրցավազք) Հայաստանի ներկայացուցիչ Էդգար Ստեփանյանը դարձավ Եվրոպայի չեմպիոն:
Համաշխարհային ուսանողական խաղերում Հայաստանի ներկայացուցիչ մարմնամարզիկ Արթուր Թովմասյանն օղակների վարժությունում հավաքելով 15.500 միավոր` դարձավ Խաղերի չեմպիոն:
Օգոստոսին կայացան Համահայկական 6-րդ ամառային խաղերը:
Հեծանվավազքի աշխարհի երիտասարդական առաջնության 25 կմ (100 շրջան) խմբակային հեծանվավազքի մրցումներում Հայաստանի ներկայացուցիչ Էդգար Ստեփանյանը նվաճեց արծաթե մեդալ:
Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ 56 կգ քաշային Արամ Ավագյանը Եվրոպայի առաջնությունում դարձավ բրոնզե մեդալակիր:
Հայաստանի ներկայացուցիչ 51 կգ քաշային բռնցքամարտիկ Անուշ Գրիգորյանը նվաճեց Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության չեմպիոնի տիտղոսը:
Սեպտեմբերին հայկական շախմատի առաջատար Լևոն Արոնյանն անպարտելի էր ԱՄՆ-ի Սենթ-Լուիս քաղաքում անցկացվող ուժեղագույն մրցաշարում: Նա 9 հնարավորից վաստակելով 6,5 միավոր` դարձավ մրցաշարի հաղթող:
Հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանն երկրորդ տարին անընդմեջ դարձավ աշխարհի չեմպիոն:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի, Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիայի նախագահ շեյխ Ահմեդ Ալ-Ֆահադ Ալ-Սաբահի, Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Պատրիկ Հիկեի մասնակցությամբ շահագործման հանձնվեց ՀԱՕԿ-ի «Օլիմպավան»-ը:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն տոնեց հիմնադրման 25-ամյակը: Հատուկ այդ կապակցությամբ Հայաստան էին ժամանել Ազգային օլիմպիական կոմիտեների ասոցիացիաների նախագահ շեյխ Ահմեդ Ալ Սաբահն ու Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Պատրիկ Հիկեն:
Սեպտեմբերի 30-ին Հայաստան ժամանեց լեգենդար ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը:
Նոյեմբերն իր հետ բերեց հայկական մարմնամարզության համար այդքան սպասված մեդալն՝ աշխարհի առաջնությունից: Հարություն Մերդինյանը դարձավ աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր:
ԱՄՆ-ի Հյուսթոն քաղաքում կայացած ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում հայ մարզիկներն առանձին վարժություններում նվաճեցին 3 բրոնզե մեդալ և Օլիմպիական խաղերի 5 ուղեգիր, իսկ կանայք՝ 2 ուղեգիր:
Դեկտեմբերին Հայաստանի մարզական լրագրողների ֆեդերացիան տարվա լավագույն մարզիկ ճանաչեց Արթուր Ալեքսանյանին: Գյումրեցի մարզիկն արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ ճանաչվում է լավագույնը Հայաստանում:
2015 թվականին կյանքին հրաժեշտ տվեցին հայկական սպորտի մի շարք կարկառուն դեմքեր: 85 տարեկանում մահացավ «Արարատ 73»-ի լեգենդար մարզիչ Հարություն Քեհեյանը: Ծանր հիվանդությունից հետո իր մահկանացուն կնքեց ԽՍՀՄ սպորտի վաստակավոր վարպետ, վաստակավոր մարզիչ Վարդան Իշխանի Միլիտոսյանը: Եվ անցնող տարում ծանր հիվանդությունից մահացավ «Արարատ 73»-ի լեգենդար ավագ Հովհաննես Զանազանյանը:

Спортивный 2015-й - «на одном дыхании»
Уходящий год был полон взлетов и падений, насыщен оправданными и неоправданными ожиданиями. В предолимпийский год спортсмены, представляющие Армению, отличились как на молодежных, так и на взрослых чемпионатах. Представляем вам успехи спортсменов и важные события спортивной жизни за прошедшие 12 месяцев.
Национальный олимпийский комитет Армении на заседании исполкома 10-го марта принял решение об участии в первых Европейских играх, которые должны были состоятся в столице Азербайджана Баку.
Одна из перспективных спортсменок сборной Армении по стрельбе Лилит Мкртчян стала чемпионкой Европы.
Борец вольного стиля Григор Григорян стал серебряным медалистом чемпионата Европы до 23-х лет, а Володя Франгулян, выступающий в весовой категории 61 кг, стал чемпионом Европы до 23-х лет. Представитель Армении по греко-римской борьбе Карапет Чалян завоевал брозовую медаль, а Саркис Кочарян - серебряную.
Самбист Ашот Даниелян стал обладателем кубка на розыгрыше Кубка мира в Москве.
В апреле в Армении состоялся командный чемпионат мира по шахматам, на котором мужская сборная Армении стала бронзовым призером.
Гимнасты завоевали 3 медали на Кубке мира в Катаре. В упражнении на коне победителем стал Арутюн Мердинян, а 3-е место занял Артур Давтян. В упражнении на кольцах серебряной медали удостоился Артур Товмасян.
Тхэквондоист Арман Еремян завоевал серебряную медаль на чемпионате Европы.
На молодежном розыгрыше Кубка Европы по дзюдо представитель Армении Ваагн Овсепян стал бронзовым медалистом.
На состоявшемся в Тбилиси чемпионате Европы по тяжелой атлетике представитель Армении Тигран Мартиросян, выступающий в весовой категории 77 кг, стал чемпионом Европы в третий раз, а Андраник Карапетян стал бронзовым призером чемпионата Европы. Смбат Маргарян (56 кг) стал бронзовым медалистом чемпионата Европы. Рипсиме Хуршудян завоевала бронзовую медаль в толчке.
На проведенном во французском городе Монпелье чемпионате Европы по спортивной гимнастике Арутюн Мердинян в упражнении на коне занял второе место, набрав 15.333 очков.
Армянские самбисты завоевали 5 медалей на чемпионате Европы. Тигран Киракосян не имел равных в весовой категории 52 кг и был провозглашен чемпионом Европы. Максим Манукян, выступающий в весовой категории 57 кг, и Маврик Насибян, выступающий в весовой категории 74 кг, заняли 3-ю строчку. А Эрнест Айрапетян (57 кг) - на 3-м месте.
[28.12.2015 13:54:43] Zara Gevorkyan: На молодежном чемпионате мира по тяжелой атлетике в Вроцлаве представляющий Армению Андраник Карапетян стал чемпионом мира.
Первые Европейские игры проводились в Баку с 12-го по 28-е июня 2015-го года. Армения на Играх была представлена 25-ю спортсменами в 6-и видах спорта: бокс, борьба, самбо, дзюдо, тхэквондо и стрельба.
Серебряным медалистом Европейских игр стал борец греко-римского стиля Мигран Арутюнян.
На состоявшемся в столице Греции Афинах молодежном чемпионате Европы по велосипедному спорту представитель Армении Эдгар Степанян стал чемпионом Европы в стиле «скрэтч» (групповой заезд на 40 км).
На Всемирных студенческих играх представитель Армении гимнаст Артур Товмасян в упражнении на кольцах стал чемпионом Игр, набрав 15.500 очков.
В августе состоялись 6-е летние Всеармянские игры.
На молодежном чемпионате мира по велосипедному спорту в групповом заезде на 25 км (100 кругов) представитель Армении Эдгар Степанян завоевал серебряную медаль.
Член сборной Армении по боксу Арам Авагян, выступающий в весовой категории 56 кг, стал бронзовым медалистом чемпионата Европы.
Представляющая Армению Ануш Григорян (51 кг) завоевала титул чемпионки на молодежном чемпионате Европы по боксу.
В сентябре лидер Армении по шахматам Левон Аронян был непобедим на сильнейшем турнире в американском городе Сент-Луис. Он набрал 6,5 очков из 9-и возможных и стал победителем турнира.
Борец греко-римского стиля Артур Алексанян стал чемпионом мира 3-й год подряд.
При участии президента Национального олимпийского комитета Армении Гагика Царукяна, президента Ассоциации Национальных олимпийских комитетов шейх Ахмада Аль-Фахада Аль-Сабаха, президента Европейского олимпийского комитета Патрика Хикки был сдан в эксплуатацию «Олимпаван» НОК Армении.
Национальный олимпийский комитет Армении отпраздновал 25-летие со дня основания. В связи с эти в Армению специально прибыли президент Ассоциации Национальных олимпийских комитетов шейх Ахмад Аль-Фахад Аль-Сабах и президент Европейского олимпийского комитета Патрик Хикки.
3-го сентября в Армению прибыл легендарный футболист Юрий Джоркаефф.
В ноябре армянский гимнаст Арутюн Мердинян стал брозовым медалистом чемпионата мира.
Мужская сборная Армении пошахматам на командном чемпионате Европы заняла 2-ю строчку.
На состоявшемся в американском городе Хьюстоне чемпионате мира по тяжелой атлетике армянские спортсмены в отдельных упражнениях завоевали 3 бронзовые медали и 5 путевок на Олимпийские игры, а женшины - 2 путевки.
В декабре федрация спортивных журналистов Армении признала лучшим спорсменом года Артура Алексаняна. Спортсмен из Гюмри уже 2-й год подряд признается лучшим в Армении.
В 2015-м году ушли из жизни ряд видных деятелей армянского спорта. В возрасте 85-и лет скончался легендарный тренер «Арарат-73» Арутюн Кехеян. После тяжелой болезни ушел из жизни заслуженный мастер спорта СССР, заслуженный тренер Вардан Милитосян. В уходящем году от тяжелой болезни скончался легендарный капитан «Арарат-73» Оганес Заназанян.