Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Գևորգյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց անցնող տարին և խոսեց 2016 թվականի ծրագրերի մասին:
-Պարոն Գևորգյան, ամփոփեք խնդրում եմ 2015 թվականը, որպես բռնցքամարտի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ:
-Մեծ հաշվով բռնցքամարտի համար լավ տարի էր: Ես գլոբալ եմ նայում խնդիրներին: Քանի որ մենք ի սկզբանե շեշտը դրել էինք մանկապատանեկան բռնցքամարտի զարգացմանը, այսօր արդյունքները տեսնում ենք: Պատանիները, կրտսեր պատանիները և կրտսերները հիանալի արդյունք են ցույց տալիս: Մենք չունեցանք այս տարիքային խմբերում այնպիսի մի մրցաշար, որտեղից վերադառնայինք առանց մեդալի: Նրանք են մեր ապագան, նրանք են այն բռնցքամարտիկներն, ովքեր համալրելու են մեծահասակների հավաքականը և շարունակելու են մեդալներ նվաճել: Ինչ վերաբերում է մեծահասակների հավաքականին՝ մենք ունենք այն, ինչ ունենք: Փորձեցինք ստանալ առավելագույնը: Նրանց մեջ կան հետաքրքիր տղաներ:
-Տարին ավարտում եք առանց Օլիմպիական խաղերի վարկանիշի, եթե իրատես լինենք, քանի՞ ուղեգրի հույս դեռ կա:
-Չի կարելի ասել, որ տարին անհաջող էր միայն այն պատճառով, որ հայ բռնցքամարտիկներն ուղեգիր չնվաճեցին, և ինչպես շատերն են ասում 2015 թվականի գերխնդիրը այդպես էլ մնաց անկատար: Ինձ համար ուղեգիր նվաճելը չէ գերխնդիրը, ինձ համար գերխնդիր է Օլիմպիական խաղերում մեդալ նվաճելը: Ես չեմ ցանկանում, որ այդ ուղեգիրը բախտի բերմամբ պատահական բռնցքամարտիկ ձեռք բերի, հետագայում այն չկարողանա վերածել օլիմպիական մեդալի: Այս տարի մենք օլիմպիական վարկանիշ ձեռք բերելու ընդամենը մեկ փորձ ունեցանք և ինքներդ էլ տեսաք, որ Հովհաննես Բաչկովը շատ մոտ էր այն նվաճելուն: Դա արդեն լուրջ հայտ է: Կարծում եմ՝ 2016 թվականին Հովհաննեսը իր խոսքը կասի: Բացի նրանից կան ևս 4-5 բռնցքամարտիկ, ովքեր ի վիճակի են իրենց ներուժը ցույց տալ:
-Վարկանիշային մրցաշարերը կայանալու են Բաքվում և Ստամբուլում, չե՞ք կարծում, որ այն ավելի է բարդացնում հայ բռնցքամարտիկների գործը:
-Այո, մենք խնդրի առաջ ենք կանգնած: Բաքվում մասնակցելու փորձ ունենք, բայց այսօր քաղաքական վիճակը և սահմանի վրայի լարվածությունը լուրջ մտորումների տեղիք է տալիս: Բաքու մեկնելը մեծ հարցականի տակ է: Մեր հիմնական շեշտը դնում ենք Ստամբուլի մրցաշարի վրա: Կարծում եմ՝ այնտեղից կվերադառնանք օլիմպիական ուղեգրերով: Ստամբուլում իր ուժերը կչափի նաև Անուշ Գրիգորյանը:Նա պատանեկան և երիտասարդական աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների հաղթող է և շատ հնարավոր է, որ նա էլ լավ արդյունք գրանցի:
-Ինչո՞ւ Օլիմպիական խաղերից 7 ամիս առաջ փոխվեց հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
-Դավիթ Թորոսյանը շատ բան տվեց մեր հավաքականին, բայց միևնույն ժամանակ ինձ համար շատ կարևոր է հավաքականում տիրող մթնոլորտը: Չմոռանանք, որ հավաքականը, մարզչական խորհուրդը և ֆեդերացիան կազմված են տարբեր տարիքի մարզիչներից և մենք պետք է կարողանանք այնպես անել, որ մթնոլորտը հանգիստ լինի, որպեսզի աշխատանքի օգտակարության գործակիցը բարձր լինի: Ես, որպես ֆեդերացիայի նախագահ, շատ բարձր եմ գտնում Դավիթ Թորոսյանի մասնագիտական ընդունակությունները: Բայց կային հարաբերություններ մյուս մարզիչների հետ, ակումբների ղեկավարության հետ, որոնք գնալով սրվում և լարվում էին: Ես չեմ ցանկանում, որ անձնական փոխհարաբերությունները խանգարեն հավաքականի առաջխաղացմանը:
-Մինչև վարկանիշային մրցաշարերը, Հայաստանի առաջնություն կանցկացվի՞:
-Ոչ, ֆիզիկապես չենք հասցնի: Մինչև վարկանիշային մրցաշարերը կմասնակցենք մեկ մրցաշարի, եթե հասցնենք, նաև՝ երկու: Թիմը կբաժանվի երկու մասի: Նույն քաշային կարգում մեկը մի մրցաշարի կմասնակցի, մյուսը՝ մեկ այլ: Եվ այդ արդյունքների հիման վրա էլ կկայացնենք մեր հետագա որոշումները:
-Բռնցքամարտի Հայաստանի ֆեդերացիան մազրիչների որակավորման նոր կարգ ընդունեց, ըստ որի բոլոր մասնագետները պետք է որակավորում ստանան ֆեդերացիայից: Ըստ Ձեզ, որքա՞ն ժամանակ կպահանջվի, որ նորամուծությունը տա իր ցանկալի արդյունքը:
-Այս որոշումը կայացնելու համար օրհասական պահ էր եկել: Խնդիրն այնպիսին էր, որ մենք պետք է հրատապ որոշում կայացնեինք: Կարծում եմ, որ բոլոր մարզաձևերը պետք է որդեգրեն այս քաղաքականությունը: Այս քայլով մենք օգնում ենք մեր մարզիչներին, որպեսզի նրանց որակավորումն ավելի բարձրանա, դառնան արդիական և ժամանակի պահանջների համընթաց քայլեն: «AIBA»-ից (Բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիա) կհրավիրենք մասնագետներ, կանցկացվեն սեմինարներ, որից հետո մարզիչները կլրացնեն հարցաթերթիկը: Այն մարզիչը, ով ֆեդերացիայի կողմից որակավորում չի ստանա, իրավունք չի ունենա Հայաստանի առաջնությանը մարզիկ ներկայացնելու:
-Պարոն Գևորգյան, հնարավո՞ր է, որ մոտ ապագայում Հայաստանն ունենա բռնցքամարտի պրոֆեսիոնալ ակումբ:
-Աշխատում ենք այդ ուղղությամբ: Առաջարկներ կան, մարդիկ հետաքրքրվում են: Հայաստանի քաղաքացիներ չեն, սակայն արտերկրում բնակվող հայեր են: Միգուցե իրենց անձնական միջոցներով հնարավոր լինի ստեղծել այդ ակումբը: Ես իրենց ուղարկում եմ պայմանները, մոտեցումները: Ինձ համար խնդրահարույց չէ, թե ինչ անվանում կունենա ակումբը: Խնդիրն այն է, որ մենք ունենանք այդ ակումբը և Հայաստանի բռնցքամարտիկները պայմանագիր ստորագրեն և հանդես գան հայկական ակումբից, որպեսզի մենք տնօրինենք մեր տղաների ապագան:

Artur Gevorgyan: We lay emphasis especially on Istanbul
The president of the Boxing Federation of Armenia, Artur Gevorgyan summed up the passing year and spoke about the plans of 2016 in a conversation with ANOC.
-Mr Gevorgyan, please, sum up 2015 as a president of the Boxing Federation of Armenia.
-In General, it was a good year for boxing. I see things globally. As we have initially focused on the youth boxing development, today we see its results. The young and junior boxers show perfect results. No tournament of these age groups has passed without medals. They are our future and the boxers who are going to join our adult team and conquer medals. As for the adults team, we have what we have. We’ve tried to get the best and there are some interesting boxers among them.
-You end the year without Olympic qualifications. Being realistic, how many qualifications do you hope to obtain?
-We can’t say that the year was unsuccessful only because Armenian boxers failed to win qualifications and as many have said the most important task of 2015 remained unfulfilled. For me the main task is not to conquer an Olympic qualification but an Olympic medal. I don’t want a random boxer to obtain a qualification by chance and then waste it without winning a medal. This year we had only one opportunity of getting a qualification and we saw, that Hovhannes Bachkov was very close to it. I think in 2016 will show himself. Moreover, there are 4-5 boxers who are able to show their potential.
-The qualifier will be held in Baku and Istanbul. Don’t you think it further complicates the work of Armenian boxers?
-Yes, we face a big problem. We have a chance to come out in Baku but the present political situation and the tension on the border give serious reasons for reflection. The participation in Baku is severely compromised. We lay emphasis especially on Istanbul. I think we’ll return from Istanbul with qualifications. Anush Grigoryan will also come out in Istanbul, she is a winner of the World and European Youth Championships. It’s possible she will register good results there.
-Why has the team’s head coach been changed 7 months before the Olympics?
-Davit Torosyan gave much to our team but at the same time the atmosphere in the team is very important for me. Let’s not forget that the team, the coaching board and the federation are comprised of coaches of different age groups and we should create a quiet atmosphere for effective work. As a federation president I highly appreciate Davit Torosyan’s professional skills. But his relationships with the other coaches, the clubs’ managements were getting tenser and tenser. I don’t want the personal relationships to interfere with the team’s progress.
-Will the Armenian Championship be held before the qualifying tournaments?
-No, it won’t. We won’t be able physically. If we manage we will join in one, even two tournaments before the qualifiers. The team will be divided into two parts.  Two boxers of same weight class will take part in different tournaments. And we’ll take our future decisions based on these results.
-The Boxing Federation of Armenia has accepted a new order for qualification of coaches; according to it all the coaches should get a qualification of the federation. In your opinion how long will it take to the innovation to give a desired result?
-The critical moment for such a decision had come. We had to take an urgent decision and I think that all sports should adopt this policy. In this way we help our coaches to get more qualified and conformed to the requirements of time. We will invite specialists from AIBA (International Boxing Association), organize seminars and only then coaches will take the test. The coach who won’t be qualified by the federation won’t be entitled to represent an athlete in the Armenian Championship.
-Mr. Gevorgyan, is it possible for Armenia to have a professional boxing club in the near future?
-We are working in that direction. There are people who have offers and are interested in it. They are not citizens of Armenia but Armenians living abroad. Maybe, it will be possible to open such a club in their own means. I have told them the conditions and approaches. I don’t care about the name of the club, the most important is to have it, to give chance to Armenian boxers to sign a contract with the club and to come out of it. I wish us to manage our guys’ future.