Ձյուդոյիստ Հովհաննես Դավթյանը` Փարիզի Մեծ Սաղավարտում 5-րդն է
Ձյուդոյի Հայաստանի հավաքականի անդամներ Հովհաննես Դավթյանը, Ֆերդինանտ Կարապետյանը և Ժաննա Ստանկևիչը մասնակցել են Փարիզի Մեծ Սաղավարտին:
60 կգ քաշայինների պայքարում Հովհաննես Դավթյանն անցկացրել է 4 հաղթական գոտեմարտ: Կիսաեզրափակչում հայ մարզիկը զիջել է ճապոնացի Տորու Շիշիմեին: Բրոնզե մեդալի համար պայքարում նա պարտվել է կորեացի Վոն Ջին Կիմին: Դավթյանը վաստակել է վարկանիշային 100 միավոր:
Ֆերդինանտ Կարապետյանը (66 կգ) երկու հաղթական գոտեմարտ է անցկացրել, այնուհետև պարտվել է ճապոնացի Մասաշի Էբինումային: Հայ ձյուդոյիստը վարկանիշային 48 միավոր է ձեռք բերել:
Հայաստանի հավաքականի միակ կին ձյուդոյիստ Ժաննա Ստանկևիչը մեկնարկային գոտեմարտում պարտվել է կանադացի Եկատերինա Գուիչային:
«Ընդհանուր արդյունքից գոհ ենք: ֆերդինանտ Կարապետյանը լավ գոտեմարտեր անցկացրեց, սակայն արդեն երրորդ անգամն է, ինչ զիջում է ճապոնացի մարզիկի: Նույնը կարելի է ասել Դավթյանի մասին: Առայժմ չենք գտել ասիական դպրոցին հաղթելու բանալին: Ընդհանուր առաջընթաց նկատվում է: Այս մրցաշարը ցույց տվեց, որ ֆեդերացիայի` Հովհաննես Դավթյանին ամբողջովին իր մարզիչին հանձնելու որոշումը ճիշտ էր: Նրա մրցելույթներում կայունություն է նկատվում: Ֆունկցիոնալ աճ կա: Ինչ վերաբերում է Ժաննա Ստանկևիչին, ասեմ որ նրա մոտ հոգեբանական խնդիր կար: Վիճակահանության արդյունքում երկրորդ գոտեմարտը պետք է  անցկացներ Կոսովոյի ներկայացուցիչ, անվանի Մաջլինդա Կելմենդիի հետ, կարծես դա թևաթափ էր արել Ստանկևիչին և հենց մեկնարկային գոտեմարտում նա պարտվեց»,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց ձյուդոյի Հայաստանի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Դավիթ Խիթարյանը:

22:39 - 06 Feb, 2016
Armenian judo team members Hovahannes Davtyan, Ferdinant Karapetyan and Zhanna Stankevich participated in the Paris Grand Slam.
Hovhannes Davtyan (60kg) passed 4 victorious bouts. In the semifinals, the Armenian athlete lost to Shishimei Toru of Japan. In the fight for the bronze medal, he was defeated by Korea’s Von Jin Kim. Davtyan earned 100 qualifying points.
Ferdinant Karapetyan (66kg) won 2 fights but lost to Japan’s Ebinuma Masashi. Overall, the Armenian judoka earned 48 qualifying points.
The only female judoka of the Armenian team, Zhanna Stankevich lost her first bout to Canada’s Ekaterina Guicha.
“We are pleased with the overall result. Ferdinant Karapetyan fought well but it’s the third time he loses to a Japan judoka. The same refers to Davtyan. We haven’t found the appropriate technique of overcoming the Asian school yet. Overall, there is progress. This tournament has shown that the federation took right decision letting Davtyan to have one coach. We note stability and functional growth in his fights. As for Zhanna Stankevich, she was depressed because as a result of draw she had to fight the second round against famous Majlinda Kelmendi of Kosovo. It seemed to affect her psychologically and she lost from the very first fight”, the vice president of the Armenian Judo federation, Davit Khitaryan said to ANOC.