Երևանի Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջում կայացավ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նիստը:
Մինչ նիստը կսկսվեր, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը ՀԱՕԿ-ի և իր անունից շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Արմեն Շահազիզյանին:
«Արմեն Շահազիզյանը ֆեդերացիայի ղեկը իր ձեռքը վերցրեց այն ժամանակ, երբ հայկական ծանրամարտը ինչ-որ տեղ անկում էր ապրում: Այն ընթացքում, ինչ ֆեդերացիան ղեկավարում էր պարոն Շահազիզյանը, հայկական ծանրամարտում դրական շարժ նկատվեց: Նա մեծ ֆինանսական ներդրումներ կատարեց` դրանով իսկ խթանելով հայկական ծանրամարտի զարգացումը: Պարոն Շահազիզյանը անձնական խնդիրներից ելնելով` իր սեփական դիմումի համաձայն հրաժարական տվեց: ՀԱՕԿ-ի և իմ անունից շնորհակալություն եմ հայտնում Արմեն Շահազիզյանին` այդ ծանր ժամանակներում հայկական ծանրամարտի կողքին կանգնելու համար: Ինչպես գիտեք, հասել ենք օլիմպիական քառամյա շրջափուլի վերջին` ամենակարևոր մասին, և ելնելով այս իրադրությունից` Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն ի դեմս Գագիկ Ծառուկյանի` որոշեց իր վրա վերցնել Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի ծախսերը և զբաղվել բոլոր հարցերով»,- իր ելույթում նշեց Ռոստոմյանը:
Նիստի ընթացքում քննարկվեցին ֆեդերացիայի հետագա անելիքները, առաջացած խնդիրները: Քննարկվեցին Հայաստանում կանանց ծանրամարտի զարգացման հնարավոր ուղղությունները:
Հրաչյա Ռոստոմյանը նաև հավելեց, որ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը գոհ է ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականների գլխավոր մարզիչներ Փաշիկ Ալավերդյանի և Արտաշես Ներսիսյանի կատարած աշխատանքներից:
Փաշիկ Ալավերդյանն իր խորին շնորհակալությունը հայտնեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, այս դժվար իրադրության մեջ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի կողքին մնալու և աջակցելու համար:
«Ամբողջ ֆեդերացիայի անունից ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին ֆեդերացիայի կողքին մնալու և աջակցելու համար: Մենք էլ մեր կողմից կանենք հնարավոր ամեն ինչ, վստահությունն արդարացնելու և ավելի բարձր արդյունքներ գրանցելու համար»,- ասաց Ալավերդյանը:

Состоялось заседание федерации тяжелой атлетики Армении
В ереванском государственном спортивном колледже олимпийского резерва состоялось заседание федерации тяжелой атлетики Армении.
Перед началом заседания генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении Грачья Ростомян выразил благодарность от имени НОК Армении и своего имени бывшему президенту федерации тяжелой атлетики Армении Армену Шахазизяну.
«Армен Шахазизян встал у руля федерации, когда тяжелая атлетика в Армении переживала, в какой-то мере, спад. За то время, когда господин Шахазизян возглавлял федерацию, в армянской тяжелой атлетике стал наблюдаться положительный сдвиг. Он сделал большие финансовые вложения, тем самым стимулируя развитие армянской тяжелой атлетики. Господин Шахазизян подал в отставку по собственному желанию, исходя из личных проблем. Выражаю благодарность Армену Шахазизяну за поддержку армянской тяжелой атлетики в трудные времена. Как вы знаете, мы находимся в конце 4-летнего олимпийского цикла, в самом трудном отрезке, поэтому Национальный олимпийский комитет Армении в лице Гагика Царукяна решил взять на себя расходы федерации тяжелой атлетики Армении и заняться всеми вопросами»,-отметил Ростомян в своей речи.
На заседании были обсуждены дальнейшие планы федерации и имеющие место проблемы, а также возможные направления развития женской тяжелой атлетики в Армении.
Грачья Ростомян также добавил, что президент НОК Армении Гагик Царукян доволен проделанной работой главных тренеров сборных Армении по тяжелой атлетики Пашика Алавердяна и Арташеса Нерсисяна.
Пашик Алавердян выразил глубокую благодарность президенту НОК Армении Гагику Царукяну за помощь и поддержку федерации тяжелой атлетики Армении в сложившейся трудной ситуации.
«От имени всей федерации хочу выразить благодарность президенту НОК Армении Гагику Царукяну за помощь и поддержку федерации. Мы, со своей стороны, сделаем все возможное, чтобы оправдать доверие и показать еще более высокие результаты»,-отметил Алавердян.