Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի անդամ Կարապետ Չալյանը նվաճեց Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալ:
Երրորդ տեղի համար պայքարում Չալյանի մրցակիցը ադրբեջանցի Էլվին Մուրսալիևն էր: Հայ ըմբիշին հաջողվեց գերազանցել Ադրբեջանը ներկայացնող մարզիկին 4:1 հաշվով:
Հիշեցնենք, որ 75 կգ քաշային Կարապետ Չալյանը որակավորման փուլում մրցեց գերմանացի Յան Պոտերի հետ և դժվարին գոտեմարտում հաղթեց 7:6 հաշվով: 1/8 եզրափակչում Չալյանը 10:5 հաշվով հաղթեց բուլղարացի ըմբիշին: Քառորդ եզրափակչում նա 0:8 հաշվով պարտվեց վրացի Զուրաբի Դատունաշվիլիին: Վերջինս դուրս եկավ եզրափակիչ, ինչը թույլ տվեց Չալյանին շարունակել պայքարը: Սփոփիչ գոտեարտում հայ ըմբիշը 8:0 հաշվով հաղթեց թուրք Էմրա Սուլեյման Կուսին:

Чемпионат Европы. Борец Карапет Чалян одержал победу над азербайджанским спортсменом и стал бронзовым медалистом
20:57 - 13 Март, 2016
Член сборной Армении по греко-римской борьбе Карапет Чалян завоевал бронзовую медаль чемпионата Европы.
В борьбе за третье место соперником Чаляна был азербайджанец Элвин Мурсалиев. Армянскому борцу удалось добиться преимущества над представителем Азербайджана со счетом 4:1.
Напомним, что Карапет Чалян, выступающий в весовой категории 75 кг, в квалификационном раунде встречался с немцем Яном Потером и в сложнейшем поединке одержал победу со счетом 7:6. В 1/8 финала Чалян добился преимущества над болгарским борцом со счетом 10:5. В четвертьфинала он уступил грузину Зурабу Датунашвили со счетом 0:8. Датунашвили вышел в финал, что позволило Чаляну продолжить борьбу. В утешительном поединке армянский борец одержал победу над турком Эмри Сулейманом Куси со счетом 8:0.