Մեզ համար առաջնայինը վարկանիշներ ձեռք բերելն է. Լևոն Ջուլֆալակյան
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանի գլխավորությամբ մեկնարկել է ըմբիշների ուսումնամարզական հավաքը Երևանում:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հավաքականի մարզիչը պատասխանեց մի քանի հարցի:
Այն մասին, թե ինչու առաջին վարկանիշային մրցաշարին չի մասնակցում Լոնդոնի Խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի նախկին չեմպիոն, 75 կգ քաշային Արսեն Ջուլֆալակյանը, մարզիչն ասաց:
«Անկեղծ ասած` ոչ մի անակնկալ չեմ տեսնում նրանում, որ առաջին վարկանիշային մրցաշարին մեկնում է Կարապետ Չալյանը: Վերջերս կայացած Եվրոպայի առաջնությունում նա շատ լավ հանդես եկավ, իսկ այժմ, քանի որ եվրոպական վարկանիշային մրցաշար է, որտեղ պայքարն ավելի հեշտ է լինելու քան հետագա մրցաշարերում, որոշվեց նրան ուղարկել: Հաջորդ մրցաշարը, որը կկայանա Մոնղոլիայում, անհամեմատ ավելի բարդ կլինի, դրան արդեն կմասնակցի Արսեն Ջուլֆալակյանը: Մեզ համար կարևոր է, որ մեր երկիրը վարկանիշներ ունենա և հավուր պատշաճի մասնակցենք Օլիմպիական խաղերին»:
Անդրադառնալով Ըմբշամարտի համաշխարհային միության նախագահ Նենադ Լալովիչի հայտարարությանը, ըստ որի նախկին ԽՍՀՄ յոթ երկրների մարզիկներ մեղադրվում են խթանիչներ օգտագործելու մեջ` Ջուլֆալակյանը շեշտեց.
«Ես իմ թիմի վրա 99 տոկոս վստահ եմ: Սակայն այստեղ գոյություն ունի անհատի գործոն, այսինքն, եթե որևէ մարզիկ ինքնագլուխ մի բան չի արել, որից մենք տեղյակ չենք, ուրեմն վտանգ չեմ տեսնում: Նախքան որևէ վիտամին օգտագործելը, մենք կապվում ենք մեր բժիշկների և մասնագետների հետ ամեն ինչ ճշտելուց հետո միայն թույլատրում օգտագործել դրանք»:
Խոսելով ընթացող հավաքի մասին մարզիչը նշեց, որ այն հատուկ ֆիզիկական պատրաստվածության ուղղվածություն ունի և կընթանա մինչև ապրիլի 2-ը:
Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի վարկանիշների համար կպայքարեն Ռոման Ամոյանը (59 կգ), Կարապետ Չալյանը (75 կգ), Արթուր Շահինյանը (85 կգ) և Էդգար Խաչատրյանը (130 կգ): Մարզիկների հետ մրցատեղի կմեկնեն հավաքականի մարզիչներ Սամվել Գևորգյանը և Էդուարդ Սահակյանը:

Greco-Roman wrestlers are holding a training camp in Yerevan under supervision of head coach Levon Julfalakyan.
The team’s coach answered a few questions in a meeting with reporters.
In response to the question why London Olympics’ silver medalist, world former champion, 75kg Arsen Julfalakyan isn’t going to the first qualifier Julfalakyan said, “To say the truth, I see nothing surprising in sending Karapet Chalyan to the qualifier. At the later European Championship he showed himself perfectly and now taking into account that this qualifier will be easier to win we have decided to send Chalyan. The next qualifier which will be held in Mongolia will be tougher and there is where we will send Arsen Julfalakyan. The most important for us is to gain qualifications and represent our country with honor at the Rio Olympics”.
Referring to World Wrestling Union President Nenad Lalovic’s claim that athletes from seven countries of the former USSR are accused of using stimulants, Julfalakyan stressed, “I’m 99% confident of my team. But there is an individual factor here; if no one of the athletes did willfully something we don’t know, I don’t see any danger. Before using any vitamins we consult our doctors and specialists”.
Speaking about the training camp the coach noted that it is aimed at special physical preparing and will last till April 2.
The following wrestlers will struggle for Rio qualifications; Roman Amoyan (59kg), Karapet Chalyan (75kg), Artur Shahinyan (85kg) and Edgar Khachatryan (130kg). Team’s coaches Samvel Gevorgyan and Eduard Sahakyan will accompany the wrestlers.