Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում մեծ շուքով նշվեց Հայաստանի ազգային Օլիմպիական կոմիտեի հիմնադրման 25-ամյակը: Տոնական միջացառմանը ներկա էին ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱՕԿԱ-ի նախագահ շեյխ Ահմեդ Ալ-Ֆահադ Ալ-Սաբահը և ԵՕԿ նախագահ Պատրիկ Հիկեն:
«Հարգելի ներկաներ, մարզաշխարհի սիրելի ներկայացուցիչներ. Այսօր Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն բոլորում է գործունեության 25-ամյակը: Սա նշանակալի ու կարևոր իրադարձություն է ամբողջ մարզաշխարհի համար: Ազգային օլիմպիական կոմիտեի համար այս 25 տարին եղել է կազմավորման, խնդիրների հաղթահարման, զարգացման ուղիների մշակման, ձեռքբերումների և հաղթանակների շրջան: Իհարկե, մենք ունեինք շատ խնդիրներ: Սակայն եթե կա կամք՝ խնդիրները լուծելու, ապա հնարավոր է ժամանակի ընթացքում հասնել ձեռքբերումների: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն ես ղեկավարում եմ 2004 թվականի փետրվար ամսից: Որպես ՀԱՕԿ նախագահ՝ ես իմ աշխատանքները սկսել եմ մարզադպրոցների կառուցումից, վերանորոգումից ու բարեկարգումից: Ես քաջ գիտակցում էի, որ առանց բարվոք մարզումային պայմանների ապահովման չեմ կարող արդյունքներ պահանջել մարզիկներից: Կատարված աշխատանքները տվեցին իրենց արդյունքները: Այս տարիների ընթացքում մենք մասնակցել ենք օլիմպիական խաղերի, աշխարհի և Եվրոպայի տարբեր առաջնությունների և բազմաթիվ անգամներ միջազգային ամենահեղինակավոր մրցահարթակներում հնչել է հայոց օրհներգն ու բարձրացել է եռագույնը: Դա կատարված ահռելի աշխատանքի արդյունքն ու մեր հպարտությունն է: Դա թիմային աշխատանքի արդյունք է, և ես այսօր շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իմ կողքին, ինձ հետ գիշեր-ցերեկ աշխատել են ընդհանուր հաջողության համար: Սակայն կատարված աշխատանքով ու ձեռքբերումներով ես երբեք չեմ սահմանափակվել: Դրա վկայությունն այսօր բացված օլիմպիական ավանն է, որը նմանը չունի ամբողջ տարածաշրջանում: Գիտեք որ նոր օլիմպիական ավանում ստեղծված են մարզական ղեկավարության, մարզիկների, ուսումնամարզական հավաքների մասնակիցների համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Սակայն ես չեմ սահմանափակվում միայն քաղաքամայր Երևանում մարզական կառույցների շինարարությամբ: Այսօր էլ Սիսիանում և Գյումրիում մեծ մարզադպրոցներ են կառուցվում, որտեղ շատ շուտով մարզվելու հնարավորություն կունենան մեր մարզիկները: Իհարկե կարելի է երկար խոսել կատարված աշխատանքների մասին, սակայն կարծում եմ լավագույն ապացույցը կլինի մեր մարզիկների հաղթանակը տարբեր հեղինակավոր հարթակներում: Ես շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր ղեկավարել են Օլիմպիական կոմիտեն մինչև ինձ. Նրանք բոլորն իրենց մեծ ավանդն ունեն հայրենական սպորտի զարգացման գործում: Ինչ եմ արել ես՝ թող դատի մեր ժողովուրդը և պատմությունը: Մեկ բան կարող եմ խոստանալ՝ այսուհետ անելու եմ ավելին: Եվս մեկ անգամ շնորհավորելով բոլորիս՝ մեր երիտասարդ օլիմպիական կոմիտեի հոբելյանի կապակցությամբ, մաղթում եմ, որ այս տարիքը լինի նոր ձեռքբերումների ու նվաճումների սկիզբ: Շնորհավոր և Աստված պահապան մեզ բոլորիս»,-ասաց ՀԱՕԿ նախագահ:
Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման գործում ներդրած ծառայությանների՝ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի շքանշանով պարգևատրվեցին Ալֆրեդ Տեր-Մկրտչյանը (25-րդ Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր), Արտաշես Նազարյանը (ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի փոխնախարար), Արմեն Գաբրիելյանը (Երևանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի տնօրեն): ՀԱՕԿ «Հրանտ Շահինյան»-ի անվան մեդալով պարգևատրվեց Շուշանիկ Հարությունյանը (ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության գլխավոր մասնագետ), Սամվել Գևորգյանը (Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի մարզիչ), Կարեն Գիլոյանը (Հանրային հեռուստաընկերության մարզական մեկնաբան), Արայիկ Բաղդադյանը (Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ) և ՀԱՕԿ «Տրդատ 3-րդ Արշակունի» մեդալով պարգևարվեցին Կարեն Մնացականյանը (ըմբշամարտի Եվրոպայի կրկնակի չեմպիոն):
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր նաև ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Շնորհավորելով ներկաներին ՀԱՕԿ-ի 25-ամյա հոբելյանի առթիվ՝ վարչապետ Աբրահամյանը նշել է. «Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի քառորդդարյա տարեդարձը, իրավամբ, նշանակալի իրադարձություն է հայաստանյան մարզաշխարհի համար: Իր գործունեությունը սկսելով դեռևս անցած դարի դժվարին 90-ականներին՝ ՀԱՕԿ-ը հետզհետե զարգացել և կայացել է՝ վերածվելով հզոր կառույցի: Ինչի վկայությունն էր նաև այսօր բացված նորակառույց շքեղ օլիմպիական ավանը՝ հարմարավետ մարզադաշտերով և արդիական մարզագույքով հագեցած մարզասրահներով: Մշտապես լինելով օլիմպիական շարժման գաղափարների՝ համերաշխության, հանդուրժողականության և արդար խաղի սկզբունքների ջատագովն ու քարոզողը՝ ՀԱՕԿ-ը այս ամենին հասնելու համար երկար ճանապարհ է անցել: Մեր մարզիկներին բազմիցս է հաջողվել աշխարհի տարբեր ծայրերում միջազգային հեղինակավոր մրցաշարերի ժամանակ հնչեցնել մեր երկրի ազգային օրհներգը: Փա՛ռք ու պատի՛վ նրանց՝ հայ ժողովրդի արժանավոր զավակներին: Մեր մարզական պատմության ընթացքում ունեցել ենք 13 օլիմպիական չեմպիոն: Վստահ եմ, որ հաջորդ տարի Ռիո դե Ժանեյրոյում կայանալիք օլիմպիական խաղերից մեր մարզիկները կվերադառնան նորանոր հաղթանակներով, որոնց գրավականը աշխարհի առաջնություններում և այլ մրցաշարերում նրանց հաջող ելույթներն են: Մենք հավատում ենք նրանց և հաջողություն մաղթում»,-ասել է վարչապետը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար Երախտագիտության մեդալով են պարգևատրվել՝ ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը, Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի օլիմպիական չեմպիոն Արմեն Նազարյանը, Հայաստանի հրաձգության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը և ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության աշխատակազմի մարզական կազմակերպությունների և մանկապատանեկան սպորտի քաղաքականության վարչության պետ Վաղինակ Գալստյանը: Պարգևները հանձնել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
Եվրոպայի օլիմպիական կոմիտեի նախագահն իր հատուկ մրցանակին արժանացրեց Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Կարապետյանին:
Հանդիսավոր նիստից հետո ՀԱՕԿ 25-ամյակի տոնակատարությունը շարունակվեց «Պարավոն» ռեստորանային համալիրում, որտեղ Գագիկ Ծառուկյանն իր նվերները հանձնեց ԱՕԿԱ նախագահ շեյխ Ալ-Սաբահին և ԵՕԿ նախագահ Պատրիկ Հիկեին և փոխադարձաբար նվեր ստացավ հրավիրված բոլոր պատվիրակություններից:

Gagik Tsarukyan: "Let our people and history judge everything that I have done"
The 25th anniversary of Armenia's National Olympic Committee was solemnly celebrated at Opera and Ballet Theatre after Alexander Spendiaryan.  NOC's president, Mr. Gagik Tsarukyan, Prime Minister of RA, Hovik Abrahamyan, president of ANOC, Sheikh Ahmad Al-Fahad Al-Sabah and EOC's president, Patrick Hickey were present on the festive ceremony.
"Ladies and gentlemen, today Armenia's National Olympic Committee is 25 years old. This is an important event for the whole sport world. These 25 years were period of establishment, overcoming difficulties, development, achievements and victories for the National Olympic Committee. Of course, we had a lot of problems. But if there is a will, it is possible to achieve success. Since February 2004 I rule Armenia's National Olympic Committee. And as president I started my activity from sports schools’ construction, renovation and improvement. I understood that without good training conditions I couldn't demand good results from athletes. The work gave its results. During these years we have participated in the Olympic Games, World and European championships and Armenian national anthem sounded and the national flag was raised at the most prestigious international arenas. It was the result of our work and we are proud. It's a team effort, and I thank all of those who, worked with me day and night for the success. But I never dwell on achievements. The evidence is the new-opened Olympic campus, which has no analogues in the region. It has all necessary conditions for sports officials, athletes, participants of training camps. But the construction of sports facilities isn't restricted only by Yerevan. Today two schools are being built in Gyumri and Sisian. Of course we can talk for long about the work done, but I think the best proof of it will be the victory of our athletes in different competitions. I thank all those who have ruled the Olympic Committee before me. They all have their great contribution to the development of the domestic sport. Let our people and history judge everything that I have done. I promise to do more from now on. I congratulate once more the NOC and hope that it will be a period of our new achievements. God bless us all", said the president of the National Olympic Committee.
Alfred Ter-Mkrtchian (25th Olympic silver medalist), Artashes Nazaryan (Deputy Minister of Sport and Youth Affairs) and Armen Gabrielyan (Director of Yerevan State Olympic Sports College) were  awarded the medal of National Olympic Committee of Armenia for contribution in the development of physical culture and sport.
Shushan Harutyunyan (chief specialist of the Ministry of Sport and Youth Affairs), Samvel Gevorgyan (coach of Greco-Roman wrestling national team), Karen Giloyan (sportscaster of Public TV), Arayik Baghdasaryan  (head coach of Armenia's freestyle wrestling team) were awarded the Medal of the NOC of Armenia "Hrant Shahinyan" and Karen Mnatsakanyan (European wrestling champion) was awarded the medal of  the NOC "Tiridates III Arshakuni".
Prime Minister Hovik Abrahamyan was also present on the ceremony. Congratulating everybody on occasion of NOC’s 25th anniversary, Prime Minister said.
“The anniversary of Armenian National Olympic Committee is a significant event for the Armenian sport. Starting its activity in the challenging 90s of last century, Armenian NOC has gradually developed and become a strong structure. Evidence of it is the newly opened luxurious Olympic campus with comfortable stadiums and gyms full of modern equipments. Constantly preaching the ideas of Olympic movement, solidarity, tolerance and principles of fair sport, Arm NOC has passed a long way to achieve this. Our national anthem has sounded in international competitions due to our athletes. Glory and honor to those worthy people. We have had 13 Olympic champions during our sport history. I believe that our athletes will return with new victories from coming Olympic Games in Rio de Janeiro, the guarantee of it is our success at the world championships and other competitions. We believe in them and wish them success”, he said.
By decree of Armenian president Serzh Sargsyan, the Secretary General of ANOC, Hrachyan Rostomyan, Greco-Roman wrestler, twice Olympic champion, Armen Nazarian, head coach of Armenia’s shooting team, Seyran Nikoghosyan and chief of department of sports organizations and youth sports of the Ministry of Sport and Youth Affairs, Vaghinak Galstyan were awarded the medal of Gratitude for development of physical culture and sports. The awards were handed over by the Prime Minister, Hovik Abrahamian.
President of the European Olympic Committee awarded the special prize to president of the Wrestling Federation of Armenia Samvel Karapetyan.
After the session the celebration of the 25th anniversary was continued at "Paravon” restaurant, where Gagik Tsarukyan handed his presents to the presidents of ANOC, Sheikh Al-Sabah and EOC, Patrick Hickey and mutually received presents from all delegations.