Թող իմ չարածն անեն հավաքականի մյուս տղաները. Վանիկ Ավետիսյան
Ծանրամարտի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի անդամ, Եվրոպայի առաջնության փոքր բրոնզե մեդալակիր Վանիկ Ավետիսյանն անհասկանալի է համարում, թե ինչու մրցավարները չհաշվեցին հրում վարժության իր մոտեցումը:
«Ինձ համար այս փոքր բրոնզե մեդալն այնքան էլ կարևոր չէր, որքան որ այն մոտեցումը, որն ըստ իմ պատկերացմամբ սխալ չէր: Իհարկե շատ եմ ուզում հասկանալ, թե որն էր հրում վարժության ժամանակ 181 կգ բարձրացնելու իմ սխալը: Ես տեսել եմ թե դատավորների ձեռքով անելը և լսել եմ զանգի ձայնը: Աստված չանի, որ այս անհասկանալի իրավիճակն անդրադառնա մյուս տղաների վրա: Թող իմ չարածն անեն հավաքականի մյուս տղաները: Պոկում վարժության ժամանակ չէի կարողանում կենտրոնանալ: Հանգստությունս և վստահությունս շատ մեծ էր, հենց դրա պատճառով չէի կարողանում առաջին մոտեցումներս անել: Իսկ երրորդ մոտեցման ժամանակ արեցին այն ինչը, որ անում եմ նաև մարզումների ժամանակ: Հրում վարժությունը սկսեցի 175 կգ, որ ապահովեինք թիմային միավորները և հանգիստ լինեինք, իսկ 181 կգ-ով ես պայքարում էի մեծ մեդալի համար»,-ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Վանիկ Ավետիսյանը:
Նորվեգական Ֆորդե քաղաքում շարունակվող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչ Վանիկ Ավետիսյանը դարձավ փոքր բրոնզե մեդալակիր:

Ваник Аветисян. Пусть то, что не удалось сделать мне, сделают остальные члены сборной
Член мужской сборной Армении по тяжелой атлетике, обладатель малой бронзовой медали чемпионата Европы Ваник Аветисян не может понять, почему судьи не засчитали его подход в толчке.
«Для меня не так важна эта малая бронзовая медаль, как тот подход, который я не считаю ошибочным. Я очень хочу понять, в чем была моя ошибка при поднятии 181 кг в толчке. Я видел, как судьи машут рукой, и слышал звонок. Не дай бог, чтобы эта непонятная ситуация отразилась на остальных ребятах. Пусть то, что не удалось сделать мне, сделают остальные члены сборной. Я не мог сосредоточиться во время рывка. Я был очень спокоен и уверен, и, именно,  поэтому не смог выполнить свои первые подходы. А в третьем подходе я сделал все то, что делаю во время тренировок. Я начал в толчке со 175 кг, чтобы обеспечить командные очки и быть спокойным, а заказав 181 кг, я боролся за большую медаль»,-отметил Ваник Аветисян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
На проходящем в норвежском городе Фёрде чемпионате Европы по тяжелой атлетике представитель Армении Ваник Аветисян стал обладателем малой бронзовой медали.