Ըմբիշ Դավիթ Սաֆարյանը Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր ձեռք բերելու հնարավորություն ունի
2013 թվականի աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն, ազատ ոճային Դավիթ Սաֆարյանը հնարավարություն ունի Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճել:
Սերբիայի վարկանիշային մրցաշարի եզրափակիչ հասած և ուղեգիր նվաճած ուկրաինացի Անդրեյ Կվյատկովսկու դոպինգ-թեստը դրական արդյունք է տվել, ինչի հետևանքով մարզիկը որակազրկվել է:
Սերբիայում կայացած վարկանիշային մրցաշարում Սաֆարյանը ուղեգիր նվաճելուն շատ մոտ էր, սակայն աշխարհի նախկին չեմպիոնը կիսաեզրափակիչ փուլում պարտվեց Լեհաստանի ներկայացուցիչ Մոհամեդմուրադ Գաջիևին և զրկվեց ուղեգրից: Մրցաշարի մյուս կիսաեզրափակչում հանդիպել էին վրացի Զուրաբի Յակուբուշվիլին և ուկրաինացի Անդրեյ Կվյատկովսկին, վերջինս հաղթել էր վրացի ըմբիշինին և մտել եզրափակիչ` ապահովելով Ռիո-2016-ի ուղեգիր: Քանի որ հաջորդ վարկանիշային մրցաշարում վրացի ըմբիշին հաջողվել էր ուղեգիր ձեռք բերել, Ըմբշամարտի համաշխարհային (UWW) միությունը գործկոմի նիստում կքննարկի որակազրկված մարզիկի ուղեգիրը Դավիթ Սաֆարյանին տրամադրելու հարցը:
Օլիմպիական խաղերի ըմբշամարտի վարկանիշային բոլոր մրցաշարերն ավարտվել են:
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականն ունի Ռիոյի Խաղերի 3 ուղեգիր, որոնք նվաճել են 57 կգ քաշային Գառնիկ Մնացականյանը, 97 կգ քաշային Գեորգի Կետոևը և 125 կգ քաշային Լևան Բերիանիձեն:

Wrestler Davit Safaryan has a chance to gain an Olympic qualification
2013 world and European champion, freestyle wrestler Davit Safaryan has a chance to gain an Olympic qualification.
Serbian Qualifier finalist and qualification winner Andrey Kvyatkovski’s doping test has showed a positive result due to which he has been disqualified.
At the Serbian Qualifier Safaryan was very close to the Olympic qualification but the world former champion lost the semifinal to Poland’s Mohamedmurad Gajiev and was deprived of the qualification. In another semifinal of the tournament the fight was continued between Zurab Yakobashvili and Ukraine’s Andrey Kvyatkovski who won the Georgian wrestler and qualified for the finals securing Rio 2016 qualification. As the Georgian athlete has managed to gain a qualification in the next Qualifier, the United World Wrestling (UWW) is going to discuss the issue of providing the qualification of the disqualified wrestler to Safaryan during the upcoming Executive Commission meeting.
All Wrestling Qualifiers have already taken place.
The Armenian freestyle wrestling team has 3 Olympic qualifications conquered by Garnik Mnatcakanyan (57kg), Georgy Ketoyev (97kg) and Levan Berianidze (125kg).