Եթե օգտագործենք մեր ներուժը, ապա կհաղթենք Մոլդովայում. Տիգրան Գյոկչյան
Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականը հունիսի 28-ին առաջին հանդիպումը կանցկանցի Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում: Հայաստանի թիմն իր խմբի ֆավորիտներից մեկն է: Ուսումնամարզական հավաքի ավարտին Հայաստանի հավաքականն երկու ստուգողական հանդիպում ունեցավ Իրանի հավաքականների հետ և ակնհայտ գերազանցեց մրցակիցներին: Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության մեկնարկից առաջ հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց տղաների ելույթները, խոսեց հավաքականի և ապագա մրցակիցներին մասին:
-Պարոն Գյոկչյան, Իրանի հավաքականի հետ խաղի ամբողջ ընթացքում, անընդհատ ինչ-որ բանից դժգոհ էիք: Հիմա գո՞հ եք, քանի որ թիմը երկու ընկերական խաղերում էլ հաղթեց:
-Այդքան գոհ չեմ, քանի որ հանդիպումը բավականին երկար ձգվեց, իսկ մրցավարները անկառավարելի էին: Իմ թիմը խաղաց իր հնարավորությունների 70 տոկոսով: Իհարկե, այս խաղերը մեզ համար մեծ փորձ էին: Մոլդովայում էլ կողմնապահություններ, սխալ կամ ճիշտ որոշումներ կլինեն: Իրանի հավաքականը բավականին ուժեղ մրցակից էր, լավ տեխնիկա ունեն: Հավաքականի տղաները ժամանակ առ ժամանակ հրաշալի թիմային աշխատանք էին տանում:
-Արդյո՞ք այս խաղերին փորձարկումներ կատարեցիք:
-Անշուշտ, փորձարկումներ եղան հանդիպման ընթացքում: Այն կապված էր Դանսթոնի հետ. մեկը իր մասնակցությամբ, մյուսն առանց իրեն: Իսկ այս խաղի հաշիվը պետք է առավել մեծ լիներ: Սակայն, ինչ-որ տեղ, մեր հույզերը չկարողացանք կառավարել:
-Վստահ եմ, արդեն ուսումնասիրել եք Մոլդովային, Անդորրային և Ուելսի հավաքականներին: Ի՞նչ մրցակիցներ են նրանք մեզ համար:
-Երեքն էլ ուժեղ մրցակիցներ են՝ որոնք գործում են շատ կազմակերպված: Երեքն էլ եվրոպական խաղաոճ ունեն: Եթե օգտագործենք մեր ներուժը, ապա կհաղթենք Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում:
-Պարոն Գյոկչյան, այս օրերին հետևում էիք նաև երիտասարդական թիմին, ի՞նչ կարծիք ունեք նրանց մասին:
-Երիտասարդններն արդեն երկրորդ հանդիպումն է, ինչ շատ վատ մեկնարկում են, սակայն հրաշալի ավարտում են հանդիպումը: Իրենք վատ չխաղացին Իրանի թիմերի հետ: Շատ կազմակերպված էին գործում վերջին երկու քառորդներում: Ամեն դեպքում՝ հետաքրքիր էր հետևել նրանց խաղին: Վստահ եմ՝ մի քանի հանդիպում հետո նրանց կհաջողվի ավելի լավ գործել :
-Ի՞նչ է լինելու հավաքականի հետ Եվրոպայի առաջնության ավարտից հետո:
-Այս տարի այլևս հավաք չենք ունենա, քանի որ հավաքականի անդամներից մի մասն աշխատում է, ոմանք դեռ սովորում են: Այս տարի կբավարարվենք այսքանով: Ստեղծելով այս հավաքականը՝ մենք արթնացրինք բոլորի հետաքրքրությունն առ բասկետբոլի հավաքական և բասկետբոլն՝ առհասարակ: Ես ինքս, որպես մարզիչ,  քիչ եմ գոհ լինում իմ կատարած աշխատանքից, քանի որ կարծում եմ, որ կարելի է անել ավելին: Այս անգամ ներքին վստահություն ունեմ, որ այս հավաքականին  մեծ ապագա է սպասվում: Այս կերպ, լավ բազա կարող ենք ստեղծել երիտասարդների և պատանի բասկետբոլիստների համար:

Сборная Армении по баскетболу 28-го июня проведет первую встречу на чемпионате малых стран Европы. Команда Армении является одним из фаворитов в своей группе. В конце учебно-тренировочного сбора сборная Армении провела две контрольные встречи со сборными Ирана и победила с явным преимуществом. Перед стартом чемпионата малых стран Европы главный тренер сборной Тигран Гекчян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги выступлений ребят, рассказал о сборной и будущих соперниках.
-Господин Гекчян, на протяжении всей игры со сборной Ирана вы были чем-то недовольны. Сейчас уже довольны, поскольку команда одержала победу в обеих играх?
-Не очень доволен, поскольку игра растянулась, а судьи были неуправляемы. Моя команда сыграла на 70 процентов своих возможностей. Конечно эти игры стали для нас большим опытом. В Молдове тоже будут необъективности, неверные и верные решения. Сборная Ирана - довольно сильный соперник и имеет хорошую технику. Ребята сбрной время от времени выполняли прекрасную командную работу.
-Проводили ли вы эксперименты в этой игре?
-Конечно, во время встречи были эксперименты. Это было связано с Данстоном - одна с ним, одна без него. А счет этой игры должен был быть намного больше, но мы не смогли справиться с волнением.
-Вы наверняка уже изучили сборные Молдовы, Андорры и Уэльса. Каковы наши соперники?
-Все трое - сильные соперники, действующие очень организовано. У всех троих - европейский стиль игры. Если мы используем наш потенциал, то победим на чемпионате малых стран Европы.
-Господин Гекчян, в эти дни вы следили также за молодежной сборной, каково ваше мнение о них?
-Молодые уже второй раз плохо начинают встречу, но прекрасно заканчивают. Они неплохо сыграли с командами Ирана. Очень организованно действовали в последних двух четвертях. В любом случае, было интересно следить за их игрой. Я уверен, что после нескольких встреч, они смогут играть еще лучше.
-Что будет со сборной после окончания чемпионата Европы?
-В этом году сборов больше не будет, поскольку часть членов сборной работает, а некоторые пока учатся. В этом году удовлетворимся стольким. Создав эту сборную, мы разбудили всеобщий интерес к сборной баскетбола и к баскетболу вообще. Я сам, как тренер, редко бываю доволен своей работой, поскольку думаю, что можно было бы сделать больше. На этот раз я убежден, что эту сборную ждет большое будущее. Таким образом, мы можем создать хорошую базу для молодых и юных баскетболистов.