Ցանկանում ենք հետևել մեծահասակների հավաքականի օրինակին. Քրիս Մայես
Հուլիսի 15-ին Հունաստանի Խալկիդա քաղաքում մեկնարկում է Եվրոպայի մինչև 20 տարեկանների բասկետբոլի B դիվիզիոնի առաջնությունը: Մեկնումից առաջ Հայաստանի հավաքականի մարզչի օգնական, անգլիացի Քրիս Մայեսը պատասխանեց ՀԱՕԿ լրատվականի հարցերին:
-Պարոն Մայես, ի՞նչ կասեք հավաքականի տղաների մասին, ինչպիսի՞ ներուժ ունեն նրանք:
-Թիմը շատ հավասարակշռված է: Նրանք ցանկանում են Հայաստանի համար լավ արդյունք ցույց տալ: Նախորդ շաբաթը նախապարաստական էր և մենք փորձում էինք թիմային խաղը լավացնել:
-Տղաները մեկ ամսից ավել է ինչ հավաքի են մասնակցում, նկատո՞ւմ եք նրանց մոտ թիմային խաղի ուժեղացում:
-Թիմային խաղը սկսել է ուժեղանալ: Հավաքականի անդամները սկսել են համախմբվել և միավորվել: Չնայած Սթիվենը ուշ միացավ թիմին, սակայն նա միանգամից «մտավ» խաղի մեջ: Թիմային խաղում առաջընթաց ենք նկատում: Նա շատ բարձրակարգ խաղացող է:
-Ընկերական հանդիպումներ ևս անցկացվեցին, ի՞նչ եզրակացություններ արեցիք դրանցից հետո:
-Առաջին երկու ընկերական հանդիպումները մենք անցկացրինք Իրանի մեծահասակների և երիտասարդական հավաքականների հետ: Այդ խաղերի ընթացքում փորձեցինք իրար ավելի լավ ճանաչել: Խաղակցվածության և ինչ-որ կոմբինացիաների մասին պատկերացում կարող ենք կազմել միայն ընկերական հանդիպումներում: Այս երկու-երեք խաղերը մեզ օգնեցին:
-Թիմին է միացել երիտասարդ բասկետբոլիստ, NBA-ի ծագող աստղ Սթիվեն Էնոչը, ի՞նչ կասեք նրա և թիմի համագործակցության մասին:
-Նա շատ աթլետիկ է, մեծ պոտենցիալ ունի: Ի սկզբանե ինձ թվոմ էր, որ կոպիտ խաղացող է, սակայն դա այդպես չէ: Նա կարողանում է ազդել խաղացողների վրա: Նրա ազդեցությունն իսկապես մեծ է: Սթիվենը բարձրակարգ բասկետբոլիստ է, մենք ուրախ ենք, որ նա համալրել է Հայաստանի հավաքականը:
-Հայաստանի հավաքականը խաղալու է A խմբում, որտեղ կմրցի Պորտուգալիայի, Մոնտենեգրոյի, Մակեդոնիայի և Վրաստանի հետ: Ուսումնասիրե՞լ եք ձեր մրցակիցներին:
-Մի փոքր ինֆորմացիա ունենք Պորտուգալիայի մասին: Մակեդոնիան անցած տարվա համեմատ շատ չի փոխվել: Մի խոսքով՝ բարդ մրցակցություն է սպասվում:
-Ի՞նչ եք ակնկալում Եվրոպայի B դիվիզիոնի առաջնությունից:
-Մեր ակնկալիքներն ավելի մեծ են, քան առաջ: Մենք ցանկանոմ ենք, որ հայկական բասկետբոլը վերելք ապրի: Ցանկնում ենք հետևել մեծահասակների հավաքականի օրինակին և հպարտության առիթ դառնալ հայ ազգի համար:

15-го июля в греческом городе Халкида стартует чемпионат Европы по баскетболу до 20-и лет дивизиона В. Перед отъездом помощник тренера сборной Армении, англичанин Крис Майес ответил на вопросы пресс-службы НОК Армении.
-Господин Майес, что скажете о членах сборной, каков их потенциал?
-Команда очень уравновешанная. Они хотят показать хорошие результаты для Армении. Прошлая неделя была подготовительной, и мы пытались улучшить командную игру.
-Ребята уже больше месяца участвуют в сборе, вы наблюдаете у них усиление командной игры?
-Командная игра начала усиливаться. Члены сборной начали объединяться. Несмотря на то, что Стивен поздно присоединился к команде, однако он сразу «вошел» в игру. Мы наблюдаем прогресс в командной игре. Эноч – высококлассный игрок.
-Были проведены также товарищеские встречи, какие выводы были сделаны после них?
-Первые две товарищеские встречи мы провели со взрослой и молодежной сборными Ирана. Во время этих игр попробовали получше узнать друг друга. Мы можем получить представление о сыгранности и каких-то комбинациях только во время товарищеских встреч. Эти 2-3 игры помогли нам.
-К команде присоединился молодой баскетболист, восходящая звезда NBA Ствен Эноч, что скажете о его сотрудничестве с командой?
-Он очень атлетичен, у него большой потенциал. Сначала мне казалось, что он грубый игрок, но это не так. Он может воздействовать на игроков, его влияние очень велико. Стивен – высококлассный игрок, мы рады, что он пополнил состав сборной Армении.
-Сборная Армении будет играть в группе А с Португалией, Монтенегро, Македонией и Грузией. Вы изучили своих соперников?
-У нас есть небольшая информация о Португалии. Македония не очень изменилась по сравнению с прошлым годом. Одним словом, нас ждет сложная конкуренция.
-Чего вы ожидаете от чемпионата Европы дивизиона В?
-У нас больше ожиданий, чем раньше. Мы хотим, чтобы армянский баскетбол возродился. Мы хотим последовать примеру взрослой сборной и стать поводом для гордости армянского народа.