Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփեց 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը:
Օլիմպիական խաղերի մասին.
Տղաների ոգևորությունը շատ լավ էր, միայն խանգարեց այն, որ Անդրանիկ Կարապետյան վնասեց ձեռքը: Դա կարող էր ազդել տղաների հոգեբական վիճակի վրա, բայց տղաներն իրենց մեջ ուժ գտան և հետագայում ցույց տվեցին, թե ինչի են ունակ: Օլիմպիական խաղերում ծանրորդներն իմ զինվորներն էին, նրանց մեջ կար իսկական զինվորի ոգի:
Եթե Ռիո մեկներ միայն մեկ մարզիկ, ապա դա չէր լինի Աղասի Աղասյանը: Դա իմ կարծիքը չէ, մարզչական խորհրդի կարծիքն է:
Խթանիչ միջոցների մասին.
Խթանիչ միջոցների հետ կապված այդ աղմուկը կապված չէ միայն մեր երկրի հետ, դրանք շատ են: Այո, 8 տարի առաջ կատարված անալիզներից հետո պարզ է դարձել, որ օգտագործվել են խթանիչ միջոցներ: Ես չեմ արդարացնում ոչ մարզիկներին, ոչ էլ մարզիչներին: Այն ժամանակ օգտագործել են բոլոր մարզիկները, ոչ միայն Հայաստանում, լաբարատորիաներն այդ տարիներին չէին կարողանում որոշել նշված չափաքանակը: Մարզիկները մասնակցել են Խաղերին նախնական անալիզների ստուգումից հետո: Այն ժամանակ բոլոր մասնակիցները եղել են մի հարթության վրա: Ես կքննադատեմ ՄՕԿ-ի այս քայլը, եթե նրանք հետ են ուզում մեդալները, ապա պետք է ստուգվեն բոլոր մարզիկները՝ առաջինից վերջին տեղերը զբաղեցրած բոլոր մարզիկները: Իսկ ինչ կապված է իմ տղաներին, ապա երբ նրանք մեդալներ նվաճեցին, ես նրանց ասացի, որ այդ մեդալներն ամբողջ կյանքի համար են:
Անդրանիկ Կարապետյանի մասին.
Անդրանիկ Կարապետյանը պոկում վարժությունում երկրորդն էր: Մենք հրում վարժությունը սկսեցինք 195 կգ-ից, քանի որ մարզումների ժամանակ նա բարձրացնում էր 200 կգ: Եթե սկսեինք 190 կգ, ապա կստացվեր, որ կամովին հրաժարվում ենք մեդալից:
Ես կցանկանայի մեկընդմիշտ պատասխանել Ռուբենի 9 կգ քայլի հարցին, Ռուբենը մոտեցավ այդ քաշին, քանի որ 7-8 կգ քայլը թույլ չէր տալիս մեդալի համար պայքարել:

Пашик Алавердян. Тяжелоатлеты показали настоящий боевой дух на Олимпийских играх
Главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян на встрече с журналистами подвел итоги 31-х летних Олимпийских игр.
Об Олимпийских играх:
Воодушевление ребят было очень высоким, помешало только то, что Андраник Карапетян повредил руку. Это могло повлиять на психологическое состояние ребят, но они нашли в себе силы и показали, на что способны. На Олимпийских играх тяжелоатлеты были моими солдатами, у них был настоящий боевой дух.
Если бы в Рио отправился только один спортсмен, то это не был бы Агаси Агасян. Это не мое мнение, это мнение тренерского совета.
О стимулирующих средствах:
Скандал, связанный со стимулирующими средствами, касается не только нашей страны, их много. Да, анализы, сделанные 8 лет назад, показали, что были использованы стимулирующие средства. Я не оправдываю ни спортсменов, ни тренеров. В то время использовали все спортсмены, не только в Армении, лабаратории тех лет не могли определять обозначенную дозу. Спортсмены принимали участие в Играх после предварительной проверки анализов. В то время все участники были на одном уровне. Я осуждаю МОК за то, что они требуют вернуть медали, тогда необходимо проверить всех спортсменов, занявших с первого до последнего места. Что касается моих ребят, то когда они завоевали медали, я им сказал, что это медали на всю жизнь.
Об Андранике Карапетяне:
Андраник Карапетян был вторым в рывке. Толчок мы начали со 195-и кг, поскольку на тренировках он поднимал 200 кг. Если бы мы начали со 190 кг, то получилось бы, что мы добровольно отказываемся от медали.
Я бы хотел раз и навсегда ответить на вопрос о шаге Рубена в 9 кг, Рубен подошел к этому весу, поскольку шаг в 7-8 кг не позволял побороться за медаль.