Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ամփոփեց 31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը:
Օլիմպիական խաղերի մասին.
Տղաների ոգևորությունը շատ լավ էր, միայն խանգարեց այն, որ Անդրանիկ Կարապետյան վնասեց ձեռքը: Դա կարող էր ազդել տղաների հոգեբական վիճակի վրա, բայց տղաներն իրենց մեջ ուժ գտան և հետագայում ցույց տվեցին, թե ինչի են ունակ: Օլիմպիական խաղերում ծանրորդներն իմ զինվորներն էին, նրանց մեջ կար իսկական զինվորի ոգի:
Եթե Ռիո մեկներ միայն մեկ մարզիկ, ապա դա չէր լինի Աղասի Աղասյանը: Դա իմ կարծիքը չէ, մարզչական խորհրդի կարծիքն է:
Խթանիչ միջոցների մասին.
Խթանիչ միջոցների հետ կապված այդ աղմուկը կապված չէ միայն մեր երկրի հետ, դրանք շատ են: Այո, 8 տարի առաջ կատարված անալիզներից հետո պարզ է դարձել, որ օգտագործվել են խթանիչ միջոցներ: Ես չեմ արդարացնում ոչ մարզիկներին, ոչ էլ մարզիչներին: Այն ժամանակ օգտագործել են բոլոր մարզիկները, ոչ միայն Հայաստանում, լաբարատորիաներն այդ տարիներին չէին կարողանում որոշել նշված չափաքանակը: Մարզիկները մասնակցել են Խաղերին նախնական անալիզների ստուգումից հետո: Այն ժամանակ բոլոր մասնակիցները եղել են մի հարթության վրա: Ես կքննադատեմ ՄՕԿ-ի այս քայլը, եթե նրանք հետ են ուզում մեդալները, ապա պետք է ստուգվեն բոլոր մարզիկները՝ առաջինից վերջին տեղերը զբաղեցրած բոլոր մարզիկները: Իսկ ինչ կապված է իմ տղաներին, ապա երբ նրանք մեդալներ նվաճեցին, ես նրանց ասացի, որ այդ մեդալներն ամբողջ կյանքի համար են:
Անդրանիկ Կարապետյանի մասին.
Անդրանիկ Կարապետյանը պոկում վարժությունում երկրորդն էր: Մենք հրում վարժությունը սկսեցինք 195 կգ-ից, քանի որ մարզումների ժամանակ նա բարձրացնում էր 200 կգ: Եթե սկսեինք 190 կգ, ապա կստացվեր, որ կամովին հրաժարվում ենք մեդալից:
Ես կցանկանայի մեկընդմիշտ պատասխանել Ռուբենի 9 կգ քայլի հարցին, Ռուբենը մոտեցավ այդ քաշին, քանի որ 7-8 կգ քայլը թույլ չէր տալիս մեդալի համար պայքարել:

The head coach of the Armenian weightlifting team, Pashik Alaverdyan, summed up the 31st summer Olympic Games during the meeting with reporters.
About the Olympic Games
The guys’ enthusiasm was very good but the fact that Andranik Karapetyan injured his hand was very upsetting. It could affect the guys psychologically but they stole themselves and showed what they were capable of. The guys were my soldiers at the Olympics; they had a real soldier spirit.
If we sent only one athlete to Rio it wouldn’t be Aghasi Aghasyan. It isn’t my but the coaching staff’s opinion.
About stimulators
The noise about stimulators is associated not only with our country but with many other countries. After an analysis made 8 years ago it turned out that stimulators were used. I don’t justify either athletes or coaches. Then all athlete not only in Armenia but in the whole world used stimulators because that time laboratories weren’t able to determine that amount of doping. Athletes took part in the Olympics after the initial verification of tests. That time all the athletes were at the same level. I’ll blame the IOC if it takes back the medals. In this case all the athletes must be checked. As for my guys when they won medals I told them that they are for the whole life.
About Andranik Karapetyan.
Andranik Karapetyan was second in the snatch. We started the clean and jerk from 195kg as he had lifted 200kg during the trainings. If we started from 190kg it would turn out that we were willingly refusing from a medal.
I’d like to answer the question about Ruben’s 9kg. Ruben ordered 9kg because 7 or 8 kg wouldn’t let him fight for a medal.