Դավիթ Թորոսյան. Արդյունքը բավարարին մոտ է
Ռումինիայի Բրաիլա քաղաքում կայացած Մ 22 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում հայ բռնցքամարտիկները երկու բրոնզե մեդալ նվաճեցին: Պատվո հարթակ բարձրացան Արթուր Հովհաննիսյանը (49 կգ) եւ Նարեկ Մանասյանը (91 կգ):
Մեր հավաքականը ներկայացնում էր 7 բռնցքամարտիկ: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Հայաստանի բռնցքամարտի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանը մեկնաբանեց մայրցամաքի առաջնության արդյունքները.
«Գնահատական պետք է դուք` լրագրողներդ տաք: Իմ կողմից կասեմ, որ արդյունքներն ինձ համար մոտ էին բավարար լինելուն: Չնայած կարող էր ավելի լավ լինել»:
-Նկատի ունեք մեդալների քանա՞կը, թե՞` հարգը:
-Երկրորդը: Կիսաեզրափակիչ մտած մեր երկու մասնակիցները կարող էին չեմպիոն դառնալ: Դա հատկապես Նարեկ Մանասյանին է վերաբերում: Նա կիսաեզրափակչում ուղղակի ջախջախեց ֆրասնիացի բռնցքամարտիկին, բայց մրցավարներն անհասկանալի պատճառներով Նարեկին հաղթանակ չտվեցին (2:3): Հատկապես զարմացնում է վրացի մրցավարի` ոչ մեր օգտին կայացրած որոշումը: Նրա ձայնը վճռորոշ դարձավ: Իսկ եզրափակչում ֆրասիացի բռնցքամարտիկը խորվաթին շանսեր չթողեց: Այնպես որ, որոշեք ինքներդ:
-Արթուր Հովհաննիսյանին եւ՞ս մրցավարները «կանգնեցրին»
-Արթուրը կիսաեզրափակչում 2:3 հաշվով զիջեց անգլիացուն: Այստեղ ոչ այնքան ակնհայտ, բայց մրցավարները նորից օբյեկտիվ չէին: Հովհաննիսյանն իմ կարծիքով չեմպիոնության մեծ հնարավորություններ ուներ:
-Ի՞նչ կասեք մնացած բռնցքամարտիկների մասին
- Հրայր Շահվերդյանի մրցակցությունը 60 կգ քաշային կարգում եւս վիճելի էր: Որոշ քաշերի մասնակցությունից դժգոհ եմ: Իհարկե, ես նրանց հետ աշխատելու քիչ ժամանակ ունեի , բայց առանձին բռնցքամարտիկների մրցելույթները հարցեր են առաջացնում:

На чемпионате Европы до 22 лет в румынском городе Брэила армянские боксеры завоевали 2 бронзовые медали. На пьедестал почета взошли Артур Оганесян (49 кг) и Нарек Манасян (91 кг).
В беседе с пресс-службой НОК РА главный тренер национальной сборной по боксу Давид Торосян прокомментировал итоги первенства континента.
"Как вы знаете, наша команда была представлена 7 боксерами. Оценки должны дать вы, журналисты. Со своей стороны скажу, что результат для меня близок к удовлетворительному. Хотя могло быть и лучше".
-Вы имеете в виду количество медалей или их пробу?
-Второе. Оба наших полуфиналиста могли стать чемпионами. Особенно это касается Нарека Манасяна. Он в полуфинале просто разгромил француза, но арбитры, по непонятным причинам не дали победу Нареку (2:3).
Особенно удивляет решение грузинского арбитра не в нашу пользу. Его голос стал решающим. В финале французский боксер не оставил шансов хорвату, так что, судите сами.
-Артура Оганесяна тоже "остановили" арбитры?
-Артур уступил в полуфинале со счетом 2:3 англичанину. Здесь не так явно, но судьи вновь проявили необъективность. Шансы Оганесяна на чемпионство были, на мой взгляд, очень высоки.
-Что скажете об остальных боксерах?
-В весовой категории 60 кг (Грайр Шахвердян) также был спорный бой. Некоторыми весами я недоволен. Конечно, у меня было мало времени для работы, но выступление отдельных боксеров вызывает вопросы.