Մելանյա Ստեփանյան. Պայքարելու ենք մինչեւ վերջ
Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ հարցազրույցում մեկնաբանեց Հելսինկիում կայացած գեղասահքի աշխարհի առաջնության արդյունքները:
-Եկեք սկսենք Անաստասիա Գալուստյանից, որը կարճ ծրագրի կատարումից հետո կարողացավ մտնել եզրափակիչ
- Նաստյան, ցավոք, չկարողացավ ներկայանալ նույն ոգեւորությամբ, ինչպես Օստրավայի Եվրոպայի առաջնությունում: Նա շատ էր ճնշված պատասխանատվության զգացումից, քանզի աշխարհի առաջնությունը 2018 թվականի ձմեռային օլիմպիական խաղերի ընտրական մրցաշար էր: Ես մշտապես հիշեցնում էի նրան, որ սա միայն առաջին հնարավորությունն է: Կա նաեւ սեպտեմբերին Գերմանիայում կայանալիք ընտրական մրցաշար: Անաստասիան շատ լարված էր ու մենք, չնայած բոլոր ջանքերին, չկարողացանք հանդարտեցնել նրան:
Հելսինկիում գեղասահորդուհին հանդես եկավ իր հնարավորությունների միջին չափով: Անաստասիան մեզ կայունության է սովորեցրել եւ որոշակի մակարդակից ներքեւ չի իջնում: Սակայն, գեղասահքում ամեն բան հնարավոր է:
Հիշեք ռուս գեղասահորդուհի Աննա Պոգորիլայային, որը մի քանի անգամ վայր ընկավ կամավոր ծրագրի կատարման ընթացքում, ինչի արդյունքում 4-րդից նահանջեց 13-րդ հորիզոնական: Աղջիկը լալիս էր ու չէր կարողանում բարձրանալ սառույցից:
Նաստյան այդպիսի ձախողումներ թույլ չտվեց, բայց լարվածությունից չկատարեց պլանավորած ցատկը: Օլիմպիական կրքերը նրան «կերան»:
-Գալուստյանը մո՞տ էր օլիմպիական խաղերին մասնակցելուն
-Չեք պատկերացնի, թե որքան: Ի սկզբանե Փխենյան 2018-ին մասնակցելու համար պետք է ընտրվեին 20 լավագույններ: Բայց ընտրական համակարգը մեր մարզաձեւում բավականին բարդ է: Այստեղ նշանակություն ունի առանձին վերցված երկրի համար սահմանված ուղեգրերի քանակը: Բոլոր հաշվարկներից հետո պարզվեց, որ 2018 թվականի խաղերին մասնակցելու են 22 գեղասահորդուհիներ, իսկ Նաստյան 23-րդն էր: Դրանից աղջիկն ավելի ընկճվեց, բայց կյանքը շարունակվում է: Ամենահետաքրքիրն այն է, որ եթե Պոգորիլայան չձախողեր իր ծրագիրը, մեր գեղասահորդուհին օլիմպիական խաղերին մասնակցելու իրական հնարավություններ կունենար:
-Անցնենք Սլավիկին ու մեր պարային զույգին
-Սլավիկը չկարողացավ մտնել եզրափակիչ: Նա նորմալ կատարեց ծրագիրը, կատարեց 3.5 շրջապտույտ ցատկը, բայց ձախողեց համալիր ցատկը: Տղամարդկանց գեղասահքում ուժեղ մրցակցություն է, համարյա բոլորը կատարում են քառակի ցատկեր:
Ինչ վերաբերում է Թինա Կարապետյան/Սիմոն Պրու-Սենեկալ պարային զույգին, նրանք շատ լավ կատարեցին ծրագիրը: Թինան եւ Սիմոնը, կարճ ժամանակ է, ինչ միասին են հանդես գալիս, ժամանակ է հարկավոր ներքեւից բարձրանալու: Նրանք մարզվում են Կանադայում, որտեղ պարային զույգերի շատ ուժեղ դպրոց կա: Նրանց ես խորհուրդ եմ տվել մինչեւ ընտրական մրցաշարը փոխել մարզչին: Թինային եւ Սիմոնին նոր սկիզբ է հարկավոր, իսկ Կանադայում որակյալ մասնագետների մեծ ընտրություն կա: Շոն Ուինթերը լավ մարզիչ է, բայց եկել է փոփոխությունների ժամանակը: Մեր պարային զույգն օլիմպիական խաղերին մասնակցելու հնարավորություն ունի:
-Ինչպիսի՞ն են հնարավորությունները Գերմանիայի ընտրական մրցաշարում
-Հատկապես Նաստյան ունի այդ հնարավորությունը: Դեռ հայտնի չէ Օբերսդորֆում կայանալիք մրցաշարում խաղարկվելիք օլիմպիական ուղեգրերի քանակը:
Հնարավոր է՝ 6-7: Չեմ ցանկանում կանխատեսումներ անել: Պայքարելու ենք մինչեւ վերջ:
-Հիմա մարզիկները վերադարձե՞լ են
- Անաստասիան վերադարձել է Մոսկվա, Թինան եւ Սիմոնը` Կանադա, իսկ Սլավիկը մեկնեց Ադլեր, որտեղ կշարունակի մարզվել Ալեքսեյ Ուրմանովի ղեկավարությամբ: Օգոստոսից մարզիկները նորից կշարունակեն մասնակցել միջազգային մրցաշարերի: Այս մրցաշրջանում նրանց միայն մեկ մեկնարկ է մնացել` Հայաստանի առաջնությունը:
-Ե՞րբ տեղի կունենա ազգային առաջնությունը
-Պլանավորում էինք մայիսի 19-21-ին: Բայց ամենայն հավանականությամբ մի քանի օր առաջ կգցենք՝ պայմանավորված չմշկավազքի միջազգային միության փոխնախագահ Ալեքսանդր Լակերնիկի հավանական այցով Երեւան: Նա շատ հայտնի եւ հարգված անձնավորություն է գեղասահքի աշխարհում: Նրա խորհուրդները մեզ շատ կօգնեն, այդ թվում օլիմպիական խաղերի ընտրական փուլի հետ կապված հարցերում:

Президент Федерации фигурного катания Мелания Степанян в интервью пресс-службе НОК РА прокомментировала итоги чемпионата мира по фигурному катанию в Хельсинки.
-Давайте начнем с Анастасии Галустян, сумевшей выйти в финал после исполнения короткой программы.
-Настя, к сожалению, не смогла выступить с тем же напором, как на чемпионате Европы в Остраве. На нее слишком давила ответственность, поскольку чемпионат мира являлся отборочным на зимние Олимпийские игры 2018 года. Я постоянно напоминала ей, что это только первый шанс. Есть еще сентябрьский отборочный турнир в Германии. Анастасия была очень напряжена, и мы, несмотря на все старания, не могли ее успокоить.
В Хельсинки фигуристка выступила где-то посередине своих возможностей. Анастасия всех нас приучила к стабильности, и не опускается ниже определенного уровня. Однако в фигурном катании бывает все.
Вспомните россиянку Анну Погорилую, которая несколько раз упала в ходе исполнения произвольной программы, опустившись в итоге с 4-го места на 13-е. Девочка рыдала и не могла подняться со льда. Настя подобных срывов не допустила, но от напряжения не исполнила запланированный прыжок. Олимпийские страсти ее "съели".
-Галустян была близка к попаданию на Олимпийские игры?
-Вы не представляете насколько! Изначально в Пхенчхан-2018 отбирались 20 лучших спортсменов. Но система отбора в нашем виде спорта довольно сложная. Здесь имеет значение количество путевок для отдельно взятой страны. После всех подсчетов выяснилось, что на Игры-2018 попали 22 фигуристки, а Настя оказалась 23-й. От этого девочка еще более расстроилась, но жизнь продолжается. Самое интересное, что если бы Погорилая не провалила свою программу, наша фигуристка имела реальные шансы попасть на Олимпийские игры.
-Перейдем к Славику и нашей танцевальной паре
-Славик, как вы знаете, в финал пройти не сумел. Он нормально откатал программу, выполнил прыжок в 3,5 оборота, но сорвал каскад прыжков. В мужском катании сейчас очень высокая конкуренция – почти все исполняют четвертные прыжки.
Что касается танцевальной пары Тина Карапетян/Симон Пру-Сенекал, они очень хорошо откатали программу. Тина и Симон не так давно выступают вместе, нужно время, чтобы подняться снизу. Ребята тренируются в Канаде, где очень сильная школа танцев на льду. Я посоветовала им до отборочного турнира поменять наставника. Тине и Симону нужен рестарт, а в Канаде есть огромный выбор квалифицированных специалистов. Шон Уинтер – хороший тренер, но на данный момент настало время перемен. Возможность у нашей пары попасть на Олимпийские игры есть.
-Каковы шансы на отборочном турнире в Германии?
-Они есть, особенно у Насти. Количество олимпийский путевок, которые буду разыгрываться на турнире в Оберсдорфе, пока точно не известно. Возможно, 6-7. Не хочу делать прогнозов. Будем бороться до конца.
-Сейчас спортсмены разъехались по домам?
-Анастасия вернулась в Москву, Тина и Симон – в Канаду, а Славик уехал в Адлер, где продолжит тренироваться под руководством Алексея Урманова. С августа фигуристы вновь начнут выступать на международных соревнованиях. В этом сезоне им остался лишь один старт – чемпионат Армении.
-Когда состоится национальное первенство?
-Планировали провести чемпионат республики с 19 по 21 мая. Но, скорее всего, перенесем на несколько дней вперед. Это связано с возможным приездом в Ереван вице-президента Международного союза конькобежцев (ISU) Александра Лакерника. Александр Рафаилович – очень известный и уважаемый человек в мире фигурного катания. Его советы могут нам очень помочь, в том числе в вопросе отбора на Олимпийские игры.