ԲԿՄԱ-ում կայացած նետաձգության Հայաստանի առաջնությունում, որն անցկացվեց բացօթյա, 70+70 մետր մրցաձեւում տղաներից հաղթող դարձավ Սամվել Խաչատրյանը, աղջիկներից՝ Հայկուհի Մարգարյանը: Նետաձգության Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բորիս Վասիլյանը ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց, որ հիմա իրենք պատրաստվում են մրցաշրջան 2017-ի պատասխանատու մեկնարկներին:
Արդեն այս ամսվա 16-ին Սամվել Խաչատրյանը, Լեւոն Պողոսյանը եւ Արման Բալդրյանը Հունաստանի Մարաթոն քաղաքում մասնակցելու են Եվրոպայի երիտասարդների եւ պատանիների գավաթի 1-ին փուլին: Սամվելը հանդես է գալու երիտասարդների մեջ, Լեւոնն ու Արմանը՝ պատանիների.
«Այս երկու պատանիները նախապատրաստվում են հոկտեմբերին Արգենտինայում կայանալիք աշխարհի պատանիների առաջնությանը, որը նաեւ 2018 թվականի պատանեկան օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշար է: Երեք նետաձիգներն էլ Հունաստանից կմեկնեն Լեհաստան՝ մասնակցելու Եվրոպայի մեծահասակների գավաթի 1-ին փուլին: Այնուհետեւ, մայիսին կկայանա Հայաստանի ֆեդերացիայի գավաթը, որից հետո կորոշվի, թե ովքեր կմեկնեն հունիսին Անթալիայում կայանալիք մեծահասակների աշխարհի գավաթի խաղարկություն», - ասաց Բորիս Վասիլյանը:

Юные стрелки поборются за рейтинг юношеских Олимпийских игр
В ЦСКА прошел чемпионат Армении по стрельбе из лука на открытом воздухе. В дисциплине 70+70 метров у мужчин и женщин победителями стали Самвел Хачатрян и Айкуи Маркарян.
Главный тренер сборной Армении Борис Василян в беседе с пресс-службой НОК РА сообщил, что сейчас команда готовятся к ответственным стартам сезона-2017. Уже 16 апреля Самвел Хачатрян, Левон Погосян и Арман Балдрян примут участие в первом этапе розыгрыша Кубка Европы среди молодежи и юношей. Самвел выступит в молодежном первенстве, Левон и Армен – в юношеском.
"Погосян и Балдрян готовятся к октябрьскому чемпионату мира среди юношей в Аргентине, который также станет рейтинговым турниром для юношеских Олимпийских игр 2018 года.
Эти же три лучника отправятся из Греции в Польшу для участия в первом этапе розыгрыша Кубка Европы среди взрослых. Затем в мае состоится розыгрыш Кубка Федерации Армении, после чего будет решено, кто поедет в Анталью, где в июне пройдет розыгрыш Кубка мира", - сказал Борис Василян.