Մուայ թայի Հայաստանի հավաքականը կմասնակցի աշխարհի առաջնությանը
Մուայ թայի Հայաստանի հավաքականը պատրաստվում է մայիսի 3-ից 12-ը Մինսկում կայանալիք աշխարհի սիրողական առաջնությանը: Այսօր լրագրողների հետ զրույցում ֆեդերացիայի նախագահ Արտակ Բրուտյանը հայտնեց, որ Հայաստանն ունենալու է չորս ներկայացուցիչ.
«Աշխարհի առաջնությանը կմասնակցեն Գոռ Նազարյանը, Ալբերտ Ամիրջանյանը ու եւս երկու մարզիկ Արցախից: Նրանք հանդես կգան A եւ B խմբերում: Տղաները շատ լավ պատրաստված են: Այժմ հավաք ենք անցկացնում Ռուսաստանի թիմի հետ միասին:
Այս օրերին Գոռ Գեւորգյանի գլխավորությամբ Հայաստանի հավաքականի անդամ Արմեն Գրիգորյանը Բեյրութում մասնակցում է պրոֆեսիոնալ մրցաշարի: Մեծ ակնկալիքներ ունենք Գրիգորյանից»,-ասաց Բրուտյանը:
Ալբերտ Ամիրջանյանը Եվրոպայի եւ աշխարհի չեմպիոն է: Մինչ այս նա ներկայացրել էր Ռուսաստանը.
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այժմ ներկայացնել Հայաստանը: Հույս ունեմ` այս տարի աշխարհի չեմպիոն կդառնամ արդեն Հայաստանի դրոշի ներքո»,-նշեց Ամիրջանյանը:
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն եւ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն ճանաչել են մուայ թայը: Սակայն, այն դեռեւս օլիմպիական մարզաձեւ չէ: 2020 թվականի Տոկիոյի օլիմպիական խաղերում մուայ թայի մարզիկներն ունենալու են ցուցադրական մրցելույթներ:

Сборная Армении по муай тай выступит на чемпионате мира
Сборная Армении по муай тай готовится к любительскому чемпионату мира, который пройдет с 3 по 12 мая в Минске. Сегодня в беседе с журналистами президент федерации Артак Брутян сообщил, что Армения будут представлена 4 спортсменами.
"В первенстве мира примут участие Гор Назарян, Альберт Амирджанян и еще два спортсмена из Арцаха. Они выступят в группах "А" и "В". Ребята очень хорошо готовы. Сейчас проводим сбор вместе с российской командой.
В эти дни под руководством Гора Геворгяна член сборной Армении Армен Григорян участвует в профессиональном турнире в Бейруте. Мы связываем с ним большие надежды", - сказал Брутян.
Альберт Амирджанян – чемпион Европы и мира. Ранее он представлял Россию.
"Для меня большая честь сейчас представлять Армению. Надеюсь, в этом году стану чемпионом мира, уже под флагом Армении", - отметил Амирджанян.
Международный олимпийский комитет и НОК РА признали муай тай. Однако он еще не стал олимпийским видом спорта. На Олимпийских играх 2020 года в Токио будут проведены показательные выступления по муай тай.