Մայիսի 17-ից 20-ը Թբիլիսիում ընթանում է ավանդական ուշուի Եվրոպայի մեծահասակների, երիտասարդների (մինչեւ 18 տարեկաններ) եւ պատանիների (մինչեւ 16 տարեկաններ) առաջնությունը: Մրցաշարին մասնակցում է ավելի քան 800 մարզիկ մայրցամաքի 28 երկրներից:
Հայաստանի հավաքականը ներկայացնում է 14 ուշուիստ, որոնք մրցում են ցինդա (7 մարզիկ), տաոլու (շարժողական վարժությունների համալիր, 5 մարզիկ) եւ վին-չուն (2 մարզիկ) դիսցիպլիններում:
Ավանդական ուշուի Հայաստանի ֆեդերացիայի նախագահ Տիգրան Չոբանյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հայտնեց, որ հայ ուշուիստները վին-չունից երկու մեդալ են նվաճել` Կարո Կարապետյանը (65 կգ, մեծահասակներ) դարձել է արծաթե մեդալիր, իսկ Սայաթ Բաղդասարյանը արժանացել է բրոնզե մեդալի (մեծահասակներ, շարժողական վարժությունների համալիր):
Սվետլանա Մոսոյանը նվաճել է տաոլուի Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը (մեծահասակներ), իսկ Արմեն Համբարձումյանը զբաղեցրել է 2-րդ հորիզոնականը (մեծահասակներ):
Ցինդայում մեր չորս մարզիկները մտել են եզրափակիչ եւ կպայքարեն ոսկե մեդալի համար. Նրանք են` Արսեն Բաղրյան (48 կգ, պատանիներ), Վարդան Դանիելյան (56 կգ, երիտասարդներ), Հայկ Գասպարյան (56 կգ, մեծահասակներ) եւ Ռեբեկա Բալասանյան (65 կգ, երիտասարդներ):
Այսպիսով, անկախ եզրափակչի արդյունքներից, հայ ուշուիսներն ապահովել են ութ մեդալ: Եվրոպայի առաջնությունը կավարտվի մայիսի 19-ին, իսկ հաջորդ օրը կկայանա պարգեւատրման եւ մրցաշարի փակման արարողությունը:

Армянские ушуисты обеспечили 8 медалей на чемпионате Европы
С 17 по 20 мая в Тбилиси проходит чемпионат Европы по традиционному ушу среди взрослых, юниоров (до 18 лет) и юношей (до 16 лет). В турнире участвуют свыше 800 спортсменов из 28 стран континента.
Сборная Армении представлена 14 спортсменами, которые соревнуются в дисциплинах циньда (7 человек), таолу (комплекс двигательных упражнений, 5 человек) и винь-чунь (2 человека).
В беседе с пресс-службой НОКА президент Федерации традиционного ушу Армении Тигран Чобанян сообщил, что армянские ушуисты завоевали две медали в винь-чунь: Каро Карапетян (65 кг, взрослые) стал серебряным призером, а Саят Багдасарян завоевал бронзовую медаль (взрослые, комплекс двигательных упражнений).
В таолу чемпионкой Европы стала Светлана Мосоян (взрослые), а Армен Амбарцумян (взрослые) занял второе место.
В циньда 4 наших спортсмена вышли в финал и поборются за золотые медали: Арсен Багрян (юноши, 48 кг), Вардан Даниелян (56 кг, юниоры), Айк Гаспарян (56 кг, взрослые) и Ребекка Баласанян (65 кг, юниоры).
Таким образом, в независимости от исхода финалов, армянские ушуисты обеспечили 8 медалей. Чемпионат Европы завершится 19 мая, а на следующий день состоится церемония награждения и закрытия турнира.