«Եթե չլինեին մրցավարական կոպիտ սխալները, մեդալների քանակն ավելի շատ կլիներ»,- ասաց ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Ավետիք Վարդանյանը: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում մարզիչն ամփոփեց Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության արդյունքները:
Մեր թիմը հայրենիք է վերադարձել մեկ արծաթե եւ երկու բրոնզե մեդալով:
«Գոհ եմ տղաների մրցելույթներից: Հիմնականում բոլորն էլ լավ են հանդես եկել` իրենց ուժերի չափով: Նրանցից մի քանիսը նոր են տեղափոխվել երիտասարդական թիմ:
Առաջնության ընթացքում մրցավարական ակնհայտ սխալներ եղան մեր ըմբիշների նկատմամբ: Այդ պատճառով Գեւորգ Մխեյանն (66 կգ) ու Արամ Ավագյանը (74 կգ) զրկվեցին մեդալ նվաճելու հնարավորությունից:
Մխեյանի գոտեմարտից հետո ինձ մոտեցավ մրցավարական հանձնաժողովի նախագահը եւ ներողություն խնդրեց: Նա ինձ ասաց, որ մրցավարական սխալներ լինում են: Այս դեպքում գորգի ղեկավարը ճիշտ որոշում չէր կայացրել եւ, որ նրան պատժել են:
Բայց այդ ներողությունն էական չէ, քանի որ մեր ըմբիշները զրկվել են մրցանակային տեղից: Բայց տղաները չեն հուսահատվել: Ես նրանց ասել եմ` յուրաքանչյուր պարտություն նոր հաղթանակի սկիզբն է: Նրանք դեռ երիտասարդ են ու էլ ավելի ուժեղ են հանդես գալու հետագայում»,- եզրափակեց Ավետիք Վարդանյանը:

"Если бы не судейские ошибки, количество медалей было бы больше", - отметил старший тренер молодежной сборной Армении по вольной борьбе Аветик Варданян. В беседе с пресс-службой НОКА он подытожил результаты молодежного чемпионата Европы.
Наша команда вернулась на родину с одной серебряной и двумя бронзовыми медалями.
"Я доволен выступлениями ребят. В основном все выступили хорошо, в меру своих сил. Некоторые из них недавно перебрались в молодежную команду.
В ходе соревнования имели место очевидные судейские ошибки по отношению к нашим ребятам. Из-за этого Геворг Мхеян (66 кг) и Арам Авакян (74 кг) лишились возможности завоевать медаль.
После поединка Мхеяна ко мне подошел председатель судейской комиссии и извинился. Он сказал, что судейские ошибки бывают. В этом случае руководитель ковра вынес неправильное решение и его наказали.
Но эти извинения несущественны, поскольку наши борцы лишились призовых мест. Однако ребята не пали духом. Я сказал им, что каждое поражения является началом новой победы. Они еще молоды и в дальнейшем выступят еще сильнее", - заключил Аветик Варданян.