Գագիկ Սարգսյան. Օլիմպիական խաղերին կմասնակցենք երկրորդ համարով
«Շատ հաճելի եւ կարեւոր է, որ մեր մարզիկներն անհրաժեշտ վարկանիշային միավորները վաստակում են մրցելով Հայաստանում»,- ասաց Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը: Դահուկավազքի ազգային առաջնությունից հետո Սարգսյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփեց արդյունքները.
«Մեզ ուրախացրին Աշոցքի դահուկորդները, որոնք հաջող հանդես եկան: Երիտասարդ մարզիկները սկսել են աճ գրանցել:
Այս պահի դրությամբ Սերգեյ Միքայելյանն ու Միքայել Միքայելյանն ունեն 100-ից ցածր միավոր (խմբ. դահուկային սպորտում նվազող համակարգ է): Վարկանիշային վերջին աղյուսակը հրապարակվելու է հունվարի 20-ին:  Միջազգային ֆեդերացիան՝ ՄՕԿ-ի հետ համատեղ ուղարկելու է երկրների քվոտաները: Մեր ֆեդերացիան կհրավիրի նախագահության արտահերթ նիստ եւ արդյունքները հաստատման կուղարկի ՀԱՕԿ:
Ցավոք, Սերգեյը վնասվածք ստացավ եւ չկարողացավ պահպանել դիրքը լավագույն 300 մարզիկների շարքում: Օլիմպիական խաղերին կմասնակցենք երկրորդ համարով, նա Միքայել Միքայելյանն է: Մեզ համար առաջինը մեր մարզիկների առողջությունն է:
Դահուկավազքում ակնկալում ենք մեկ տղայի եւ մեկ աղջկա մասնակցություն: Աղջկա ընտրության հարցում հաշվի ենք առնելու գրանցած լավագույն վարկանիշային միավորը եւ Հայաստանի առաջնության արդյունքները»,- ասաց Գագիկ Սարգսյանը:
Այս տարի Հայաստանի բաց առաջնությանը մասնակցել  են մարզիկներ նաեւ Իրանից Չիլիից, Մեքսիկայից: Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ նրանք շատ գոհ են հեռանում մեր երկրից.
«Արտասահմանցի դահուկավազորդները հնարավորությունը բաց չթողեցին վարկանիշային միավորները բարելավելու համար: Նրանք նշեցին, որ պայմաններից շատ գոհ են: Ցանկություն հայտնեցին Հայաստանում կրկին մասնակցելու մրցաշարերի եւ ուսումնամարզական հավաքների: Ժամանակին մենք էինք մտածում ուրիշների օգնությանը դիմելու մասին, այսօր արդեն մեզ հետ են ցանկանում մարզվել: Սա խոսում է մեր մեծ առաջընթացի մասին: Շատ զարգացած պետություններ դիմում են մեզ նաեւ մարզումներ կազմակերպելու համար:
Հաջորդ մեծ ձեռքբերումն Աշոցքն է: Այն մեր երկարաժամկետ զարգացման ծրագրերում է: Փորձելու ենք Աշոցքը դարձնել մրցումային եւ մարզումային կենտրոն»,- նշեց Գագիկ Սարգսյանը:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարը հայտնեց, որ հայ լեռնադահուկորդները մեկնել են Իրան՝ վերջին վարկանիշային միավորները վաստակելու: Սարգսյանը հույս հայտնեց, որ 23-րդ ձմեռային օլիմպիական խաղերում գոնե մեկ լեռնադահուկորդ կունենանք:

"Очень приятно и важно, что наши спортсмены набирают необходимые рейтинговые очки, соревнуясь в Армении", - сказал генеральный секретарь Федерации лыжного спорта Армении Гагик Саргсян. После национального первенства Саргсян в беседе с журналистами подытожил результаты.
"Нас порадовали лыжники Ашоцка, которые выступили успешно. Молодые спортсмены начали расти.
На данный момент Сергей Микаелян и Микаел Микаелян имеют меньше 100 очков (в лыжном спорте система очков идет по уменьшению – ред.). Последняя рейтинговая таблица будет опубликована 20 января. Международная федерация совместно с МОК разошлет квоты стран. Наша федерация созовет внеочередное заседание и направит НОКА утвержденные результаты.
К сожалению, Сергей получил травму и не смог сохранить место в числе 300 лучших спортсменов. На Олимпийских играх выступим вторым номером – это Сергей Микаелян. Для нас главное здоровье наших спортсменов.
В лыжных гонках ожидаем участие одного спортсмена и одной спортсменки. В вопросе выбора лыжницы учтем лучшие рейтинговые очки и результаты чемпионата Армении", - сказал Гагик Саргсян.
В этом году в открытом первенстве Армении участвовали спортсмены также из Ирана, Чили и Мексики. По словам генерального секретаря, они уезжают из нашей страны очень довольными.
"Зарубежные лыжники не упустили возможность улучшить рейтинговые очки. Они отметили, что очень довольными условиями. Выразили желание вновь приехать в Армению на соревнования и учебно-тренировочные сборы. В свое время мы думали обращаться за помощью к другим, а сегодня уже с нами хотят тренироваться. Это говорит о прогрессе. Развитые государства также обращаются к нам с просьбой об организации тренировочного процесса.
Следующим большим приобретением является Ашоцк, который находится в наших долгосрочных программах развития. Попытаемся сделать Ашоцк соревновательным и тренировочным центром", - отметил Гагик Саргсян.
Генеральный секретарь федерации заявил, что армянские горнолыжники отправились в Иран, чтобы набрать последние рейтинговые очки. Саргсян выразил надежду, что на 23-х зимних Олимпийских играх у нас будет хотя бы один горнолыжник.