Մարիա Կուրսովա. Բախտը չեմպիոններին է ժպտում
Մարիա Կուրսովան երկրորդ անգամ (առաջին անգամ՝ 2012 թ.) դարձավ շախմատի Հայաստանի չեմպիոն: Այս առաջնությունը երկրորդն էր շախմատիստուհու համար, որը 2011 թվականին ամուսնացավ գրոսմայստեր Արման Փաշիկյանի հետ եւ սկսեց հանդես գալ Հայաստանի դրոշի ներքո:
Մարիա, շնորհավորում ենք հաղթանակի կապակցությամբ: Այս տիտղոսն, առաջինի համամատ, ավելի դժվարությա՞մբ տրվեց:
- Շնորհակալություն: Երկու առաջնություններն էլ հեշտ չէին: Այս անգամ խաղս ստացվեց, պարտիաների որակից գոհ եմ: Երբեմն բախտս բերում էր, բայց ինչպես ասում են՝ բախտը չեմպիոններին է ժպտում (խմբ.-ժպտում է):
Երկար ժամանակ Աննա Սարգսյանի հետ առաջատարի դիրքում էիք: Ինչպե՞ս դասավորվեց նախավերջին տուրի որոշիչ պարտիան ձեր միջեւ:
- Ամենասկզբից ինձ հաջողվեց առավելություն ստանալ: Խաղը լարված էր, բայց կարողացա գործը հաղթական ավարտին հասցնել:
Դուք եւ Լիլիթ Գալոյանը, հավաքականում երաշխավորված տեղ ունենալով, վերջին տարիներին հանդես չէիք գալիս Հայաստանի առաջնությունում: Դժվա՞ր էր կենտրոնանալ պայքարի վրա:
- Ինչ-որ չափով՝ այո: Այժմ մենք ստիպված էինք պայքարել ազգային հավաքականի ուղեգրի համար: Կարծում եմ՝ հուզմունքը խանգարեց Լիլիթին խաղալ ամբողջ ուժով: Բացի այդ, մյուս աղջիկները վերջին ժամանակներում սկսել են ավելի ուժեղ խաղ ցուցադրել: Կնշեմ Մարիա Գեւորգյանին, Աննա Սարգսյանին եւ Սիրանուշ Ղուկասյանին:
Ինչպե՞ս եք գնահատում ազգային ֆեդերացիայի՝ հավաքական ձեւավորելու նոր սկզբունքը:
- Անձամբ ինձ համար տհաճ անակնկալ էր: Այդ մասին իմացանք դեկտեմբերի վերջին եւ ժամանակ չունեինք լիարժեք նախապատրաստվելու: Հավաքական ձեւավորելու նախկին սկզբունքը պարզ եւ հստակ էր: Թե ինչպիսի չափանիշներով ֆեդերացիան այժմ կառաջնորդվի, դեռ անհասկանալի է: Սակայն, մյուս շախմատիստների համար հավաքական մտնելու լրացուցիչ հնարավորություն ի հայտ եկավ: Տեսնենք՝ ինչ կստացվի:

Мария Курсова стала чемпионкой Армении по шахматам уже во второй раз. Впервые ей удалось это сделать в 2012 году. Нынешнее первенство республики стало вторым для шахматистки, которая в 2011 году вышла замуж за гроссмейстера Армана Пашикяна и стала выступать за сборную Армении.
- Мария, поздравляем с победой. Нынешний титул дался тебе труднее первого?
- Спасибо. Оба турнира складывались нелегко. В этот раз игра у меня получалась, качеством партий я довольна. Иногда везло, но, как говорится, везет чемпионам! (улыбается).
- Долгое время ты лидировала вместе с Анной Саргсян. Как сложилась решающая партия между вами в предпоследнем туре?
- С самого начала мне удалось получить преимущество. Игра была острой, но мне удалось довести дело до победного конца.
- Ты и Лилит Галоян последние годы не выступали в чемпионате Армении, имея гарантированное место в сборной. Трудно было настроиться на борьбу?
- Да, в какой-то мере. Теперь нам пришлось бороться за путевку в национальную команду. Думаю, что Лилит волнение помешало сыграть в полную силу. К тому же другие девочки за последние годы стали играть сильнее. Отмечу Марию Геворгян, Анну Саргсян и Сирануш Гукасян.
- Как вы оцениваете решение национальной федерации формировать сборную по новому принципу?
- Лично для меня это стало неприятным сюрпризом. Мы услышали эту новость в конце декабря и не имели времени на полноценную подготовку. Прежний принцип формирования сборной был прост и ясен. Какими критериями федерация будет теперь руководствоваться – пока непонятно. Однако теперь у других шахматисток появился дополнительный шанс попасть в сборную. Посмотрим, что получится.