Ծաղկաձորում ուսումնամարզական հավաքի վերջին օրը Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը, ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում խոսելով հայկական ծանրամարտի ֆինանսական վիճակի եւ մրցաշրջան 2018-ում ֆեդերացիայի անելիքների մասին, ասաց.
«Օլիմպիական խաղերում վարկանիշ նվաճելու կարգը փոխվել է: Տոկիոյում յուրաքանչյուր երկրից հանդես գալու իրավունք տրվելու է առավելագույնը 4-ական տղամարդու եւ կնոջ, նախկին՝ տղամարդկանց 6 եւ կանանց 4 ուղեգրերի փոխարեն: Դրա համար անհրաժեշտ է այս եւ հաջորդ տարվա աշխարհի առաջնություններում գրավել թիմային 1-ից 6-րդ տեղերը: Դա շատ դժվար ու պատասխանատու առաջադրանք է մեզ համար, բայց պայքարելու ենք: Եվ պայքարելու ենք նաեւ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մեծ աջակցության շնորհիվ:
Բացի պետական ֆինանսավորումից, որը մեզ բավարարում է, պարոն Ծառուկյանի ֆինանսավորումով վերականգնիչներ եւ անհրաժեշտ ամեն ինչ ձեռք ենք բերում, մարզիկներն ստանում են իրենց թոշակները եւ այլն: Ոչ մի խնդիր չունենք, ինչի համար շնորհակալություն եմ հայտնում ՀԱՕԿ նախագահին: Եթե ամեն մի մարզիկի ծնող իր երեխային օգներ որքան Գագիկ Ծառուկյանը, ոչ մի խնդիր չէր լինի մեզ համար», - ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:

В последний день учебно-тренировочного сбора в Цахкадзоре генеральный секретарь федерации, главный тренер национальной сборной Пашик Алавердян в беседе с пресс-службой НОКА, говоря о финансовом положении армянской тяжелой атлетики и планах федерации в сезоне-2018, сказал:
"Порядок завоевания рейтинга Олимпийских игр изменился. Право выступления в Токио будет представлено по 4 мужчинам и женщинам от каждой страны – вместо прежних 6 мужских и 4 женских путевок. Поэтому необходимо на чемпионатах мира этого и следующего годов занять 1-6 командные места. Это очень трудное и ответственное задание для нас, но мы будем бороться. В том числе благодаря большой поддержке президента НОКА Гагика Царукяна.
Помимо государственного финансирования, которое нас удовлетворяет, на средства господина Царукяна мы приобретаем восстановительные препараты и все необходимое, спортсмены получают свои стипендии и т.д. Нет никаких проблем, за что я выражаю благодарность президенту НОКА. Если бы каждый родитель спортсмена помогал своему ребенку, как Гагик Царукян, у нас не было бы никаких проблем", - сказал Пашик Алавердян.