Հովսեփ Մեսրոպյան. Ուզում ենք Բուենոս Այրեսում ավելի ներկայացուցչական կազմ ունենալ
Հայաստանի լողորդները նոր մրցաշրջանն սկսել են հունվարի 8-ից՝ լողավազաններն աշխատելու առաջին օրվանից: Լողի հայկական դաշնության նախագահ Հովսեփ Մեսրոպյանը ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց, որ հավաքականները մարզվում են  օրը երկու անգամ. առավոտյան՝ Գրանտ սպորտի եւ Ռեբոկի լողավազաններում, որոնց ղեկավարության հետ պայմանավորվածություն կա եւ երեկոյան՝ իրենց ակումբներում.
«Մարզական միջոցառումների օրացուցային պլանի առաջին մեկնարկն ապրիլ ամսին է: «ԴԴԴ» մարզահամալիրում ավանդաբար կանցկացվի երեխաների լողի բաց առաջնություն, որին կմասնակցեն հանրապետության պատանի լողորդները բոլոր ակումբներից (2003 թ. ծնված եւ փոքր):
Ապրիլի 26-28-ը Գրանտ սպորտի 50 մ լողավազանում կանցկացվի ՀՀ լողի մեծահասակների առաջնությունը, որի արդյունքներով կթարմացվի հավաքական թիմերի կազմը եւ կընտրվեն այն լավագույն մարզիկները, որոնք մեր երկիրը կներկայացնեն Եվրոպայի պատանիների և մեծահասակների առաջնություններում, Արգենտինայում կայանալիք պատանեկան օլիմպիական խաղերում եւ աշխարհի մեծահասակների առաջնությունում:
Եվրոպայի առաջնությունները վարկանիշային են: Ճիշտ է, արդեն ունենք երկու լողորդ` Արթուր Բարսեղյան եւ Անի Պողոսյան, որոնք անցյալ տարի պատանեկան աշխարհի առաջնությունում ձեռք են բերել Բ վարկանիշ, սակայն մենք դրանով չենք ուզում բավարարվել եւ փորձում ենք Բուենոս Այրեսում ունենալ ավելի ներկայացուցչական կազմ: Պատանի լողորդները մայիսին Վրաստանում հանդես կգան միջազգային մրցաշարում, ուր կմեկնեն «ԴԴԴ»-ի առաջնության հաղթողները:
Մեծահասակների Եվրոպայի եւ աշխարհի առաջնություններում հաջող հանդես եկող հավաքական թիմի մարզիկների հետ կտարվի լրացուցիչ աշխատանք՝ նախապատրաստելու Տոկիո 2020-ին:
Լողի հայկական դաշնությունը մարզաձեւի մասսայականացման եւ զարգացման համար սերտ կապի մեջ է հանրապետության բոլոր լողավազանների հետ, որտեղ կան մարզական խմբեր, վերահսկվում են դրանց հետ տարվող աշխատանքները: Զբաղվում ենք նոր լողավազաններ շահագործելու խնդիրներով:
ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի անմիջական նախաձեռնությամբ եւ աջակցությամբ, անցած տարի բացվեց Իջեւան քաղաքի լողավազանը, եւ մեկ տարի էլ չանցած Իջեւանն առանձին թիմ ներկայացրեց հանրապետական պատանեկան մրցումներում: Ներկայումս հիմնանորոգման վերջին աշխատանքներն են ընթանում Հրազդան քաղաքի լողավազանում, որը դռները կբացի առաջիկա ամիսներին», - ասաց Հովսեփ Մեսրոպյանը:

Армянские пловцы начали новый сезон с 8 января, с первого дня работы бассейнов. Президент Армянской федерации плавания Овсеп Месропян сообщил пресс-службе НОКА, что сборные тренируются дважды в день: утром в бассейнах "Гранд Спорта" и "Reebok", с руководством которых есть договоренность, а вечером – в своих клубах.
"Первый старт календарного плана спортивных мероприятий намечен на апрель. В спорткомплексе "DDD" традиционно пройдет открытое первенство среди детей. В котором примут участие юные пловцы из всех клубов республики (2003 год рождения и младше).
С 26 по 28 апреля в 50-метровом бассейне "Гранд Спорта" пройдет взрослый чемпионат РА по плаванию, по результатам которого будет освежен состав сборных команд и выбраны лучшие спортсмены, которые представят нашу страну на чемпионате Европы среди юношей и взрослых, летних юношеских Олимпийских играх в Буэнос-Айресе и взрослом чемпионате мира.
Чемпионаты Европы будут рейтинговыми. Верно, у нас уже есть два пловца (Артур Барсегян и Ани Погосян), которые в прошлом году на юношеском чемпионате мира заработали рейтинг "В", однако мы не хотим этим довольствоваться и попытаемся иметь в Буэнос-Айресе более представительный состав. Юные пловцы в мае в Грузии выступят на международном турнире, куда поедут победители первенства "DDD".
Со спортсменами, успешно выступившими на чемпионатах Европы и мира среди взрослых, будет проведена дополнительная работа с целью подготовки к Токио-2020.
Армянская федерация плавания для популяризации и развития находится в тесной связи со всеми бассейнами республики. Там, где есть спортивные группы, контролируется проводимая с ними работа. Занимаемся проблемами эксплуатации новых бассейнов.
По непосредственной инициативе президента НОКА Гагика Царукяна и при его поддержке в прошлом году был открыт бассейн в Иджеване. Не прошел и год, как Иджеван представил на юношеских республиканских соревнованиях отдельную команду. В настоящее время проходят последние ремонтные работы в бассейне города Раздан, который откроет свои двери в ближайшие месяцы", - заключил Овсеп Месропян.