Սեյրան Նիկողոսյան. Մեր լավագույն հրաձիգներից մի քանիսը լճացման շրջանում են
Նախորդ շաբաթ Երեւանում կայացավ գնդակային հրաձգության Հայաստանի մեծահասակների առաջնությունը: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սեյրան Նիկողոսյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց առաջնության արդյունքները.
«Օդամղիչ հրացան ու օդամղիչ ատրճանակ վարժություններում մեծահասակների ցուցադրած արդյունքներից գոհ չեմ: Շատերի մոտ լճացում եմ նկատում՝ Հրաչիկ Բաբայանը, Զավեն Իգիթյանը…: Նրանք տաղանդավոր մարզիկներ են, պարզապես հոգեբանական խնդիր կա:
Մարզիչներով քննարկել ենք բոլոր հարցերը, փորձել ենք գտնել լուծումներ եւ հետագա աշխատանքն ավելի արդյունավետ կազմակերպել:
Պատանիներից ու երիտասարդներից գոհ եմ, բարձր արդյունքներ ցուցադրեցին»,- ասաց Սեյրան Նիկողոսյանը:
Հրաձիգներն այժմ պատրաստվում են Զինաիդա Սիմոնյանի անվան հուշամրցաշարին, ապա կմեկնեն Գերմանիա՝ մասնակցելու աշխարհի գավաթի խաղարկությանը.
«Դեռ չենք որոշել՝ ովքեր հանդես կգան Գերմանիայում: Գուցե մի քանի մարզիկներ, որոնց հետ հույսեր ենք կապում, չմասնակցեն աշխարհի գավաթի խաղարկությանը: Ավելի լավ է հնարավորություն տանք երիտասարդներին, քան լճացած մարզիկներին»,- նշեց մարզիչը:
Այս տարին հրաձիգների համար հագեցած է ու կարեւոր. աշխարհի առաջնություն, Բուենոս Այրեսում կայանալիք պատանեկան օլիմպիական խաղեր…
«Աշխարհի առաջնությանը պատրաստվելու համար դեռ շատ ժամանակ ունենք: Տարվա գլխավոր ստուգատեսին կմասնակցեն ամենաուժեղ հրաձիգները, քանի որ խաղարկվելու են Տոկիոյի ամառային օլիմպիական խաղերի վարկանիշեր:
Ինչպես գիտեք, պատանեկան օլիմպիական խաղերի մեկ ուղեգիր ունենք, որը նվաճել է Հայկ Բաբայանը: Նա շատ լավ մարզավիճակում է: Համոզված եմ՝ Հայկը եզրափակիչ կանցնի:
Աղջիկներից Ալլա Պողոսյանին Եվրոպայի առաջնությունում չհաջողվեց անցնել եզրափակիչ ու պայքարել օլիմպիական ուղեգրի համար: Նա հավասար միավորներ ուներ 8-րդ տեղը զբաղեցրած մարզիկի հետ: Դիմել ենք սպիտակ քարտ ստանալու համար»,- եզրափակեց Սեյրան Նիկողոսյանը:

Сейран Никогосян: Некоторые из наших сильнейших стрелков находятся в стадии застоя
На прошлой неделе в Ереване прошел взрослый чемпионат Армении по пулевой стрельбе. Главный тренер сборной Армении Сейран Никогосян в беседе с пресс-службой НОКА подвел итоги первенства.
"В стрельбе из пневматических винтовки и пистолета я недоволен результатами взрослых. У многих (Грачика Бабаяна, Завена Игитяна…) наблюдается застой. Они талантливые спортсмены, просто есть проблема с психологией.
С тренерами обсудили все вопросы, попытались найти решения и более эффективно организовать дальнейшую работу.
Я доволен юношами и молодежью, показавшими высокие результаты", - сказал Сейран Никогосян.
Стрелки сейчас готовятся к мемориальному турниру Зинаиды Симонян, после чего они отправятся в Германию для участия в розыгрыше Кубка мира.
"Еще не решили, кто выступит в Германии. Может, некоторые спортсмены, с которыми связываем надежды, не поедут на Кубок мира. Лучше дать возможность молодежи, чем застоявшимся спортсменам", - отметил наставник.
Этот год для стрелков насыщенный и важный: чемпионат мира, предстоящие в Буэнос-Айресе юношеские олимпийские игры…
"Для подготовки к чемпионату мира еще есть много времени. В главном соревновании году примут участие сильнейшие, поскольку будут разыгрываться путевки на летние Олимпийские игры в Токио.
Как вы знаете, у нас есть одна олимпийская путевка, котррую завоевал Айк Бабаян. Он в очень хорошей спортивной форме. Я уверен, что Айк выйдет в финал.
У девушек Алле Погосян не удалось пройти в финал чемпионата Европы и побороться за олимпийскую путевку. Она набрала равные очки со спортсменкой, занявшей восьмое место. Мы обратились с просьбой о получении "белой карты", - заключил Сейран Никогосян.