Ռուբեն Ալեքսանյան. Այնքան էլ գոհ չեմ այս արդյունքից
Ռուբեն Ալեքսանյանը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտված ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության գերծանր քաշային կարգում (+109 կգ) բրոնզե մեդալակիր դառնալուց հետո կիսվեց տպավորություններով:
«Ճիշտն ասած, այնքան էլ գոհ չեմ այս արդյունքից, սակայն ունեցանք այն, ինչ ունեցանք: Ինձ թվում է՝ ինչ պետք է անեի, արեցի: Չեմ ցանկանում ավելորդ բաներ ասել: Աշխարհի առաջնությունից սպասում ենք ավելի շատ կիլոգրամներ ու ավելի բարձր մեդալ»,- նշեց Ռուբեն Ալեքսանյանը:
Հիշեցնենք, որ երկամարտում Ռուբեն Ալեքսանյանը գրանցեց 440 կգ (195+245) արդյունք եւ գրավեց երրորդ տեղը: Պոկում վարժությունից հետո հայ ծանրորդը 5-րդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր արծաթե մեդալ:
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ, Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանը երկամարտի 422 կգ (200+222) արդյունքով գրավեց 5-րդ տեղը: Գյումրեցի ծանրորդին խանգարեց ոտքի վնասվածքը:
Այսպիսով, Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի թիմը ելույթն ավարտեց երկամարտի 5 մեդալով: Օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի գործող չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ) եւ Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ) նվաճեցին Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) դարձավ Եվրոպայի փոխչեմպիոն, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը (89 կգ) եւ Ռուբեն Ալեքսանյանն (+109 կգ) արժանացան բրոնզե մեդալի: Հայաստանի հավաքականը Բաթումի էր մեկնել 14 ծանրորդով, որոնցից 10-ը հանդես եկան տղամարդկանց պայքարում, 4-ը՝ կանանց:

Рубен Алексанян: Я не очень доволен своими результатами
Рубен Алексанян поделился своими впечатлениями после завоевания бронзовой медали в супертяжелой весовой категории (+109 кг) на завершившемся в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике.
«Честно говоря, я не очень доволен этим результатом, но имеем то, что имеем. Я думаю, что сделал все, что должен был сделать. Я не хочу говорить лишнего. Мы ожидаем больше килограммов и более высокой медали на чемпионате мира», - отметил Рубен Алексанян.
Напомним, что Рубен Алексанян набрал в сумме двоеборья 440 кг (195+245) и занял третье место. В рывке армянский штангист занял 5-е место, а в толчке завоевал малую серебряную медаль. Другой представитель Армении в этой весовой категории, вице-чемпион Олимпийских игр Рио-2016 Гор Минасян занял 5-е место, набрав в сумме двоеборья 422 кг (200+222). Тяжелоатлету из Гюмри помешала травма ноги.
Таким образом, сборная Армении завершила выступления на чемпионате Европы с 5-ю медалями по сумме двоеборья. Вице-чемпион Олимпийских игр, действующий чемпион мира Симон Мартиросян (109 кг) и Акоп Мкртчян (89 кг) завоевали звания чемпионов Европы, Самвел Гаспарян (102 кг) стал вице-чемпионом Европы, а Давид Оганесян (89 кг) и Рубен Алексанян (+109 кг) удостоились бронзовых медалей.