Ռուբեն Ալեքսանյան. Այնքան էլ գոհ չեմ այս արդյունքից
Ռուբեն Ալեքսանյանը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտված ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության գերծանր քաշային կարգում (+109 կգ) բրոնզե մեդալակիր դառնալուց հետո կիսվեց տպավորություններով:
«Ճիշտն ասած, այնքան էլ գոհ չեմ այս արդյունքից, սակայն ունեցանք այն, ինչ ունեցանք: Ինձ թվում է՝ ինչ պետք է անեի, արեցի: Չեմ ցանկանում ավելորդ բաներ ասել: Աշխարհի առաջնությունից սպասում ենք ավելի շատ կիլոգրամներ ու ավելի բարձր մեդալ»,- նշեց Ռուբեն Ալեքսանյանը:
Հիշեցնենք, որ երկամարտում Ռուբեն Ալեքսանյանը գրանցեց 440 կգ (195+245) արդյունք եւ գրավեց երրորդ տեղը: Պոկում վարժությունից հետո հայ ծանրորդը 5-րդն էր, իսկ հրում վարժությունում նվաճեց փոքր արծաթե մեդալ:
Այս քաշային կարգում Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ, Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանը երկամարտի 422 կգ (200+222) արդյունքով գրավեց 5-րդ տեղը: Գյումրեցի ծանրորդին խանգարեց ոտքի վնասվածքը:
Այսպիսով, Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի թիմը ելույթն ավարտեց երկամարտի 5 մեդալով: Օլիմպիական փոխչեմպիոն, աշխարհի գործող չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ) եւ Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ) նվաճեցին Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) դարձավ Եվրոպայի փոխչեմպիոն, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը (89 կգ) եւ Ռուբեն Ալեքսանյանն (+109 կգ) արժանացան բրոնզե մեդալի: Հայաստանի հավաքականը Բաթումի էր մեկնել 14 ծանրորդով, որոնցից 10-ը հանդես եկան տղամարդկանց պայքարում, 4-ը՝ կանանց:

Ruben Aleksanyan (+109 kg) shared his impressions after winning bronze at the European Weightlifting Championship ended in Batumi, Georgia.
“To tell the truth this result doesn’t please me much but we have what we have. I think I did what I had to do. I don’t want to say unnecessary things. We expect more kilos and higher medals from the World Championship,” noted Ruben Aleksanyan.
Let us recall in the combined event Ruben Aleksanyan lifted 440 kg (195+245). After the snatch the Armenian weightlifter was the 5th and in the clean and jerk he won a small silver medal. In the same weight class Armenia’s representative, Rio 2016 Olympic silver medalist Gor Minasyan ended up 5th with a total of 422 kg (200+222). Minasyan was prevented by a leg injury.
So, the Armenia team ended its performance at the European Championship with 5 medals in the total event. Olympic silver medalist, current world champion Simon Martirosyan (109 kg) and Hakob Mkrtchyan (89 kg) won European champion titles, Samvel Gasparyan (102 kg) became a silver medalist and David Hovhannisyan (89 kg) and Ruben Aleksanyan (+109 kg) deserved bronze medals. The Armenia team had left for Batumi with 14 weightlifters, 10 men and 4 women.