Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը ներկա էր Մինսկում անցկացվող Եվրոպական խաղերի երկրորդ մրցումային օրվա սամբոյի եզրափակիչ մենամարտերին։
ՀԱՕԿ նախագահը պարգևատրեց կանանց 48 կգ քաշային կարգի մեդալակիրներին։
ՀԱՕԿ նախագահը տրիբունայից հետևում էր հայ մարզիկների ելույթներին։
Հիշեցնենք, որ սամբիստ Դավիթ Գրիգորյանը (82 կգ) դարձավ Եվրոպական խաղերի արծաթե մեդալակիր։ Եզրափակչում Գրիգորյանը 0։7 հաշվով պարտվեց Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Անդրեյ Պերեպելյուկին:
Դավիթ Գրիգորյանը պայքարը սկսել էր 1/4 եզրափակչից, որտեղ 3։1 հաշվով հաղթել էր իտալացի Միշելի Ալսիոյին։
Կիսաեզրափակիչում Գրիգորյանի մրցակիցը վրացի Բեսարիոն Բերուլավան էր, որի նկատմամբ հայ սամբիստը 1։0 հաշվով հաղթանակ էր տարել և դուրս եկել եզրափակիչ։
Դա Հայաստանի առաջին մեդալն էր երկրորդ Եվրոպական խաղերում։
Այսօր հայ սամբիստներից պայքարի էին դուրս եկել նաև Մաքսիմ Մանուկյանը (57 կգ) և Ասյա Լալազարյանը (48 կգ), ովքեր պարտվեցին բրոնզե մեդալի համար պայքարում։
Հունիսի 23-ին սամբիստներից պայքարի մեջ կմտնեն Տիգրան Կիրակոսյանը (52 կգ), Արսեն Ղազարյանը (74 կգ) և Գրիգոր Սահակյանը (90 կգ):

Минск-2019: Президент НОК Армении Гагик Царукян наградил медалистов по самбо
Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян присутствовал на финальных поединках по самбо второго дня соревнований Европейских игр, проходящих в столице Беларуси Минске.
Президент НОК Армении наградил медалистов весовой категории 48 кг среди женщин.
Президент НОК Армении наблюдал с трибуны за выступлениями армянских спортсменов.
Напомним, что самбист Давид Григорян (82 кг) стал серебряным медалистом Европейских игр.
В финале Григорян уступил представителю России Андрею Перепелюку со счетом 0:7.
Давид Григорян вступил в борьбу с 1/4 финала, где одержал победу над итальянцем Мишели Алессио со счетом 3:1.
В полуфинале соперником Григоряна был грузин Бесарион Берулава, над которым армянский самбист добился преимущества со счетом 1:0 и вышел в финал.
Это первая медаль Армении на вторых Европейских играх.
Сегодня в борьбу вступили также армянские самбисты Максим Манукян (57 кг) и Ася Лалазарян (48 кг), которые потерпели поражение в борьбе за бронзовую медаль.
23-го июня в борьбу вступят самбисты: Тигран Киракосян (52 кг), Арсен Казарян (74 кг) и Григор Саакян (90 кг).