Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Ավետիք Վարդանյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց Էստոնիայի մայրաքաղաք Տալինում ավարտված երիտասարդական աշխարհի առաջնությունը.
«Գիտեք, որ երիտասարդական Եվրոպայի առաջնության ժամանակ թիմի կեսը վնասվածք ուներ և հանդես եկանք երկրորդ կազմով: ԱԱ-ի ժամանակ վնասվածք ստացած ըմբիշներից երկուսը ապաքինվել էին և նրանց ընդգրկեցինք կազմ՝ հույս ունենալով, որ այդ ժամանակահատվածում նրանք մարզավիճակը կբարելավեն՝ հասցնելով առավելագույնի: ԱԱ-ն ցույց տվեց, որ մարզավիճակը բարելավել էին, բայց առավելագույնի չեն հասցրել: Խոսքը Վազգեն Թևանյանի և Հովհաննես Մաղաքյանի մասին է. Վազգենը ձեռքի վիրահատություն էր տարել, իսկ Հովհաննեսը ԵԱ-ից առաջ կոտրել էր ոտքը: Վազգենը ոչ միայն պարտվեց իր մարզավիճակի պատճառով. չնայած նրա մարզավիճակը վատ չէր՝ միջին էր, այլ նաև թույլ տված տակտիկական սխալների պատճառով: Իրավունք չուներ այդ սխալները թուլ տալ՝ փորձառու ըմբիշ է: Մարզիչներով զգուշացրել էինք, որ այդ սխալները չկրկնի, բայց կրկնեց ու պատժվեց»:
Ավետիք Վարդնյանը գոհ էր Վրեժ Գևորգյանի ցույց տված արդյունքից.
«Գոհ եմ 57 կգ քաշային Վրեժ Գևորգյանից, իմ ակնկալածից լավ մասնակցեց: Նա Հայաստանի առաջնությունում երկրորդ տեղն էր զբաղեցրել։ Բայց բրավո, կարողացավ լավ գոտեմրատեր անցկացնել»:
Խոսելով ԱԱ-ում մրցավարության մասին` Վարդանյանն ասաց, որ պետք չէ մեղքը բարդել ուրիշների վրա, անգամ մրցավարների.
«74 կգ քաշային կարգում մրցավարական սխալ չի եղել: Դավիթ Գևորգյանին թե՛ պատանիներում, թե՛ երիտասարդներում վստահել ենք, բայց չի կարողացնել արդարացնել իրեն, մարզումներին լավ է դրսվորում, բայց առաջնությունների ժամանակ չի արդարացնում։ 61 կգ քաշային կարգում եղել է որոշակի մրցավարական թերացում, բայց ես չեմ սիրում մեղքը բարդել մրցավաների վրա: Հրաչյա Մարգարյանը Եվրոպայի չեմպիոն է և պետք է թույլ չտար գոտեմարտը հավասարեցնել, որ մնար մրցավարների որոշումից կախված, և սխալ մրցավարության «զոհ» դառնար: Ես միշտ մեղադրում եմ մեզ, ուրիշ մեղավորներ փնտրել պետք չէ»:
Մեկնաբանության վերջում Ավետիք Վարդնայանը անդրադարձավ երիտասրադկան հավաքականի կազմի փոփոխությանը.
«Մրցաշրջանը ավարտվեց։ Այս տարվանից թիմը փոխվում է, նոր թիմ ենք հավաքելու ու աշխատենք գրեթե 0-ից: Պատանեկան հավաքականից երիտասարադական հավաքականի ռեալ թեկանծու է 92 կգ քաշային Լյովա Գևորգյանը (2019 թվականի պատանիների Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր), իսկ մնացածն էլ լավ ըմբիշներ են, բոլորի հետ էլ հույս կապել պետք է, աշխատանքներ տանել պետք է: Նոր թիմի հետ կմասնակցենք 2-3 միջազգային մրցաշարի՝ կփորձենք նրանց թե՛ լավ , թե՛ վատ կողմերը բացահայտել. ժամանակ դեռ կա: Այս տարիքային անցումը բավականին բարդ է, քանի որ պատանի տարիքում նրանք գոտեմարտում են 2 մրցափուլով 2 րոպե, իսկ երիտասրադներում արդեն 3-ական րոպե»,- եզրափակեց խոսքը Ավետիք Վարդանյանը:

Старший тренер молодежной сборной Армении по вольной борьбе Аветик Варданян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги завершившегося в столице Эстонии Таллинне молодежного чемпионата мира:
«Вы знаете, что во время молодежного чемпионата Европы половина команды имела травмы, и мы выступали вторым составом. Во время ЧМ двое борцов, получившие травмы, восстановились, и мы включили их в состав в надежде, что они за это время улучшат свою физическую форму до максимума. ЧМ показал, что они улучшили, но не до максимума. Речь идет о Вазгене Теваняне и Оганесе Магакяне: Вазген перенес операцию руки, а Оганес сломал ногу перед чемпионатом Европы. Вазген потерпел поражение не только из-за своей физической формы, хотя она была неплохой - средней, но также из-за допущенных тактических ошибок. Он не имел права совершать этих ошибок, являясь опытным борцом. Мы предупреждали, чтобы он не повторял этих ошибок, но он повторил и был наказан».
Аветик Варданян доволен результатом Врежа Геворгяна:
«Я доволен Врежом Геворгяном (57 кг), он выступил лучше, чем я ожидал. Он занял второе место на чемпионате Армении. Браво, он смог провести хорошие поединки».
Говоря о судействе на ЧМ, Варданян сказал, что нельзя перекладывать вину на других, даже на судей:
«Не было ошибки судейства в весовой категории 74 кг. Мы доверяли Давиду Геворгяну и в юношеской, и в молодежной сборных, но он не смог оправдать себя, он хорошо выступает на тренировках, но не оправдывает себя на чемпионатах. Были некоторые ошибки судейства в весовой категории 61 кг, но я не люблю обвинять судей. Грачья Маргарян является чемпионом Европы и не должен был позволить выровнять поединок, чтобы зависеть от решения судей и стать «жертвой» неправильного судейства. Я всегда виню нас, нет надо искать других виновных».
В конце комментария Аветик Варданян рассказал об изменении состава молодежной сборной:
«Сезон окончен. В этом году команда меняется, мы собираемся набрать новую команду и начать работать с нуля. Реальным претендентом на переход из юношеской сборной в молодежную является Лева Геворгян (92 кг) (чемпион Европы 2019-го года среди юниоров, бронзовый медалист чемпионата мира), остальные тоже хорошие борцы, но с ними надо поработать. С новой командой мы примем участие в 2-3-х международных турнирах, проверим ее сильные и слабые стороны, время еще есть Этот возрастной переход довольно сложный, так как в юношеском возрасте они соревнуются в 2-х раундах по 2 минуты, а в молодежном - уже по 3 минуты», - заключил Аветик Варданян.
Напомним, что на завершившемся ЧМ 4 армянских борца вольного стиля потерпели поражение в борьбе за бронзовые медали.