Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի թեկնածուները կայուն ելույթներ են ունենում արտասահմանյան թիմերում
Հայաստանի ազգային հավաքականի մի շարք թեկնածուներ կայուն ելույթներ են ունենում արտասահմանյան թիմերում: ՀԲՖ-ի մամուլի քարտուղարությունը ներկայացնում է, թե ինչպես են իրենց դրսեւորում հավաքականի թեկնածուներն ընթացիկ մրցաշրջանում:
Բելառուս
Վիկտոր եւ Մարսել Հովսեփյաններ
Ինչպես եւ նախորդ մրցաշրջանում, եղբայրները հանդիսանում են «Ռուբոն» թիմի առաջատար խաղացողներ: Վիտեբսկը ներկայացնող ակումբը հանդես է գալիս Բելառուսի առաջնությունում, իսկ եղբայրներն անցկացրել են 6-ական հանդիպում: Վիկտոր Հովսեփյանը թիմի ռմբարկուն է եւ միջինը 19.7 միավոր է վաստակում: Մարսելը օղակից անդրադարձած գնդակներին տիրելու քանակով առաջատարն է (10.5):
Ռուսաստան
Ալբերտ Թադեւոսյան
Վերականգնվում է վնասվածքից հետո: Հանդես է գալու Ռուսաստանի Ուսանողական առաջնության հաղթող «ՄԳՈւ-Դինամոյի» կազմում: Առաջիկայում Ալբերտը կարող է հայտնվել հիմնական կազմում:
Էդգար Բաբայան
Դարձել է Օմսկի ԲԿ1716 թիմի ավագը: Ռուսաստանի Բարձրագույն խմբի առաջնությունում միջինը վաստակում է 14 միավոր: Հիշեցնենք, որ Էդգարն ամռանը հանդես եկավ Հայաստանի մինչեւ 20 տարեկանների հավաքականում:
Անդրեյ Կոնստանտինով
Մեր երիտասարդական հավաքականի մեկ այլ խաղացող Կոնստանտինովը հանդես էր գալիս Տուլայի «Արսենալում», սակայն ֆինանսական խնդիրների պատճառով հեռացել է թիմից: Ներկայումս նոր ակումբ է փնտրում: Ընթացիկ մրցաշրջանում Անդրեյը 7 հանդիպում անցկացրեց «Արսենալում»:
Սերգեյ Պոլուխին
Հայաստանի մինչեւ 20 տարեկանների հավաքականի ավագ Սերգեյ Պոլուխինը հանդես է գալիս Չերկեսկի «Էլբրուսում»: Սերգեյը դարձել է թիմի հիմնական խաղարկողը եւ խաղադաշտում միջինը 25 րոպե է անցկացնում: Ռուսաստանի Սուպերլիգայում հանդես եկող թիմի կազմում Պոլուխինը միջինը վաստակում է 6.4 միավոր եւ կատարում է 6-ական արդյունավետ փոխանցում:
Կոնստանտին Միրզոյանց
«Տամբովի» կազմում Ռուսաստանի Սուպերլիգայում անցկացրել է 11 խաղ: Միջինը 8 միավոր է վաստակում:
Իրան
Սասուն Աբրահամյան
Կայուն խաղ է ցուցադրում Իրանի ընթացիկ առաջնությունում: Անցկացրել է 9 հանդիպում՝ միջինը վաստակելով 8-ական միավոր:
ԱՄՆ
Կարեն Չիվիչյան
Հանդես է գալիս ԱՄՆ-ի Ուսանողական լիգայում՝ ելույթ ունենալով «Բենգալսի» կազմում: Կարենը իր առաջին հանդիպումներում ցույց տվեց, որ բավական լավ ներուժ ունի:
Միքայել Պողոսյան
Վնասվածքի պատճառով այս մրցաշրջանում որեւէ խաղ չի անցկացրել «Տիել Տոմկետսի» կազմում: Վերջերս ենթարկվեց ծնկների վիրահատության եւ վերականգնվելու համար կպահանջվի 6-ից 10 ամիս:
Արտյոմ Թավաքալյան
Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ռմբարկուն եւս հանդես է գալիս Ուսանողական լիգայում՝ ներկայացնելով «Հորնեթեսը» (Դելավեր): Միջինը 8 րոպե է անցկացնում ասպարեզում եւ 6 միավոր վաստակում:
Արկադի Մկրտիչյան
Սեպտեմբերի սկզբին վիրահատության էր ենթարկվել եւ արդեն լիովին ապաքինվել է: Աստիճանաբար խաղաժամանակ է ստանում Այդահոյի «Վանդալս» թիմի կազմում: Միջինը 16 րոպե է անցկացնում խաղադահրապարակում՝ վաստակելով 6 միավոր:

Кандидаты в сборную Армении по баскетболу стабильно выступают в зарубежных командах
Ряд кандидатов в национальную сборную Армении стабильно выступает в зарубежных командах. Пресс-служба ФБА представляет, как проявляют себя в текущих турнирах кандидаты в сборную.
Беларусь
Виктор и Марсель Овсепяны
Как и в прошлом сезоне, братья являются лидирующими игроками команды «Рубон». Клуб, представляющий Витебск, выступает в чемпионате Беларуси, а братья провели по 6 встреч. Виктор Овсепян – нападающий команды и в среднем зарабатывает 19,7 очков. Марсель - лидер по подборам (10,5).
Россия
Альберт Тадевосян
Восстанавливается после травмы. Будет выступать в составе «МГУ-Динамо», которая является победителем студенческого чемпионата России. В дальнейшем Альберт может оказаться в основном составе.
Эдгар Бабаян
Стал капитаном омской команды БК 1716. В чемпионате России высшей лиги в среднем зарабатывает 14 очков. Напомним, что летом Эдгар выступил в составе сборной Армении до 20-и лет.
Андрей Константинов
Другой игрок нашей молодежной сборной Константинов выступал в тульском «Арсенале», однако по финансовым причинам ушел из команды. Сейчас ищет новый клуб. В текущем турнире Андрей провел 7 встреч в «Арсенале».
Сергей Полухин
Капитан сборной Армении до 20-и лет Сергей Полухин выступает в «Эльбрусе» в Черкесске. Сергей стал основным игроком команды и проводит в среднем на площадке 25 минут. В составе команды, которая выступает в российской Суперлиге, Полухин в среднем зарабатывает 6,4 очка и выполняет по 6 результативных передач.
Константин Мирзоян
Провел в составе «Тамбова» российской Суперлиги 11 игр. В среднем зарабатывает 8 очков.
Иран
Сасун Абрамян
Показывает стабильную игру в текущем чемпионате Ирана. Провел 9 игр, в среднем зарабатывая по 8 очков.
США
Карен Чивичян
Выступает в студенческой лиге США, в составе «Бенгалса». Карен в своих первых встречах показал, что имеет хороший потенциал.
Микаел Погосян
В этом сезоне не провел ни одной игры в составе «Тиел Томкетса» из-за травмы. Недавно перенес операцию на коленях, и ему необходимо от 6-и до 10-и месяцев на восстановление.
Артем Тавакалян
Нападающий молодежной сборной Армении также выступает в суденческой лиге, представляя «Хорнетес» (Делавэр). В среднем проводит по 8 минут на площадке и зарабатывает 6 очков.
Аркадий Мкртчян
В начале сентября перенес операцию и уже полностью восстановился. Постепенно получает больше игрового времени в команде «Вандалс» в Айдахо. В среднем проводит 16 минут на игровой площадке, зарабатывая 6 очков.