Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար Էդուարդ Սահակյանը Ղազախստանում անցկացվելիք աշխարհի առաջնության կազմը ներկայացնելուց հետո ճեպազրույց ունեցավ լրագրողների հետ:
Նա պարզաբանեց, որ Բելառուսում գտնվող «Ստայկի» մարզաբազայում տեղի ունեցած փորձամրցման արդյունքով որոշվել է, որ աշխարհի առաջնության 77 կգ քաշային կարգում Հայաստանը կներկայացնի Կարապետ Չալյանը.
«Թիմը այս պահին նորմալ ֆիզիկական և ֆունկցիոնալ վիճակում է: ԱԱ-ից առաջ վերջին շաբաթն է, թիմը հավաք է անցկացնում, իսկ մնացած հարցերի պատասխանը կտա մրցումը: Բնականաբար, Լևոն Ջուլֆալակյանից հետո թիմի ղեկը ստանձնել դժվար էր, այդ մասին երկրորդ կարծիք չկա: Մենք մարզիչներով այս պահին աշխատում ենք այնպես անել, որ թիմը «թափից» չընկնի և կարողանա լավ հանդես գալ աշխարհի առաջնությունում»,- ասաց մարզիչը:
Հարցին, թե ինչու թիմի հետ չի մարզվում Արսեն Ջուլֆալակյանը, Էդուարդ Սահակյանը պատասխանեց.
«Արսենը ցանկություն չհայտնեց մասնակցել հավաքին, նա իր մարզումներն այլ կերպ է պատկերացնում այս պահին: Մենք շատ կցանկանայինք, որ նա մասնակցեր այս հավաքին»: Սահակյանի խոսքով, Արսեն Ջուլֆալակյանի և Կարապետ Չալյանի փորձամրցման ժամանակ մարզիչների համար էական չի եղել, թե ով կհաղթի: «Տվյալ պահին այս էր իրավիճակը, և այսպիսի լուծում տրվեց: ԱԱ-ից հետո նոյեմբեր-դեկտեմբերին կանցկացվի Հայաստանի առաջնություն, որից հետո պարզ կլինի, թե ովքեր կհամալրեն հավաքականի կազմը»,-ասաց Էդուարդ Սահակյանը:
87 կգ քաշային կարգում Մաքսիմ Մանուկյանի եւ Արթուր Շահինյանի մրցակցության մասին հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատարն ասաց.
«Մրցաշարերը ցույց տվեցին, որ Մաքսիմը պատրաստ է հանդես գալ 82 կգ քաշային կարգում, իսկ Արթուր Շահինյանը՝ 87-ում»:
Մեծահասակների ԱԱ-ում նորամուտը կնշի 72 կգ քաշային Մալխաս Ամոյանը.
«Մենք հավատում ենք նրա ուժերին, դրա համար էլ նա կազմում է»,- ասաց Էդուարդ Սահակյանը:
Մարզիչը ճեպազրույցը եզրափակեց հետևյալ խոսքերով, որ երկար տարիներ է սպորտում և հավատում է, որ մարզչական կազմով կկարողանան այս փուլը ավարտին հասցնել.
«Մեր առջև խնդիր դրված չէ, բայց պետք է փորձենք գերազանց մասնակցել աշխարհի առաջնությանը»:
Հիշեցնենք, որ ըմբշմարատի աշխարհի առաջնությունը վարկանիշային է Տոկիո-2020-ի համար: Սեպտեմբերի 14-22-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում կայանալիք ԱԱ-ում հանդես կգան Նորայր Հախոյանը (55 կգ), Գևորգ Ղարիբյանը (60 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ), Կարեն Ասլանյանը (67 կգ), Մալխաս Ամոյանը (72 կգ), Կարապետ Չալյանը (77 կգ), Մաքսիմ Մանուկյանը (82 կգ), Արթուր Շահինյանը (87 կգ) եւ Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ)։

Исполняющий обязанности главного тренера сборной Армении по греко-римской борьбе Эдуард Саакян, после представления состава на чемпионат мира в Казахстане, провел брифинг с журналистами.
Он уточнил, что по результату тестового поединка, который состоялся на спортбазе «Стайки» в Беларуси, было решено, что на чемпионате мира Армению в весовой категории 77 кг представит Карапет Чалян.
«Команда сейчас находится в хорошей физической и функциональной форме. Это последняя неделя перед ЧМ, команда проводит сбор, а на остальные вопросы ответит соревнование. Естественно, сложно взять на себя руководство командой после Левона Джулфалакяна, второго мнения быть не может. Мы с тренерами сейчас работаем над тем, чтобы команда не растерялась и смогла хорошо выступить на чемпионате мира», - сказал тренер.
На вопрос, почему Арсен Джулфалакян не тренируется с командой, Эдуард Саакян ответил:
«Арсен не захотел участвовать в сборе, он на данный момент по-другому представляет свои тренировки. Мы бы очень хотели, чтобы он принял участие в сборе».
По словам Саакяна, для тренеров не имело значения, кто победит во время тестового поединка между Арсеном Джулфалакяном и Карапетом Чаляном.
«На данный момент была такая ситуация, и было принято такое решение. После чемпионата мира в ноябре-декабре пройдет чемпионат Армении, после которого станет ясно, кто войдет в состав сборной», - сказал Эдуард Саакян.
О конкуренции Максима Манукяна и Артура Шагиняна в весовой категории 87 кг исполняющий обязанности главного тренера сборной сказал:
«Турниры показали, что Максим готов выступить в весовой категории 82 кг, а Артур Шагинян - 87 кг».
На ЧМ среди взрослых дебют отметит Малхас Амоян (72 кг).
«Мы верим в его силы, поэтому он вошел в состав сборной», - сказал Эдуард Саакян.
Тренер завершил брифинг словами, что он много лет в спорте и верит, что сможет вместе с тренерским штабом завершить этот этап:
«Перед нами не стоят задачи, но мы должны постараться отлично принять участие в чемпионате мира».
Напомним, что чемпионат мира по борьбе является рейтинговым для Токио-2020. На ЧМ, который состоится с 14-го по 22-е сентября в столице Казахстана Нур-Султане, выступят: Норайр Ахоян (55 кг), Геворг Гарибян (60 кг), Славик Галстян (63 кг), Карен Асланян (67 кг), Малхас Амоян (72 кг), Карапет Чалян (77 кг), Максим Манукян (82 кг), Артур Шагинян (87 кг) и Артур Алексанян (97 кг).