Ծանրամարտի ԱԱ. Փաշիկ Ալավերդյանի ամփոփումը
Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը մամուլի ասուլիսի ընթացքում ամփոփեց սեպտեմբերի 17-27-ը Թաիլանդում կայացած ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունը:
«ԱԱ-ին չեն պատրաստվում այդ պահին, դա տարիների աշխատանք է, դրա համար ես շնորհակալություն եմ հայտնում մարզիկների անձնական մարզիչներին և բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են մարզիկներին, որպեսզի հասնեն բարձր մակարդակի: Վերջնական պատրաստվածությունը կատարել են ծանրամարտի ֆեդերացան, գլխավոր մարզիչը, երկրորդ մարզիչը: Շնորհավորում եմ բոլորիս, ծանրամարտի սիրահարներին: Մենք միշտ կփորձենք արդարացնել նրանց հույսերը:
Անկախ նրանից, թե Լաշա Տալախաձեն ինչ կիլոգրամներ է բարձրացնում, Գոռ Մինասյանն ավելացնում է իր արդյունքը: Նա այնպիսի մարզիկ է, որ եթե դուրս եկավ հարթակ, անպայման կանի իր գործը, ուրիշ ոչ մի բանի մասին չի մտածի, դա շատ լավ հատկանիշ է: Նա հրաշալի մարզիկ է:
Անդրանիկ Կարապետյանի հարցում միայն դուք չեք հիասթափված, ես էլ եմ հիասթափված: Նա հուլիսին երկկողմանի թոքաբորբով պառկած է եղել, և Գագիկ Ծառուկյանի ֆինանսավորման շնորհիվ (1 մլն դրամ) կարողացանք նրան ոտքի կանգնեցնել: Մարզումների ժամանակ գրանցեց աշխարհի 2 ռեկորդ, նա էլ է հիասթափված: Տեսնենք՝ այդ «վերքը» ինչպես կսպիանա:
Հակոբ Մկրտչյանի քաշային կարգն օլիմպիական չէ: Օլիմպիական խաղերին մնացել է 8 ամիս: Այդ ժամանակահատվածում քաշային կարգ փոխել և մասնակցել Խաղերին հնարավոր չէ, չի կարող լուրջ արդյունքներ գրանցել:
Այս ԱԱ-ի ժամանակ Սիմոն Մարտիրոսյանի բարձրացրած կիլոգրամները բավարար չեն օլիմպիական չեմպիոն դառնալու համար: Նրա հնարավորություններն ավելի են: Եթե նա պոկի 200 կգ և հրի 240 կգ, կկարողանա հաղթել: Սիմոնն այնպիսի մարզիկ է, որ ինչքան պետք լինի, կկարողանա բարձրացնել»,- ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականը ելույթն ավարտել էր երկամարտի 4 մեդալով (2 ոսկե, մեկ արծաթե, մեկ բրոնզե) և երկրորդ տեղը գրավել թիմային հաշվարկում:
Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ) և Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ) հռչակվել էին աշխարհի չեմպիոն, Գոռ Մինասյանը (+109 կգ) դարձել էր աշխարհի փոխչեմպիոն, իսկ Ռուբեն Ալեքսանյանն (+109 կգ) արժանացել էր բրոնզե մեդալի:

Главный тренер сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян во время пресс-конференции подвел итоги чемпионата мира по тяжелой атлетике, прошедшего в Таиланде с 17-го по 27-е сентября.
«К ЧМ не готовятся в последний момент, это работа на протяжении долгих лет, за это я благодарю личных тренеров спортсменов и всех тех, кто поддерживал тяжелоатлетов, чтобы они достигли высокого уровня. Окончательную подготовку провели федерация тяжелой атлетики, главный тренер и второй тренер. Поздравляю всех нас и любителей тяжелой атлетики. Мы всегда будем пытаться оправдать их надежды.
Независимо от того, какие килограммы поднимает Лаша Талахадзе, Гор Минасян повышает свой результат. Он такой спортсмен, что если он выйдет на помост, то обязательно выполнит свою работу, не будет думать больше ни о чем, это очень хорошее качество. Он отличный спортсмен.
Не только вы разочарованы в вопросе Андраника Карапетяна, я также разочарован. В июле он лежал в больнице с двусторонним воспалением легких, и благодаря финансированию Гагика Царукяна (1 млн драм) мы смогли поставить его на ноги. Во время тренировок он установил два мировых рекорда, и сейчас он также разочарован. Посмотрим, как заживет эта «рана».
Весовая категория Акопа Мкртчяна не является олимпийской. До Олимпийских игр осталось 8 месяцев. За это время невозможно поменять весовую категорию и принять участие в Играх, он не сможет показать серьезные результаты.
Килограммы, поднятые Симоном Мартиросяном на этом ЧМ, недостаточны для того, чтобы стать олимпийским чемпионом. У него больше возможностей. Если он поднимет в рывке 200 кг и в толчке - 240 кг, он сможет победить. Симон такой спортсмен, что может поднять столько, сколько будет нужно», - сказал Пашик Алавердян.
Напомним, что на чемпионате мира сборная Армении завершила выступления с 4-мя медалями (2 золотые, 1 серебряная и 1 бронзовая) и заняла 2-е место в командном зачете.
Акоп Мкртчян (89 кг) и Симон Мартиросян (109 кг) стали чемпионами мира, Гор Минасян (+109 кг) стал вице-чемпионом мира, а Рубен Алексанян (+109 кг) завоевал бронзовую медаль.