Ծանրամարտի ԱԱ. Փաշիկ Ալավերդյանի ամփոփումը
Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը մամուլի ասուլիսի ընթացքում ամփոփեց սեպտեմբերի 17-27-ը Թաիլանդում կայացած ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունը:
«ԱԱ-ին չեն պատրաստվում այդ պահին, դա տարիների աշխատանք է, դրա համար ես շնորհակալություն եմ հայտնում մարզիկների անձնական մարզիչներին և բոլոր նրանց, ովքեր աջակցել են մարզիկներին, որպեսզի հասնեն բարձր մակարդակի: Վերջնական պատրաստվածությունը կատարել են ծանրամարտի ֆեդերացան, գլխավոր մարզիչը, երկրորդ մարզիչը: Շնորհավորում եմ բոլորիս, ծանրամարտի սիրահարներին: Մենք միշտ կփորձենք արդարացնել նրանց հույսերը:
Անկախ նրանից, թե Լաշա Տալախաձեն ինչ կիլոգրամներ է բարձրացնում, Գոռ Մինասյանն ավելացնում է իր արդյունքը: Նա այնպիսի մարզիկ է, որ եթե դուրս եկավ հարթակ, անպայման կանի իր գործը, ուրիշ ոչ մի բանի մասին չի մտածի, դա շատ լավ հատկանիշ է: Նա հրաշալի մարզիկ է:
Անդրանիկ Կարապետյանի հարցում միայն դուք չեք հիասթափված, ես էլ եմ հիասթափված: Նա հուլիսին երկկողմանի թոքաբորբով պառկած է եղել, և Գագիկ Ծառուկյանի ֆինանսավորման շնորհիվ (1 մլն դրամ) կարողացանք նրան ոտքի կանգնեցնել: Մարզումների ժամանակ գրանցեց աշխարհի 2 ռեկորդ, նա էլ է հիասթափված: Տեսնենք՝ այդ «վերքը» ինչպես կսպիանա:
Հակոբ Մկրտչյանի քաշային կարգն օլիմպիական չէ: Օլիմպիական խաղերին մնացել է 8 ամիս: Այդ ժամանակահատվածում քաշային կարգ փոխել և մասնակցել Խաղերին հնարավոր չէ, չի կարող լուրջ արդյունքներ գրանցել:
Այս ԱԱ-ի ժամանակ Սիմոն Մարտիրոսյանի բարձրացրած կիլոգրամները բավարար չեն օլիմպիական չեմպիոն դառնալու համար: Նրա հնարավորություններն ավելի են: Եթե նա պոկի 200 կգ և հրի 240 կգ, կկարողանա հաղթել: Սիմոնն այնպիսի մարզիկ է, որ ինչքան պետք լինի, կկարողանա բարձրացնել»,- ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականը ելույթն ավարտել էր երկամարտի 4 մեդալով (2 ոսկե, մեկ արծաթե, մեկ բրոնզե) և երկրորդ տեղը գրավել թիմային հաշվարկում:
Հակոբ Մկրտչյանը (89 կգ) և Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ) հռչակվել էին աշխարհի չեմպիոն, Գոռ Մինասյանը (+109 կգ) դարձել էր աշխարհի փոխչեմպիոն, իսկ Ռուբեն Ալեքսանյանն (+109 կգ) արժանացել էր բրոնզե մեդալի:

15:42 - 02 Oct, 2019
During a press conference Pashik Alaverdyan, head coach of the Armenia weightlifting team, summed up the World Weightlifting Championship held in Thailand from September 17 to 27.
“People don’t get prepared for a world championship in a moment. It’s a long work and I thank for it the athletes’ personal coaches, and all those who supported the athletes and led them to such a high level. The final preparations were made by the Weightlifting Federation, head coach and second coach. I congratulate us all, as well as weightlifting fans. We will always try to live up your expectations.
Regardless the kilograms Lasha Talakhadze lifts, Gor Minasyan improves his result. He is an athlete who enters the arena and does his job without thinking of anything: it’s a very good quality. He is a wonderful athlete.
As for Andranik Karapetyan I’d say I’m disappointed as much as you. In July he was lying with bilateral pneumonia and thanks to Gagik Tsarukyan’s funding (1 million AMD) we were able to recover him. During the trainings he set two world records. He is disappointed too. Let’s see when this “wound” will be healed.
Hakob Mkrtchyan’s weight class is not Olympic. There are 8 months left to the Olympics. It’s impossible to change a weight class during this period and participate in the Olympic Games. He won’t be able to show good results.
The kilograms lifted by Simon Martirosyan at this World Championship aren’t enough for becoming an Olympic champion. His abilities are greater. If he snatches 200 kg and pushes 240 kg he will win. Simon is an athlete who will be able to lift as many kilos as needed,” Pashik Alaverdyan said.
Let us recall at the World Weightlifting Championship in Thailand the Armenia team had ended its performance with four medals (two gold, one silver and one bronze) and had taken the second position.