Հրանտ Շահինյանի անվան մարմնամարզության մարզադպրոցում անցկացվեց հայ առաջին օլիմպիական չեմպիոնի անունը կրող ամենամյա միջազգային մրցաշարը, որին մասնակցում էին 38 մարմնամարզիկներ՝ 21 աղջիկ և 17 տղա։ ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում սպորտային մարմնամարզության Հայաաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը խոսեց նման մրցաշարի կարևորության մասին․
«Այսպիսի մրցաշարերի մասնակցելով՝ երիտասարդ մարզիկները մեծ փորձ են ձեռք բերում, ինչը օգնում է նրանց ավելի լավ պատրաստվել միջազգային մրցաշարերի, Եվրոպայի ու աշխարհի առաջնությունների: Եթե մարմնամարզիկը միանգամից մասնակցի , օրինակ` Եվրոպայի առաջնության, վախեր կունենա և չի կարողանա լավ արդյունք ցույց տալ: Այս մրցաշարը ցույց տվեց, որ լավ երեխաներ կան, սակայն նրանք պետք է գիտակցեն, որ մարմնամարզությունում հաջողությունների հասնելու համար պետք է լինել շատ համբերատար և կարգապահ»,- ասաց Հակոբ Սերոբյանը։
Մրցաշարի ժամանակ տարիքով փոքր մարմնամարզիկները մասնակցել են պատանիների և երիտասարդների հետ. ըստ Սերոբյանի` դա նույնպես խթան է հանդիսանում․
«Այսօր տեսանք, օրինակ` 11 տարեկան տղան կարողանում է մրցանակակիր դառնալ ավելի մեծահասակների պայքարում: Մրցաշարը կազմակերպել ենք միջազգային ծրագրով, որպեսզի փոքրերն աստիճանաբար սովորեն, թե ինչպես են պայքարելու միջազգային մրցաշարերում»։
Մեկնաբանության վերջում Հակոբ Սերոբյանն ասաց, որ դահլիճային պատշաճ պայմանները թույլ կտան մեծացնել մրցաշարի աշխարհագրությունը։

В спортшколе спортивной гимнастики имени Гранта Шагиняна состоялся ежегодный международный турнир имени первого олимпийского чемпиона Армении, в котором приняли участие 38 гимнастов - 21 девушка и 17 юношей. Главный тренер сборной Армении по спортивной гимнастике Акоп Серобян в беседе с пресс-службой НОК Армении рассказал о важности подобного турнира.
«Принимая участие в таких турнирах, молодые спортсмены приобретают большой опыт, что помогает им лучше готовиться к международным турнирам, чемпионатам мира и Европы. Если гимнаст сразу примет участие, например, в чемпионате Европы, у него будут страхи, и он не сможет показать хороший результат. Этот турнир показал, что есть хорошие дети, но они должны понимать, что для того, чтобы добиться успехов в гимнастике, надо быть очень терпеливым и дисциплинированным», - сказал Акоп Серобян.
Маленькие гимнасты принимали участие в турнире вместе с юными и молодыми, по мнению Серобяна, это также является стимулом:
«Сегодня мы увидели, что, например, 11-летний мальчик способен стать призером в борьбе среди взрослых. Мы организовали турнир по международной программе, чтобы младшие постепенно учились, как они будут соревноваться на международных турнирах».
В конце комментария Акоп Серобян сказал, что надлежащие условия зала позволят расширить географию турнира.