Վալոդյա Ֆրանգուլյան․ Դեռ երկար եմ մնալու սպորտում
«Գազպրոմ Արմենիա» մարզահամալիրում նոյեմբերի 25-26-ը տեղի ունեցած ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի առաջնության 65 կգ քաշային կարգի եզրափակչում հանդիպեցին 2015թ. Եվրոպայի մինչև 23 տարեկանների չեմպիոն, 2017թ. Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Վալոդյա Ֆրանգուլյանը և 2019թ. Եվրոպայի Մ-23 չեմպիոն Վազգեն Թևանյանը։ Դա առաջնության ամենասպասված գոտեմարտերից էր։ Ֆրանգուլյանը  հաղթանակ տարավ 6:2 հաշվով (սկզբում նա պարտվում էր 0։2 հաշվով) և դարձավ Հայաստանի չեմպիոն։
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Վալոդյա Ֆրանգուլյանը խոսեց իր հաղթանակի, վիրահատությունից հետո մրցագորգ վերադառնալու և նպատակների մասին։
«Առաջնությունն ինձ համար լավ անցավ։ Արեցի այն, ինչի սպասում էի՝ դառնալով չեմպիոն։ Բոլոր մրցակիցներիս ճանաչում էի, բայց կենտրոնացել էի նախկինում թույլ տված սխալներս ուղղելու և բացթողումներս շտկելու վրա։ Վազգենի հետ գոտեմարտին նույնպես լավ էի նախապատրաստվել»,-ասաց ըմբիշը։
Հայաստանի առաջնությունից մեկ տարի առաջ Վալոդյա Ֆրանգուլյանը ենթարկվել էր ուսի վիրահատության: Ըմբիշը համոզված է, որ առանց վիրահատության չէր կարողանա բարձր մակարդակում շարունակել ելույթները.
«Վիրահատությունից առաջ զգացի, որ չեմ կարող այդ վիճակում լուրջ հաջողությունների հասնել, քանի որ ցավը խանգարում էր մարզումներիս նորմալ ընթացքին։ Ուրախ եմ, որ վիրահատությունն օգնեց, և մեկ տարի անց վերադարձի Հայաստանի չեմպիոնի կոչումը»,- ասաց նա:
Խոսելով իր մրցակից Վազգեն Թևանյանի մասին՝ Ֆրանգուլյանը նշեց հետևյալը․
«Նա ինձ համար լավ ընկեր է և արժանի մրցակից: Մեր քաշային կարգում լավ ըմբիշները շատ են, ինչը մրցակցություն է ապահովում, ստիպում զգոն լինել և առաջ շարժվելու խթան է տալիս»։
65 կգ քաշային կարգում Հայաստանը դեռ չունի օլիմպիական վարկանիշ։ Առհասարակ, այդ քաշային կարգում ամբողջ աշխարհում մրցակցությունը մեծ է։ Վալոդյա Ֆրանգուլյանը 27 տարեկան է, բայց համաձայն չէ այն կարծիքի հետ, որ այդ տարիքում բարդ կլինի պայքարել օլիմպիական մեդալների համար։
«Ինձ շատերի կարծիքը չի հետաքրքրում, ես չեմ պատրաստվում հակադարձել նրանց, քանի որ ամեն մեկը մտածում է այնպես, ինչպես ցանկանում է։ Միայն մեկ բան կասեմ՝ ես դեռ երկար եմ մնալու սպորտում։ Ինչ վերաբերում է Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու շանսերին, անկեղծ ասած, դրա մասին չեմ մտածում, ամեն օր մարզվում եմ, փորձում եմ ավելի հզորանալ, նոր բաներ ավելացնել: Ամեն ինչ կանեմ նպատակներիս հասնելու համար, իսկ նպատակս չեմպիոն դառնալն է»,- ասաց նա:
6 ամիս է, ինչ Պետրոս Մկրտչյանը մարզում է նաև Վալոդյա Ֆրանգուլյանին: Այս մասնագետի մոտ է մարզվում նաև աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Մաքսիմ Մանուկյանը։
«6 ամիս է՝ անձնական մարզչիս մոտ մարզվելուց բացի, մարզվում եմ նաև Պետրոս Մկրտչյանի մոտ և շատ գոհ եմ։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր մարզիչներիս կատարած աշխատանքի համար»։
Զրույցի վերջում Ֆրանգուլյանը չբացառեց, որ ըմբիշի կարերիան ավարտելուց հետո, հնարավոր է, նրան տեսնենք խառը մենամարտերում (MMA).

В финале весовой категории 65 кг на прошедшем с 25-го по 26-е ноября в спортивном комплексе «Газпром Армения» чемпионате Армении по вольной борьбе чемпион Европы U-23 2015-го года, бронзовый медалист чемпионата Европы 2017-го года Володя Франгулян боролся с чемпионом Европы U-23 2019-го года Вазгеном Теваняном. Это был один из самых ожидаемых поединков чемпионата. Франгулян одержал победу со счетом 6:2 (вначале он уступал со счетом 0:2) и стал чемпионом Армении.
В беседе с пресс-службой НОК Армении Володя Франгулян рассказал о своей победе, возвращении на ковер после операции и своих целях.
«Чемпионат прошел хорошо для меня. Я сделал то, что ожидал, став чемпионом. Я знал всех своих соперников, но был сосредоточен на исправлении допущенных мною в прошлом ошибок и упущений. Я также хорошо подготовился к поединку с Вазгеном», - сказал борец.
За год до чемпионата Армении Володя Франгулян перенес операцию на плече. Борец уверен, что без операции не смог бы продолжить выступления на высоком уровне.
«Перед операцией я почувствовал, что не смогу добиться серьезных успехов в этом состоянии, поскольку боль мешала нормальному процессу моих тренировок. Я рад, что операция помогла, и я вернул звание чемпиона Армении спустя год», - сказал он.
Говоря о своем сопернике Вазгене Теваняне, Франгулян отметил следующее:
«Он для меня хороший друг и достойный соперник. В нашей весовой категории много хороших борцов, что обеспечивает конкуренцию, заставляет быть начеку и дает стимул двигаться вперед».
В весовой категории 65 кг у Армении пока нет олимпийского рейтинга. В целом, в этой весовой категории высокая конкуренция во всем мире. Володе Франгуляну 27 лет, но он не согласен с мнением о том, что в этом возрасте будет сложно бороться за олимпийские медали.
«Меня не интересует мнение большинства, я не собираюсь реагировать на него, поскольку каждый думает так, как хочет. Скажу только одно - я еще долго буду оставаться в спорте. Что касается шансов на участие в Олимпийских играх, честно говоря, я не думаю об этом, я тренируюсь каждый день и стараюсь стать сильнее. Я сделаю все возможное, чтобы достичь своих целей, а моя цель - стать чемпионом», - сказал он.
Петрос Мкртчян тренирует Володю Франгуляна уже 6 месяцев. Чемпион мира и Европы Максим Манукян также тренируется у этого специалиста.
«Уже 6 месяцев, как я, кроме тренировок со своим личным тренером, тренируюсь также у Петроса Мкртчяна и очень доволен. Я хочу поблагодарить всех своих тренеров за проделанную работу».
В конце беседы Франгулян не исключил, что после завершения карьеры борца, возможно, мы сможем увидеть его в смешанных боях (ММА).