Վալոդյա Ֆրանգուլյան․ Դեռ երկար եմ մնալու սպորտում
«Գազպրոմ Արմենիա» մարզահամալիրում նոյեմբերի 25-26-ը տեղի ունեցած ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի առաջնության 65 կգ քաշային կարգի եզրափակչում հանդիպեցին 2015թ. Եվրոպայի մինչև 23 տարեկանների չեմպիոն, 2017թ. Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Վալոդյա Ֆրանգուլյանը և 2019թ. Եվրոպայի Մ-23 չեմպիոն Վազգեն Թևանյանը։ Դա առաջնության ամենասպասված գոտեմարտերից էր։ Ֆրանգուլյանը  հաղթանակ տարավ 6:2 հաշվով (սկզբում նա պարտվում էր 0։2 հաշվով) և դարձավ Հայաստանի չեմպիոն։
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում Վալոդյա Ֆրանգուլյանը խոսեց իր հաղթանակի, վիրահատությունից հետո մրցագորգ վերադառնալու և նպատակների մասին։
«Առաջնությունն ինձ համար լավ անցավ։ Արեցի այն, ինչի սպասում էի՝ դառնալով չեմպիոն։ Բոլոր մրցակիցներիս ճանաչում էի, բայց կենտրոնացել էի նախկինում թույլ տված սխալներս ուղղելու և բացթողումներս շտկելու վրա։ Վազգենի հետ գոտեմարտին նույնպես լավ էի նախապատրաստվել»,-ասաց ըմբիշը։
Հայաստանի առաջնությունից մեկ տարի առաջ Վալոդյա Ֆրանգուլյանը ենթարկվել էր ուսի վիրահատության: Ըմբիշը համոզված է, որ առանց վիրահատության չէր կարողանա բարձր մակարդակում շարունակել ելույթները.
«Վիրահատությունից առաջ զգացի, որ չեմ կարող այդ վիճակում լուրջ հաջողությունների հասնել, քանի որ ցավը խանգարում էր մարզումներիս նորմալ ընթացքին։ Ուրախ եմ, որ վիրահատությունն օգնեց, և մեկ տարի անց վերադարձի Հայաստանի չեմպիոնի կոչումը»,- ասաց նա:
Խոսելով իր մրցակից Վազգեն Թևանյանի մասին՝ Ֆրանգուլյանը նշեց հետևյալը․
«Նա ինձ համար լավ ընկեր է և արժանի մրցակից: Մեր քաշային կարգում լավ ըմբիշները շատ են, ինչը մրցակցություն է ապահովում, ստիպում զգոն լինել և առաջ շարժվելու խթան է տալիս»։
65 կգ քաշային կարգում Հայաստանը դեռ չունի օլիմպիական վարկանիշ։ Առհասարակ, այդ քաշային կարգում ամբողջ աշխարհում մրցակցությունը մեծ է։ Վալոդյա Ֆրանգուլյանը 27 տարեկան է, բայց համաձայն չէ այն կարծիքի հետ, որ այդ տարիքում բարդ կլինի պայքարել օլիմպիական մեդալների համար։
«Ինձ շատերի կարծիքը չի հետաքրքրում, ես չեմ պատրաստվում հակադարձել նրանց, քանի որ ամեն մեկը մտածում է այնպես, ինչպես ցանկանում է։ Միայն մեկ բան կասեմ՝ ես դեռ երկար եմ մնալու սպորտում։ Ինչ վերաբերում է Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու շանսերին, անկեղծ ասած, դրա մասին չեմ մտածում, ամեն օր մարզվում եմ, փորձում եմ ավելի հզորանալ, նոր բաներ ավելացնել: Ամեն ինչ կանեմ նպատակներիս հասնելու համար, իսկ նպատակս չեմպիոն դառնալն է»,- ասաց նա:
6 ամիս է, ինչ Պետրոս Մկրտչյանը մարզում է նաև Վալոդյա Ֆրանգուլյանին: Այս մասնագետի մոտ է մարզվում նաև աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Մաքսիմ Մանուկյանը։
«6 ամիս է՝ անձնական մարզչիս մոտ մարզվելուց բացի, մարզվում եմ նաև Պետրոս Մկրտչյանի մոտ և շատ գոհ եմ։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր մարզիչներիս կատարած աշխատանքի համար»։
Զրույցի վերջում Ֆրանգուլյանը չբացառեց, որ ըմբիշի կարերիան ավարտելուց հետո, հնարավոր է, նրան տեսնենք խառը մենամարտերում (MMA).

Valodya Frangulyan: I ‘m going to stay in sports for a long time
In the final of the 65 kg weight class of the Armenian Freestyle Wrestling Championship held at Gazprom Armenia Sport Complex on 25-26 November Valodya Frangulyan, a 2015 European U23 champion, 2017 European bronze medalist, faced Vazgen Tevanyan, a 2019 European U23 champion. It was one of the most expected bouts of the championship. Frangulyan had a volitional victory, 6:2 (at the beginning he was losing 0:2) and became Armenia’s champion.
In a conversation with the ANOC press service Valodya Frangulyan told about his victory, his return to the mat after a surgery and goals.
“The championship went well for me. I did what I expected and became a champion. I knew all my rivals but concentrated on the correction of the mistakes made in the past. I was also well-prepared for the bout with Vazgen, “the wrestler said.
A year before the Armenian Championship Valodya Frangulyan underwent a shoulder surgery. The wrestler is sure he wouldn’t be able to continue performing properly without surgery.
“Before the surgery I understood I couldn’t achieve success in that condition because the pain impeded my routine trainings. I’m glad the surgery helped and I took back the title of Armenian champion a year later,” he said.
Speaking about his rival, Vazgen Tevanyan, Frangulyan said:
“He is a good friend and worthy rival for me. There are many good wrestlers in our weight class, and it provides competition and makes us be alert and gives impetus to move on.”
Armenia still doesn’t have an Olympic qualification in the 65 kg weight class. In general, the competition in this weight class is very high in the entire world. Valodya Frangulyan is 27 but doesn’t share the opinion that it will be difficult to fight for Olympic medals at his age.
“I don’t care about the opinion of many people, I'm not going to respond to them because everyone thinks the way they want. I'll just say one thing: I’m going to stay in sports for a long time. As for the chances of going to the Olympics, to be honest, I don't think about it, I train every day trying to get stronger and to learn new things. I will do my best to achieve my goals, and my goal is to become a champion,” he said.
It’s been 6 months since Petros Mkrtchyan trains Valodya Frangulyan. This specialist also trains world and European champion Maksim Manukyan.
“Besides my personal coach, Petros Mkrtchyan has been training me for 6 months now, and I am very pleased. I want to thank all my coaches for their work.
At the end of the conversation, Frangulyan did not rule out that after the wrestler's career, we may see him in mixed marital arts (MMA).