Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Խիթարյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց 2015 թվականը, խոսեց օլիմպիական ուղեգրերի, այս օրերին Ծաղկաձորում ընթացող ուսումնամարզական հավաքի և 2016 թվականի ծրագրերի մասին:
-Պարոն Խիթարյան, տարին մոտենում է ավարտին և այն ամփոփելու ճիշտ ժամանակն է: Ինչպիսի՞նն էր տարին ձյուդոյիստների համար:
-2015 թվականին 4 տարիքային խմբի բոլոր պաշտոնական մրցաշարեում Հայաստանի ձյուդոյիստները նվաճել են 33 մեդալ: Եվրոպայի պաշտոնական առաջնություններում նվաճել ենք երեք բրոնզե մեդալ` 2-ը մինչև 21 տարեկանների առաջնությունում, մեկը` վետերանների: Վետերանների աշխարհի առաջնությունում ունենք մեկ բրոնզե մեդալ և ևս մեկ ոսկե մեդալ խուլերի Եվրոպայի առաջնությունում: Ինչու եմ դրանք ընդգծում, որովհետև նրանք ներկայացրել են մեր պետությունը, այդ իսկ պատճառով կարևորում ենք: Մեդալները քիչ չէին, բայց արդյունքներից գոհ չենք, քանի որ ակնկալում էինք ավելի շատ մեդալներ` Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններից:
-Եթե համեմատեք 2014 թվականի հետ, այս տարի առաջխաղացում կա՞ թե, ընդհակառակը, հետընթաց է նկատվում:
-Մեդալների առումով 2014-ն ավելի հաջող էր, քանի որ ունեինք Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալ: Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունում նվաճել էինք մեկ արծաթե մեդալ, իսկ այս տարի` երկու բրոնզե:
-Օլիմպիական խաղերի քանի՞ ուղեգիր կարող են ձեռք բերել հայ ձյուդոյիստները:
-Տարին հաջողված կարող ենք համարել այն առումով, որ 2015 թվականը սկսել ենք վարկանիշայի աղյուսակում չունենալով ոչ մի մարզիկ, իսկ այս պահի դրությամբ Հովհաննես Դավթյանն արդեն 14-րդն է` գործնականում ապահովել է իր ուղեգիրը: Այժմ իրենց վարկանիշների համար են պայքարում Ժաննա Ստանկևիչը և Ֆերդինանտ Կարապետյանը: Ստանկևիչը 28-րդ հորիզոնականում է, իսկ ուղեգիր նվաճելու համար նա պետք է զբաղեցնի առնվազն 14-րդ հորիզոնականը: Մեր մյուս հույսը Ռուսաստանից հրավիրված Ֆերդինանտ Կարապետյանն է, ով մասնակցել է վարկանիշային երեք մրցաշարի և արդեն զբաղեցնում է 78-րդ հորիզոնականը:
-Ուղեգիր նվաճելու դեպքում Ժաննա Ստանկևիչը կլինի առաջին կինը, ով կներկայացնի Հայաստանը այս մարզաձևում, ի՞նչ սպասելիքներ ունեք նրանից արդեն Ռիոյում:
-Եթե իրատեսորեն նայենք այդ հարցին, ապա Ժաննայի մասնակցությունը Օլիմպիական խաղերին արդեն իսկ հաջողություն է:
-Ֆերդինանտ Կարապետյանը հավաքական է հրավիրվել Ռուսաստանից: Արդյոք կա՞ր դրսից մարզիկ հրավիրելու անհրաժշտությունը:
-Նրան Հայաստանի հավաքական հրավիրելը` մրցակցություն ապահովելու համար էր: Ֆերդինանտի հիմնական մրցակիցը, այդ քաշային կարգում պետք է լիներ Արսեն Ղազարյանը, ով փոխեց քաշային կարգը: Հայաստանի առաջնությունում նա ներկայացավ 73 կգ քաշային կարգում և դարձավ Հայաստանի չեմպիոն: Շատ հեռանկարային և լավ մարզիկ է: Ինչ վերաբերում է Ֆերդինանտին, եթե նրան հաջողվի ուղեգիր ձեռք բերել, ապա Ռիոյում նա կպայքարի մեդալների համար, քանի որ նրա պատրաստվածությունը դա թույլ է տալիս:
-Այս օրերին հայ ձյուդոյիստներն ուսումնամարզական հավաք են անցկացնում Ծաղկաձորում: Ի՞նչ նպատակ և ուղղվածություն ունի այդ հավաքը:
-Այն կազմակերպված է Հովհաննես Դավթյանի համար: Հավաքին մասնակցում են 60 կգ և 66 կգ քաշային կարգի 9 մարզիկ: Խնդիրը մեկն է` նրա ֆունկցիոնալ և ֆիզիկական պատրաստվածությունը հասցնել առավելագույնի: Հունվարի 6-ից Հովհաննեսը մեկնելու է օլիմպիական հավաքների, իսկ այնտեղ հիմնականում գոտեմարտեր են լինելու:
-Ինչո՞վ է պայմանավորված Արմեն Նազարյանի` Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ նշանակելու որոշումը:
-Տիգրան Բաբայանը, ով նախկինում գլխավորում էր հավաքականը, երկար տարիներ զբաղեցնում էր այդ պաշտոնը: Գալիս է ժամանակ, երբ պետք են այսպիսի փոփոխությունները: Ինչու ընտրեցինք Արմեն Նազարյանին, որովհետև մեր ֆեդեացիայի նախագահը գտնում է, որ այն մարզիկները, ովքեր տարիներ շարունակ բարձր են պահել Հայաստանի պատիվը, չպետք է մարզական կարիերան ավարտելուց հետո հեռանան սպորտից, ընդհակառակը` պետք է նրանց գիտելիքներն ու փորձը փոխանցեն երիտասարդ սերնդին: Արմեն Նազարյանի առջև դրված է խնդիր` 2020 թվականի Օլիմպիական խաղերի համար է ստեղծել ուժեղ և մրցունակ հավաքական:
-Ինչի՞ց եք սկսելու 2016 թվականը:
-Սկսելու ենք Ավստրիայում հունվարին կայանալիք ուսումնամարզական հավաքով, որին կմասնակցեն Հովհաննես Դավթյանը, Ժաննա Ստանկևիչը և Ֆերդինանտ Կարապետյանը: Այնուհետև նրանք կմասնակցեն Կուբայում կայանալիք Գրան Պրիին: 2016 թվականի մեր առաջնային խնդիրը Հովհաննես Դավթյանի վարկանիշային միավորները բարձրացնելն է, որպեսզի նա տեղ զբաղեցնի լավագույն 8-ի մեջ, քանի որ Օլիմպիական խաղերի վիճակահանության ժամանակ այդ լավագույն մարզիկները բաժանվելու են տարբեր խմբերի: Մյուս խնդիրը Ժաննա Սստանկևիչի և Ֆերդինանտ Կարապետյանի ուղեգրերն են: 2016 թվականին հայ ձյուդոյիստները կմասնակցեն վարկանիշային 5 մրցաշարի:

Генеральный секретарь федерации дзюдо Армении Давид Хитарян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги 2015-го года, рассказал об олимпийских путевках, о проходящем сейчас в Цахкадзоре учебно-тренировочном сборе и о программах на 2016-й год.
-Господин Хитарян, год подходит к концу и самое время подвести итоги. Каким был год для дзюдоистов?
-В 2015-м году дзюдоисты Армении 4-х возрастных групп завоевали 33 медали на всех официальных турнирах. На официальных чемпионатах Европы мы завоевали 3 брозовые медали (две в чемпионате до 21-го года, одна - среди ветеранов). У нас одна бронзовая медаль с чемпионата мира среди ветеранов, и золотая медаль с чемпионата Европы среди глухих. Я подчеркиваю их важность, поскольку они представляли наше государство. Медалей было не мало, но мы недовольны результатами, так как ожидали больше медалей с чемпионатов Европы и мира.
- Если сравнивать с 2014-м годом, в этом году наблюдается прогресс или, наоборот, спад?
-По количеству медалей 2014-й год был более удачным, поскольку мы имели бронзовую медаль с чемпионата Европы. На молодежном чемпионате Европы мы завоевали тогда одну серебряную медаль, а в этом году - две бронзовые.
-Сколько путевок на Олимпийские игры могут приобрести армянские дзюдоисты?
-Год можно считать удачным, поскольку мы начинали 2015-й год, не имея в рейтинговой таблице ни одного спортсмена, а сейчас Оганес Давтян уже 14-й, он обеспечил себе путевку. Сейчас за рейтинги борятся Жанна Станкевич и Фердинанд Карапетян. Станкевич на 28-й строчке, а для завоевания путевки она должна занять, как минимум, 14-ю строчку. Еще одна наша надежда - приглашенный из России Фердинанд Карапетян, который принял участие в 3-х рейтинговых турнирах и уже занимает 78-ю строчку.
-В случае завоевания путевки, Жанна Станкевич станет первой женщиной, представляющей Армению в этом виде спорта. Какие ожидания вы имеете от нее в Рио?
-Если реально подойти к этому вопросу, то участие Жанны в Олимпийских играх станет уже удачей.
- Фердинанд Карапетян приглашен в сборную из России, являлось ли это необходимостью?
-Приглашение его в сборную Армении нужно было для обеспечения конкуренции. Основным соперником Фердинанда в этой весовой категории должен был стать Арсен Казарян, который поменял весовую категорию. Казарян выступил на чемпионате Армении в весовой категории 73 кг и стал чемпионом Армении, очень перспективный и хороший спортсмен. Что касается Фердинанда, если ему удастся завоевать путевку, то он будет бороться за медали в Рио, его физическая подготовка позволяет это.
-Сейчас армянские дзюдоисты проводят учебно-тренировочный сбор в Цахкадзоре. Каковы цели и направленность этого сбора?
-Сбор организован для Оганеса Давтяна, в нем участвуют 9 спортсменов весовых категорий 60 и 66 кг. Задача в том, чтобы Давтян достиг наивысшей функциональной и физической подготовки. 6-го января Оганес отправится на олимпийские сборы, а там, в основном, будут поединки.
-Чем обусловлено решение о назначении Армена Назаряна главным тренером сборной Армении по дзюдо?
-Тигран Бабаян долгие годы возглавлял сборную, приходит время, когда такие перемены необходимы. Мы выбрали Армена Назаряна, поскольку президент нашей федерации считает, что те спортсмены, которые долгие годы подряд высоко держат честь Армении, не должны уходить из спорта после завершения карьеры, необходимо их знания и опыт передать молодому поколению. Перед Арменом Назаряном поставлена задача - создать сильную и конкурентноспособную сборную для Олимпийских игр 2020-го года.
-С чего начнете 2016-й год?
-Начнем в январе с учебно-тренировочного сбора в Австрии, в котором примут участие Оганес Давтян, Жанна Станкевич и Фердинанд Карапетян. Затем они будут участвовать в Гран-при Кубы. Первостепенная задача в 2016-м году - поднять рейтинговые очки Оганеса Давтяна, чтоб он смог занять место среди 8-и лучших, поскольку на жеребьевке Олимпийских игр эти лучшие спортсмены будут распределены по разным группам. Вторая задача - путевки Жанны Станкевич и Фердинанда Карапетяна. В 2016-м году армянские дзюдоисты примут участие в 5-и рейтинговых турнирах.