Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը պարգևատրեցին 2015 թվականի Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկներին և պարգևներ հանձնեցին մարզաշխարհի ներկայացուցիչներին:
Մինչ պարգևատրման արարողությունը ներկաները դիտեցին մրցաշրջան 2015-ի և ՀԱՕԿ գործունեության մասին պատմող ամփոփ ֆիլմ: Այնուհետև Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկները ՀԱՕԿ նախագահի կողմից ստացան ավտոմեքենաներ, ինչպես նաև պարգևատրվեցին առաջին Եվրոպական խաղերի մասնակիցներ` ըմբիշներ Ռոման Ամոյանը, Մաքսիմ Մանուկյանը և հրաձիգ Հրաչիկ Բաբայանը: Հայաստանի լավագույն մարզիկների կողմից ՀԱՕԿ նախագահը ստացավ հուշանվեր:
ՀԱՕԿ նախագահը Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացման, օլիմպիական գաղափարների տարածման գործում ներդրած ծառայությունների համար Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի պարգևներով պարգևատրեց`
ՀԱՕԿ-ի «Վարազդատ Արշակունի» մեդալով` Արամ Մարգարյանը (2002 թվականի աշխարհի չեմպիոն, ըմբշամարտ), Անուշավան Սահակյանը (1994 թվականի Եվրոպայի չեմպիոն, ըմբշամարտ):
ՀԱՕԿ-ի «Տրդատ 3-րդ» մեդալով`Խաչիկ Ասրյանը (ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարի տեղակալ):
ՀԱՕԿ-ի «Հրանտ Շահինյան» մեդալով`Սամվել Աբրահամյանը (Հայաստանի սուսերամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ):
ՀԱՕԿ-ի «Ալբերտ Ազարյան» մեդալով` Հրանտ Ենոքյանը (Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ):
ՀԱՕԿ-ի «Վլադիմիր Ենգիբարյան» մեդալով` Վազգեն Բադալյանը (Բռնցքամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ), Կարեն Աղամալյանը (Բռնցքամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ):
«Շնորհավորում եմ ձեզ 2015 թվականին ձեր ձեռքբերումների համար: Անկողծ ասած, ես ձեզնից ուժ եմ առնում: Շատ շատերը և ես կարևորում ենք սպորտը: Մեր ուժեղագույն մարզիկները մեզ ավելի ճանաչելի են դարձնում ամբողջ աշխարհում: Կարծում եմ փոքր ժողովուրդների համար շատ ավելի կարևոր է ունենալ աշխարհի չեմպիոն, օլիմպիական չեմպիոն: Ուզում եմ, որ բոլորս միասին, ցանկանանք, որ հաջորդ տարի Ռիո դե Ժանեյրոյում մեր մարզիկներից գոնե մեկ երկուսն արժանանան ոսկե մեդալների »,-ասաց նախագահ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահն անձամբ վաստակավոր մարզչի կոչում շնորհեց ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականի երկրորդ մարզիչ Վիգեն Խաչատրյանին, ըմբշամարտի պետական մանկապատանեկան մարզադպրոցի մարզիչ Մարտին Ալիխանյանին: Սպորտի ասպարեզում ունեցած մեծ վաստակի համար, ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր գործչի կոչում շնորհեց Երևանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզադպրոցի տնօրենի տեղակալ Վարդան Թովմասյանին, Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Լևոն Հայրապետյանին, Վլադիմիր Ենգիբարյանի անվան բռնցքամարտի պետական մանկապատանեկան մարզադպրոցի տնօրենի տեղակալ Ալեքսանդր Սարգսյանին:

The President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan and the President of the National Olympic Committee of Armenia, Gagik Tsarukyan awarded the 2015 10 best athletes of Armenia and representatives of sports.
Before the award ceremony, the audience watched a documentary film about the 2015 sports season and the activity of the NOC of Armenia.
Then, the best 10 athletes received cars from the President of the National Olympic Committee of Armenia. The European Games participants, wrestlers Roman Amoyan and Maksim Manukyan and shooter Hrachik Babayan were also rewarded. In turn, the best athletes of Armenia presented souvenirs to the ANOC president.
For the development of physical culture and sport, the dissemination of Olympic ideology the President of NOC rewarded with the medals of the National Olympic Committee of Armenia the following athletes:
Aram Margaryan (2002 world champion, wrestling) and Anushavan Sahakyan (1994 European champion, wrestling) with a ‘‘Varazdat Arshakuni'' medal
Khachik Asryan (Deputy Minister of Sport and Youth Affairs) with a ''Tiridates III'' medal
Samvel Abrahamyan (Vice President of the Fencing Federation of Armenia) with a ''Hrant Shahinyan'' medal
Hrant Yenokyan (Vice President of the Wrestling Federation of Armenia) with an ''Albert Azaryan'' medal
Vazgen Badalyan (Armenia's boxing youth team's head coach) and Karen Aghamalyan (Armenia's boxing national team's head coach) with a ''Vladimir Yengibaryan'' medal.
''I congratulate you on your 2015 achievements. To be honest, you encourage me. Sport is very important for many people as well as for me. Our strongest athletes make us more recognizable all over the world. I think small nations give much importance to having a world champion or an Olympic champion. I want us to conquer at least one or two medals at the Rio Olympics next year'', said President Sargsyan.
The President of the Republic of Armenia awarded a title of ''Merited Coach'' to the second coach of Armenia's weightlifting team, Vigen Khachatryan and the coach of the Children and Youth Wrestling School, Martin Alekhanyan. For a great contribution to sport a title of ''Honored Worker of Physical Culture and Sport'' was awarded to the Deputy Director of Yerevan State Sports Collage of Olympic Reserve, Vardan Tovmasyan, the President of the Sambo Federation of Armenia, Levon Hayrapetyan and the Deputy Director of the Children and Youth Olympic Boxing School after Vladimir Yengibaryan, Aleksander Sargsyan.