Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում մեկնարկում է ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունը:
Տարին օլիպիական է, իսկ այս առաջնությունը վարկանիշային չէ, այդ իսկ պատճառով չեմ կարծում, որ մրցակցությունն այստեղ այդքան էլ բարդ լինի:
Առաջինը մրցագորգ են դուրս գալու ազատ ոճային ըմբիշները: Այստեղ Հայաստանի հավաքականը ներկայացել է ոչ լիարժեք կազմով: Մեր ընտրանին Ռիգա է մեկնել առանց 65 կգ քաշային ըմբիշի. թերևս, հավաքականի մարզիչների որոշումն է: Այդ քաշային կարգում Հայաստանի առաջատարը 2013 թվականի Եվրոպայի և աշխարհի չեմպիոն Դավիթ Սաֆարյանն է, ով այս առաջնությունում կմրցի 70 կգ քաշային կարգում: Մեկ քաշ բարձր հանդես գալը թույլ կտա Սաֆարյանին խնայել ուժերը և գնահատելու իր մարզավիճակը՝ Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշարերից առաջ, որտեղ նա կրկին կվերադառնա իր սովորական քաշային կարգ:
Ըստ իս, այս առաջնությունը լավ հնարավորություն էր Եվրոպայի մինչև 23 տարեկանների 2015 թվականի չեմպիոն Վալոդյա Ֆրանգուլյանին 65 կգ քաշային կարգում փորձարկելու: Առավել ևս, որ նա միջազգային մրցաշարերում այդ քաշային կարգում ներկայանու փորձ ունի: Իսկ 61 կգ քաշային կարգում կարելի էր հնարավորություն տալ երիտասարդ, ոչ այդքան փորձառու ըմբիշի:
57 կգ քաշային կարգի Գարիկ Բարսեղյանը Եվրոպայի այս առաջնությունում մեդալ նվաճելու իրական հնարավորություն ունի: Վերջինս լավ մարզավիճակում է, ինչի մասին վկայում են Բարսեղյանի՝ միջազգային մրցաշարերում նվաճած մեդալները:
Եվրոպայի 2014 թվականի փոխչեմպիոն 74 կգ քաշային Գրիգոր Գրիգորյանը, ով մարզասերներին հայտնի էր իր կամային որակներով, մեծ ցանկության դեպքում մեդալակիր դառնալու հնարավություն ունի: Կարծում եմ՝ այդ կերպ նա կվերադարձի վստահությունն իր ուժերի նկատմամբ, որը Օլիմպիական խաղերի վարկանիշային մրցաշարերից առաջ նրան շատ անհրաժեշտ է:
Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանը 86 կգ քաշային կարգում վստահել է երիտասարդ ըմբիշ Շամիր Աթյանին: Վերջինս խոստումնալից ըմիշ է և մեկ անգամ չէ, որ մեծահասակների միջազգային մրցաշարերում դիտարժան հաղթանակներ է տարել՝ դրանով իսկ արժանանալով հավաքականի մարզիչների վստահությանն ու հավանությանը:
97 կգ քաշային կարգում Հայաստանը ներկայացնում է Անդրանիկ Գալստյանը, ով նույնպես երիտասարդ ըմբիշ է, որին դեռևս մրցումային մեծ փորձ է հարկավոր մեծահասակների շարքում:
Հայաստանը ներկայացնող վերջին ըմբիշը 125 կգ քաշային Լևան Բերիանիձեն է, ով միակն է ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականից, որ Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր ունի:
Մարտի 12-ին ազատ ոճայիններն իրենց տեղը կզիջեն հունհռոմեական ոճի ըմբիշներին:
59 կգ քաշային կարգում Հայաստանը ներկայացնելու է մեր հավաքականի ամենափորձառու ըմբշներից մեկը՝ Ռոման Ամոյանը, ով չնայած կանխատեսումների և վնասվածքների շարունակում է մնալ հավաքականի կազմում և փորձում է անել առավելագույնը՝ երկրի մարզական պատիվը բարձ պահելու համար:
66 կգ քաշային կարգում Եվրոպական առաջին խաղերի փոխչեմպիոն Միհրան Հարությունյանը կփորձի նվաճել Եվրոպայի առաջնության ամենաբարձր հարկի մեդալը: Մարզասերները կհիշեն, թե ինչպես դատավորները 2015 թվականին Վեգասում կայացած աշխարհի առաջնության ժամանակ խլեցին Հարությունյանի մեդալը: Կարծում եմ՝ Ռիգայում Հարությունյանը պետք է փորձի հաղթել ոչ միայն մրցակիցներին, այլև՝ մրցավարներին:
71 կգ քաշային կարգում Ռիգայում կներկայանա Վարշամ Բորանյանը: Փորձառու ըմբիշը ևս մեդալի հավակնորդ է, սակայն նրա դեպքում, ինչպես ասում են սպորտային բախտը մեծ դեր է խաղում: Մեկ անգամ չէ, որ Բորանյանը մեկ քայլ հետ է մնացել մեդալից՝ հենց մրցումների ժամանակ վնասվածք ստանալու պատճառով:
Մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում իր նորամուտը կնշի երիտասարդների աշխարհի կրկնակի չեմպիոն, 75 կգ քաշային Կարապետ Չալյանը, ով իրեն դրսևորելու լավ հարավորություն է ստացել: Այդ քաշային կարգի առաջատար, 2014 թվականի աշխարհի չեմպիոն Արսեն Ջուլֆալակյանը նախապատրաստվում է Օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարերին, այդ իսկ պատճառով նպատակահարմար են գտել բաց թողնել Եվրոպայի առաջնությունը:
80 կգ քաշային կարգում Հայաստանը կներկայացնի 2016 թվականի Թախտիի Գավաթի խաղարկության հաղթող Ռաֆիկ Մանուկյանը, ով մեդալակիր դառնալու մեծ հնարավորություն ունի:
85 կգ քաշային կարգում մեր հույսը Մաքսիմ Մանուկյանն է, վերջինս հայտի է իր հրաշալի գցումներով: Մանուկյանը սակայն մեկ խնդիր ունի՝ սխալ շնչառությունը, եթե նրան հաջողվի այդ խնդիրը նվազագույնի հասցնել, ապա մեդալ նվաճելու հույսերը շատ իրական են դառնում:
Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի կրկնակի և Եվրոպայի եռակի չեմպիոն, 98 կգ Արթուր Ալեքսանյանը Ռիգա է մեկնում իր չորրոդ ոսկե մեդալի հետևից:
130 կգ քաշային կարգում Հայաստանի ներկայացուցիչն է երիտասարդ ըմբիշ Էդգար Խաչատրյանը:
Ասում են՝ սպորտում՝ այն էլ ըմբշամարտում կանխագուշակություններ անելը պարապ բան է, այս դեպքում ասում են՝ գորգը ցույց կտա: Ինձ մնում է միայն հաջողություն մաղթել մեր մարզիկներին և ձեր հետ միասին սպասել մեդալների:

Аналитика. Каковы ожидания от чемпионата Европы по борьбе
Год – олимпийский, а этот чемпионат не является рейтинговым, поэтому не думаю, что соперничество здесь будет очень сложным.
Первыми на ковер выйдут борцы вольного стиля. Здесь сборная Армении представлена не в полном составе. Наша сборная отправилась в Ригу без борца в весовой категории 65 кг, это было решение тренера. В этой весовой категории лидером Армении является чемпион мира и Европы 2013-го года Давид Сафарян, который на этом чемпионате выступит в весовой категории 70 кг. Это позволит Сафаряну поберечь силы и оценить свою спортивную форму перед рейтинговыми для Олимпийских игр турнирами, на которых он вновь вернется в свою обычную весовую категорию.
По-моему, этот чемпионат дает хорошую возможность попробовать в весовой категории 65 кг чемпиона Европы 2015-го года до 23-х лет Володю Франгуляна. Тем более, что у него есть опыт выступления на международных турнирах в этой весовой категории. А в весовой категории 61 кг можно было бы дать возможность молодому и не очень опытному борцу.
У Гарика Барсегяна (57 кг) есть реальная возможность завоевать медаль на этом чемпионате Европы. Он в хорошей спортивной форме, о чем свидетельствуют медали, завоеванные Барсегяном на международных турнирах.
Вице-чемпион Европы 2014-го года Григор Григорян (74 кг), который известен болельщикам своими волевыми качествами, при большом желании имеет возможность стать медалистом. Думаю, таким образом, он вернет уверенность в своих силах, что необходимо ему перед рейтинговыми для Олимпийских игр турнирами.
Главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Араик Багдадян доверил выступление в весовой категории 86 кг молодому борцу Шамиру Атяну. Атян -перспективный борец и не раз одерживал достойные победы на международных турнирах среди взрослых, чем завоевал доверие и одобрение тренеров сборной.
В весовой категории 97 кг Армению представляет Андраник Галстян, также молодой борец, которому еще необходим большой опыт в соревнованиях среди взрослых.
Представляющий Армению Леван Берианидзе (125 кг) – единственный борец в сборной Армении по вольной борьбе, который имеет путевку на Олимпийские игры в Рио.
12-го марта борцы вольного стиля уступят место борцам греко-римского стиля.
В весовой категории 59 кг Армению представит один из самых опытных борцов нашей сборной Роман Амоян, который, несмотря на прогнозы и травмы, продолжает оставаться в составе сборной и делает все возможное для того, чтобы высоко держать спортивную честь страны.
Вице-чемпион первых Европейских игр Мигран Арутюнян (66 кг) попробует завоевать высшую награду чемпионата Европы. Болельщики вспомнят, как на чемпионате мира 2015-го года в Вегасе судьи отняли у Арутюняна медаль. Думаю, что в Риге Арутюняну удастся победить не только соперников, но и судей.
В весовой категории 75 кг в Риге выступит Варшам Боранян.Это опытный борец, который при определенной спортивной удаче , также может расчитывать на медаль. Боранян неоднакратно находился в шаге от медали , но получал травму во время соревнований.
Впервые на чемпионате Европы среди взрослых выступит двукратный победитель молодежного чемпионата мира Карапет Чалян (75 кг), который получил хорошую возможность проявить себя. Лидер данной весовой категории, чемпион мира 2014-го года Арсен Джулфалакян готовится к олимпийским рейтинговым турнирам, и поэтому пропустит чемпионат Европы.
В весовой категории 80 кг Армению представит победитель розыгрыша Кубка Тахти 2016-го года Рафик Манукян, который является реальным претендентом на медаль.
В весовой категории 85 кг нашей надеждой является Максим Манукян, который известен своими великолепными бросками. Проблема Манукяна в неправильном дыхании, и если он сведет ее к минимуму, то сможет претендовать на медаль.
Бронзовый медалист Олимпийских игр, двукратный чемпион мира, трехкратный чемпион Европы Артур Алексанян (98 кг) отправился в Ригу за 4-й золотой медалью.
В весовой категории 130 кг Армению представит молодой борец Эдуард Хачатрян.
Говорят, что в спорте, а тем более в борьбе, сложно делать прогнозы, как говорится ковер покажет. Мне остается только пожелать удачи нашим спортсменам и вместе с вами ждать медалей.