Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականը վերադարձել է Դոհայից, որտեղ մասնակցում էին աշխարհի Գավաթի 9-րդ խաղարկությանը:
Հայ մարզիկներին դիմավորելու էին եկել Օլիմպիական խաղերի եռակի չեմպիոն Ալբերտ Ազարյանը, Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության աշխատակիցները, մարզիկների բարեկամները, ընկերները, Ազարյանի անվան մարզադպրոցի սաները:
Լրագրողների հետ զրույցում աշխարհի գավաթակիր, Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճած Հարություն Մերդինյանն ասաց, որ գոհ է իր մրցելույթից:
«Այս առաջնության ժամանակ կատարեցի վարժությունների նույն ծրագիրն ինչ Գլազգոյում կայացած աշխարհի առաջնությանը, սակայն ավելի մաքուր և ստացա ավելի բարձր գնահատական: Օլիմպիական խաղերից առաջ այսպիսի արդյունքն ինձ էլ ավելի ուրախացրեց: Առաջիկայում կմասնակցենք Եվրոպայի առաջնությանը, որտեղ կփորձեմ կատարել բարդեցված տարրով վարժությունը, որը պատրաստվում եմ կատարել Օլիմպիական խաղերին ևս»,- ասաց Մերդինյանը:
Վահագն Դավթյանը գտնում է, որ աշխատելու տեղ դեռ ունի. «Ես էլ Արթուրն էլ շատ քիչ ենք զիջել գավաթակրին: Մարմնամարզությունում ամեն ինչ պատահում է, պետք է ավելի լավ աշխատենք, որպեսզի Եվրոպայի առաջնությունում բարձր գնահատականներ ստանանք: Իմ և Արթուր Թովմասյանի ներքին մրցակցությունը միայն օգուտ է բերում երկուսիս: Մրցակցությունից մեր որակներն են բարձրանում»:
Արթուր Թովմասյանը նույնպես գոհ է իր արդյունքից. «Մենք գերազանցեցինք թե՛ մեր և թե՛ մարզիչների սպասելիքները: Սա ավելի կարևոր է մեզ համար, քան զբաղեցրած տեղերը: Հնարավոր է հաղթեինք, բայց դժգոհ լինեինք: Եթե մարզիչները գոհ են, վստահաբար ես էլ եմ գոհ»:

Армянские гимнасты вернулись из Дохи
Сборная Армении по спортивной гимнастике вернулась из Дохи, где принимала участие в 9-м розыгрыше Кубка мира.
Армянских спортсменов встречали трехкратный чемпион Олимпийских игр Альберт Азарян, сотрудники министерства спорта и по делам молодежи, родные спортсменов, их друзья и воспитанники спортшколы имени Азаряна.
В беседе с журналистами обладатель Кубка мира, завоевавший путевку на Олимпийские игры в Рио Арутюн Мердинян отметил, что доволен своим выступлением.
«На этом чемпионате я выполнил ту же программу упражнений, что на чемпионате мира в Глазго, но чище и получил более высокую оценку. Меня обрадовал такой результат перед Олимпийскими играми. Впереди участие в чемпионате Европы, где я попробую выполнить усложненное упражнение, которое собираюсь также выполнить и на Олимпийских играх в Рио»,-отметил Мердинян.
Ваагн Давтян считает, что ему еще есть над чем поработать: «И я, и Артур ненамного уступили обладателю Кубка. В гимнастике все случается, нам надо лучше работать, чтобы получить высокие оценки на чемпионате Европы. Наша внутренняя конкуренция с Артуром Товмасяном идет нам обоим только на пользу. С конкуренцией повышаются наши качества.»
Артур Товмасян также доволен своим результатом: «Мы превзошли и свои ожидания, и ожидания тренеров. Это важнее для нас, чем занятые места. Бывает побеждаешь, но остаешься недоволен. Если тренеры довольны, я тоже доволен.»
На состоявшемся в Дохе 9-м розыгрыше Кубка мира Арутюн Мердинян в упражнении на коне занял первое место, в упражнении на кольцах Ваагн Давтян завоевал серебряную, а Артур Товмасян – бронзовую медаль.