Նորվեգական Ֆորդե քաղաքում մեկնարկում է ծանրամարտի Եվրոպայի կանանց և տղամարդկանց առաջնությունը:
Հայաստանի հավաքականները ներկայացել են 15 մարզիկով, որն այս առաջնությունում ամենամեծ ընտրանիներից մեկն է: Մեծ պատվիրակությամբ են ներկայացել նաև Ֆինլանդիայի, Չեխիայի, Հունգարիայի, Իտալիայի, Լեհաստանի և Թուրքիայի թիմերը:
Կանանց հավաքականը` գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանի գլխավորությամբ ներկայացել է 7 ծանրորդով, իսկ Փաշիկ Ալավերդյանի թիմը ներկայացել է 8 ծանրորդով: Առաջինը պայքարի մեջ կմտնի Աննա Գովելյանը: Ապրիլի 11-ին Գովելյանը կմրցի 53 կգ քաշային կարգի B ենթախմբում:
Ապրիլի 12-ին մեդալների համար կպայքարեն Իզաբելլա Յայլյանը (58 կգ, A խումբ), Վանիկ Ավետիսյանը (69 կգ քաշային, A ենթախումբ) և Ռոստամ Կարապետյանը (69 կգ քաշային, A ենթախումբ):
Հաջորդ օրը Հայաստանի ներկայացուցիչներից կմրցեն 4 մարզիկ: Տղաների պայքարում C ենթախմբում կպայքարի Առաքել Միրզոյանը (85 կգ): 63 կգ քաշային կարգի A ենթախմբում ելույթ կունենա Քրիստինե Պետրոսյանը: Տղաների 77 կգ քաշային կարգում Եվրոպայի չեմպիոնի կոչման համար կպայքարեն Անդրանիկ Կարապետյանը և Տիգրան Մարտիրոսյանը:
Ապրիլի 14-ին Աղասի Ազասյանը 85 կգ քաշային կարգի B ենթախմբում և աշխարհի նախկին չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը 69 կգ քաշային կարգի առաջին ենթախմբում կմրցեն լավագույնի կոչման համար:
Ապրիլի 15-ին հայ ծանրորդներից կմրցի Սոնա Պողոսյանը (75 կգ քաշային, A ենթախումբ):
Եվրոպայի առաջնության վերջին օրը հարթակ դուրս կգան ծանր և գերծանր քաշային մարզիկները: Սիմոն Մարտիրոսյանը (105 կգ) և Գոռ Մինասյանը (+105) տղաների պայքարում կներկայանան A ենթախմբում, իսկ +75 կգ քաշային կարգում մեդալների համար կպայքարեն Հռիփսիմե Խուրշուդյանը և Արփինե Դալալյանը:

В норвежском городе Фёрде стартует чемпионат Европы по тяжелой атлетике среди мужчин и женщин.
Сборные Армении представлены 15-ю спортсменами, и являются одной из самых многочисленных команд. Крупными делегациями представлены также команды Финляндии, Чехии, Венгрии, Италии, Польшы и Турции.
Женская сборная во главе с главным тренером Арташесом Нерсисяном представлена 7-ю спортсменками, а команда Пашика Алавердяна – 8-ю тяжелоатлетами. Первой в борьбу вступит Анна Говелян, которая 11-го апреля поборется в весовой категории 53 кг подргруппы В.
12-го апреля за медали поборются Изабелла Яйлян (58 кг, подгруппа А), Ваник Аветисян (69 кг, подгруппа А) и Ростам Карапетян (69 кг, подгруппа А).
На следующий день в борьбу вступят 4 спортсмена из Армении. В борьбе среди мужчин подгруппы С выступит Аракел Мирзоян (85 кг). В весовой категории 63 кг подгруппы А поборется Кристине Петросян. А в весовой категории 77 кг за звание чемпиона Европы поборются Тигран Мартиросян и Андраник Карапетян.
14-го апреля за завание лучших поборются Агаси Агасян (85 кг, подгруппа В) и бывшая чемпионка мира Назик Авдалян (69 кг, первая подгруппа).
15-го апреля в борьбу вступит армянская тяжелоатлетка Сона Погосян (75 кг, подгруппа А).
В последний день чемпионата Европы на помост выйдут тяжеловесы и супертяжеловесы. Симон Мартиросян (105 кг) и Гор Минасян (+ 105 кг) выступят в подгруппе А, а в весовой категории +75 кг за медали поборются Рипсиме Хуршудян и Арпине Далалян.
В чемпионате Европы по тяжелой атлетике в этом году принимают участие 344 спортсмена из 40-а государств.