Մեկնարկեց խճուղու Հայաստանի առաջնությունը
Մրցումային առաջին օր անհատական մրցավազքում մեծերը և երիտասարդները մրցեցին 25 կմ, իսկ պատանիները՝ 15 կմ: Մեծահասակների պայքարում լավագույն եռյակում ընդգրկվեցին Մհեր Մկրտչյանը (1-ին տեղ), Դավիթ Մկրտչյանը (2-րդ տեղ) և Էդգար Սարգսյանը (3-րդ տեղ): Երիտասարդների մրցավազքում չեմպիոն դարձավ Ռոբերտ Խաչատրյանը: Երկրորդ և երրորդ տեղերը համապատասխանաբար զբաղեցրեցին Պավել Ստեփանյանը և Նիկոլայ Գասպարյանը:
«Խճուղու այս առաջնությունից հետո կորոշվի տարբեր տարիքային խմբերի հավաքականների կազմերը, որից հետո պատանիները կմասնակցեն «Տուր Աջարիա»-ին, որն անցկացվում է Վրաստանում և ունի միջազգային ստատուս»,-ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի հետ զրույցում ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյոզալյանը:
Մայիսի 13-ին կլինի խմբակային մրցավազքը 110 կմ, իսկ մայիսի 14 պատանիների խմբակային մրցավազքն է, իսկ մրցումների վերջին օրը՝ մայիսի 15-ին, կլինի կրիտերիում ձևը:

Стартует чемпионат Армении по шоссейному велоспорту
В первый день соревнований прошли индивидуальные велогонки среди взрослых и молодежи на 25 км, а среди юниоров – на 15 км. В борьбе среди взрослых в тройку лучших вошли Мгер Мкртчян (1-е место), Давид Мкртчян (2-е место) и Эдгар Саркисян (3-е место). В молодежной велогонке чемпионом стал Роберт Хачатрян. Второе и третье места заняли Павел Степанян и Николай Гаспарян, соответственно.
«После этого чемпионата по шоссейному велоспорту будут определены составы сборных различных возрастных групп, после чего юниоры примут участие в международном турнире «Тур Аджария», который проводится в Грузии»,-отметил главный тренер сборной Армен Гезалян в беседе с пресс-службой НОК Армении.
13-го мая пройдет групповая велогонка на 110 км, 14-го мая – групповая велогонка среди юниоров, а в последний день соревнований, 15-го мая – гонка-критериум.