Մեկնարկեց խճուղու Հայաստանի առաջնությունը
Մրցումային առաջին օր անհատական մրցավազքում մեծերը և երիտասարդները մրցեցին 25 կմ, իսկ պատանիները՝ 15 կմ: Մեծահասակների պայքարում լավագույն եռյակում ընդգրկվեցին Մհեր Մկրտչյանը (1-ին տեղ), Դավիթ Մկրտչյանը (2-րդ տեղ) և Էդգար Սարգսյանը (3-րդ տեղ): Երիտասարդների մրցավազքում չեմպիոն դարձավ Ռոբերտ Խաչատրյանը: Երկրորդ և երրորդ տեղերը համապատասխանաբար զբաղեցրեցին Պավել Ստեփանյանը և Նիկոլայ Գասպարյանը:
«Խճուղու այս առաջնությունից հետո կորոշվի տարբեր տարիքային խմբերի հավաքականների կազմերը, որից հետո պատանիները կմասնակցեն «Տուր Աջարիա»-ին, որն անցկացվում է Վրաստանում և ունի միջազգային ստատուս»,-ՀԱՕԿ լրատվության բաժնի հետ զրույցում ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյոզալյանը:
Մայիսի 13-ին կլինի խմբակային մրցավազքը 110 կմ, իսկ մայիսի 14 պատանիների խմբակային մրցավազքն է, իսկ մրցումների վերջին օրը՝ մայիսի 15-ին, կլինի կրիտերիում ձևը:

18:30 - 12 May, 2016
On the first day of the competition adults and youth competed in the 25m individual pursuit and juniors – in 25m. Among adults the best 3 cyclists were named Mher Mkrtchyan (1st place), Davit Mkrtchyan (2nd place) and Edgar Sargsyan (3rd place). Robert Khachatryan became the champion among young cyclists. Pavel Stepanyan and Nikolay Gasparyan placed second and third, respectively.
“After this championship the staffs of different age groups will be decided. Then the juniors will join in the “Tour Adjara” which is held in Georgia and has an international status”, team’s head coach Armen Gyozalyan said to ANOC press service.
The 110km team pursuit will be held on May 13, the juniors’ team pursuit will take place on May 14 and on May 15, the last day of the competition, the cyclists will compete in the criterium event.