Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականը մի նոր էջ բացեց հայկական բասկետբոլի համար՝ հիմք դնելով ապագայի նոր և մեծ հաղթանակներին: Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ ծավալուն զրույցում ամփոփեց Եվրոպայի առաջնությունը, խոսեց ապագայի տեսլականի մասին:
-Պարոն Գյոկչյան, հիմա արդեն ունենք Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության չեմպիոն հավաքական, ինչպե՞ս հավաքվեց այդ թիմը:
-Հավաքականի ձևավորման ամբողջ գործընթացը տեղի ունեցավ Հայաստանից դուրս: Ամեն ինչ սկսվեց դեռևս 7 ամիս առաջ: Երբ պլանավորեցինք, որ պետք է ձևավորենք մարտունակ հավաքական: Սկսեցինք բանակցությունները տարբեր խաղացողների հետ, փնտրեցինք տարբեր խաղացողների Հայաստանում, Հայաստանից դուրս: Կային շատ բասկետբոլիստներ, բայց մի քանիսը տարբեր պատճառներով չկարողացան գալ:
-Իսկ հիմա ունե՞ք Ձեր ուշադրության կենտրոնում այլ բասկետբոլիստներ, ովքեր կարող են հրավիրել հավաքական:
-Իհարկե ունենք: Կան երեք չորս բասկետբոլիստներ, ովքեր շատ լավ խաղացողներ են և կարող են ուժեղացնել հավաքականի կազմը:
-Խոսենք Եվրոպայի առաջնության մասին: Առաջին խաղում տպավորություն կար, որ մենք գիտենք մեր մրցակցին: Ո՞րն էր այդ խաղում մեր ուժեղ կողմը:
-Մոլդովայի հետ մեր առաջին խաղից առաջ մենք ուսումնասիրել էին նրանց բոլոր հանդիպումները, և հենց դա էր մեր ուժեղ կողմը: Մենք լավ գիտեինք, թե ինչպես է խաղում մրցակիցը: Գործդ ավելի է հեշտանում, երբ գիտես մրցակցիդ:
-Արդյո՞ք, Անդորրայի հետ խաղում հուզմունքն էր պարտության պատճառը:
-Մենք տեսել էինք Անդորրայի խաղը, բայց ոչ հիմնական կազմով: Նրանք Ուելսի հետ խաղացել էին 3-րդ կազմով: Այդ էր պատճառը, որ չկարողացանք լավ հասկանալ նրանց խաղը: Անդորրայի խաղին վերաբերող շատ քիչ տեղեկություն կար համացանցում: Մյուս կողմից էլ, երբ Մոլդովային հաղթեցինք, տղաները մտածեցին, որ հաղթանակները պետք է հեշտությամբ տրվեն, բայց դա այդպես չէ:
-Ի՞նչ կասեք Ուելսի հետ խաղի մասին:
-Իհարկե, Ուելսի հավաքականը նույն մակարդակը չուներ ինչ Անդորրան և Մոլդովան: Բայց, երբ մենք խաղում ենք մեր խաղը և պաշտպանությունն աշխատում է, իսկ տղաներն էլ տրամադրված են՝ խաղը ստացվում էր:
-Արդյո՞ք, Իռլանդիայի հետ խաղն ավելի հանգիստ ստացվեց:
-Իռլանդիան այս մրցաշարի ամենաուժեղներից մեկն էր: Նրանք շատ կազմակերպված էին, բասկետբոլիստներն էլ բավականին ուժեղ էին: Նրանք եվրոպական բասկետբոլ էին խաղում: Մեզ մնում էր միայն, որ մենք էլ թիմային բասկետբոլ խաղայինք: Ինչն արեցինք:
-Եզրափակչում կարծես գտե՞լ էիք Անդորրայի դեմ ճիշտ հակախաղը:
-Եզրափակչում վստահ էի, որ հաղթելու ենք: Քանի որ մարզիկներից ոչ մեկ վնասվածք չուներ և գերազանց էինք տրամադրված, ապացուցեցինք, որ մենք ամենաուժեղն ենք Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում:
-Հիմա իրավունք ենք ստացել մասնակցելու Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլին: Ի՞նչ տեսլական ունեք ապագայի համար:
-Եվրոպային ցույց տվեցինք, որ ունենք մարտունակ թիմ: Բայց դժվար է պահել թիմը սահմանափակվելով հավաքականի խաղերով: Հիմա առավել կարևոր է բազային թիմ ստեղծելը, որ կարող է Ռուսաստանում կամ այլ լիգայում խաղալ: Կարող ենք ստեղծել ակումբ, որտեղ հանդես կգան այս բասկետբոլիստները, ովքեր միասին խաղալու փորձ ձեռք կբերեն և կլավացնեն հավաքականի արդյունքները:
-Արդեն մեկ օր է ինչ հայրենիքում եք, ի՞նչ արձագանքներ եք ստացել այս հաղթակից հետո:
-Եթե անկեղծ, ապա երբեք նման արձագանքի, նման ընդունելության չէի սպասում: Այս հաղթանակից հետո այդպիսի ընկերներ հիշեցին և նորից միմյանց տեսանք, ում տեսել էի 30 տարի առաջ: Նրանք, ոչ մի կապ չունեին բասկետբոլի հետ, բայց եկել էին ասելու, որ ուրախ են հավաքականի համար: Գալիս են, շնորհավորում են և ասում են, որ հպարտանում են հավաքականով: Մեզ ընդունեցին ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ինչպես նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

The Armenia national basketball team opened a new page for the Armenian basketball forming the foundation for new victories. The team’s head coach, Tigran Gyokchyan, summed up the European Championship and spoke about future plans in a conversation with the ANOC press service.
-Mr. Gyokchyan, now when we have a champion team, please, tell us how it formed.
-The whole process of the formation was done abroad. Everything started 7 months ago. When we decided to have a competitive team, we began to negotiate with different players both in Armenia and abroad. There were many basketball players but some of them couldn’t come for some reasons.
-Do you have other players in the center of you attention who can be invited to the team?
-Of course, I have. There are three or four good players who can strengthen the team.
-Let’s speak about the European Championship. There was an impression that we knew our opponent in the first game. Which was our strong side in that game?
-Before the first game with Moldova we had examined all its games, and that was our strong side. We knew well how the opponent played. Everything gets easier when you know your opponent.
-Was the excitement the reason of the defeat in the game against Andorra?
-We had seen Andorra’s play but not at full strength. They had played with Wales with the third line-up. That was the reason we didn’t understand well their play. There was little information on the internet regarding Andorra’s play. On the other hand when we won Moldova the guys thought they would win easily, but it wasn’t so.
-And what about Wales?
-Obviously, the Walsh team didn’t have the same level as Andorra and Moldova. But when we play the game with defense and the guys are disposed we succeed.
-Was the game against Ireland quieter?
-Ireland was one of the strongest teams of the championship. They were very organized and rather strong. They were playing European basketball. The only thing we could do was to play as a team and we did it.
-It seemed you had found the right play style against Andorra in the final.
-In the final I was sure of our victory. As no one of the players had any injury and everyone was disposed to win we proved that we are the strongest team of the European Championship for Small Countries.
-Now when you’ve got the right to participate in the qualification round of the European Championship what are your plans for the future?
-We showed Europe that we have a competitive team. But it is difficult to keep the team only with the team games. Now the most important is to form a basic team which will play in Russia or in another league. We can form a club where these basketball players will get an experience of playing together and will improve the teams’ results.
-It has already been a day that you are in the motherland what is the reaction to this victory?
-To be honest, I have never expected such a reaction and reception. After this victory some friends of mine whom I haven’t seen for 30 years remembered and visited me. They have nothing to do with basketball but they came to see me and to say that they were happy for the team. They congratulated us and said that they are proud of the team. We were also welcomed by ANOC President Gagik Tsarukyan and President Serzh Sargsyan.