Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականը մի նոր էջ բացեց հայկական բասկետբոլի համար՝ հիմք դնելով ապագայի նոր և մեծ հաղթանակներին: Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ ծավալուն զրույցում ամփոփեց Եվրոպայի առաջնությունը, խոսեց ապագայի տեսլականի մասին:
-Պարոն Գյոկչյան, հիմա արդեն ունենք Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնության չեմպիոն հավաքական, ինչպե՞ս հավաքվեց այդ թիմը:
-Հավաքականի ձևավորման ամբողջ գործընթացը տեղի ունեցավ Հայաստանից դուրս: Ամեն ինչ սկսվեց դեռևս 7 ամիս առաջ: Երբ պլանավորեցինք, որ պետք է ձևավորենք մարտունակ հավաքական: Սկսեցինք բանակցությունները տարբեր խաղացողների հետ, փնտրեցինք տարբեր խաղացողների Հայաստանում, Հայաստանից դուրս: Կային շատ բասկետբոլիստներ, բայց մի քանիսը տարբեր պատճառներով չկարողացան գալ:
-Իսկ հիմա ունե՞ք Ձեր ուշադրության կենտրոնում այլ բասկետբոլիստներ, ովքեր կարող են հրավիրել հավաքական:
-Իհարկե ունենք: Կան երեք չորս բասկետբոլիստներ, ովքեր շատ լավ խաղացողներ են և կարող են ուժեղացնել հավաքականի կազմը:
-Խոսենք Եվրոպայի առաջնության մասին: Առաջին խաղում տպավորություն կար, որ մենք գիտենք մեր մրցակցին: Ո՞րն էր այդ խաղում մեր ուժեղ կողմը:
-Մոլդովայի հետ մեր առաջին խաղից առաջ մենք ուսումնասիրել էին նրանց բոլոր հանդիպումները, և հենց դա էր մեր ուժեղ կողմը: Մենք լավ գիտեինք, թե ինչպես է խաղում մրցակիցը: Գործդ ավելի է հեշտանում, երբ գիտես մրցակցիդ:
-Արդյո՞ք, Անդորրայի հետ խաղում հուզմունքն էր պարտության պատճառը:
-Մենք տեսել էինք Անդորրայի խաղը, բայց ոչ հիմնական կազմով: Նրանք Ուելսի հետ խաղացել էին 3-րդ կազմով: Այդ էր պատճառը, որ չկարողացանք լավ հասկանալ նրանց խաղը: Անդորրայի խաղին վերաբերող շատ քիչ տեղեկություն կար համացանցում: Մյուս կողմից էլ, երբ Մոլդովային հաղթեցինք, տղաները մտածեցին, որ հաղթանակները պետք է հեշտությամբ տրվեն, բայց դա այդպես չէ:
-Ի՞նչ կասեք Ուելսի հետ խաղի մասին:
-Իհարկե, Ուելսի հավաքականը նույն մակարդակը չուներ ինչ Անդորրան և Մոլդովան: Բայց, երբ մենք խաղում ենք մեր խաղը և պաշտպանությունն աշխատում է, իսկ տղաներն էլ տրամադրված են՝ խաղը ստացվում էր:
-Արդյո՞ք, Իռլանդիայի հետ խաղն ավելի հանգիստ ստացվեց:
-Իռլանդիան այս մրցաշարի ամենաուժեղներից մեկն էր: Նրանք շատ կազմակերպված էին, բասկետբոլիստներն էլ բավականին ուժեղ էին: Նրանք եվրոպական բասկետբոլ էին խաղում: Մեզ մնում էր միայն, որ մենք էլ թիմային բասկետբոլ խաղայինք: Ինչն արեցինք:
-Եզրափակչում կարծես գտե՞լ էիք Անդորրայի դեմ ճիշտ հակախաղը:
-Եզրափակչում վստահ էի, որ հաղթելու ենք: Քանի որ մարզիկներից ոչ մեկ վնասվածք չուներ և գերազանց էինք տրամադրված, ապացուցեցինք, որ մենք ամենաուժեղն ենք Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում:
-Հիմա իրավունք ենք ստացել մասնակցելու Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլին: Ի՞նչ տեսլական ունեք ապագայի համար:
-Եվրոպային ցույց տվեցինք, որ ունենք մարտունակ թիմ: Բայց դժվար է պահել թիմը սահմանափակվելով հավաքականի խաղերով: Հիմա առավել կարևոր է բազային թիմ ստեղծելը, որ կարող է Ռուսաստանում կամ այլ լիգայում խաղալ: Կարող ենք ստեղծել ակումբ, որտեղ հանդես կգան այս բասկետբոլիստները, ովքեր միասին խաղալու փորձ ձեռք կբերեն և կլավացնեն հավաքականի արդյունքները:
-Արդեն մեկ օր է ինչ հայրենիքում եք, ի՞նչ արձագանքներ եք ստացել այս հաղթակից հետո:
-Եթե անկեղծ, ապա երբեք նման արձագանքի, նման ընդունելության չէի սպասում: Այս հաղթանակից հետո այդպիսի ընկերներ հիշեցին և նորից միմյանց տեսանք, ում տեսել էի 30 տարի առաջ: Նրանք, ոչ մի կապ չունեին բասկետբոլի հետ, բայց եկել էին ասելու, որ ուրախ են հավաքականի համար: Գալիս են, շնորհավորում են և ասում են, որ հպարտանում են հավաքականով: Մեզ ընդունեցին ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը, ինչպես նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Тигран Гекчян. Мы показали Европе, что у нас боеспособная команда
Сборная Армении по баскетболу открыла новую страницу армянского баскетбола, подготовив почву для новых и больших побед. Главный тренер сборной Тигран Гекчян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги чемпионата Европы, рассказал о своем видении будущего.
-Господин Гекчян, у нас уже есть сборная - чемпион малых стран Европы, как собралась эта команда?
-Весь процесс формирования сборной проходил за пределами Армении. Все началось еще 7 месяцев назад, когда мы решили, что должны создать боеспособную сборную. Мы начали вести переговоры с различными игроками, искали игроков в Армении и за ее пределами. Было много баскетболистов, но некоторые не смогли приехать по разным причинам.
-А сейчас у вас на примете есть другие баскетболисты, которые могли бы быть приглашены в сборную?
-Конечно, есть. Есть 3-4 очень хороших игрока, которые могут усилить состав сборной.
-Поговорим о чемпионате Европы. В первой игре создавалось впечатление, что мы знаем своего соперника. Какова была наша сильная сторона в этой игре?
-Мы изучили все встречи сборной Молдовы перед игрой с ними, и это являлось нашей сильной стороной. Мы хорошо знали, как играет соперник, и это облегчило нашу задачу.
-Было ли волнение причиной поражения в игре с Андоррой?
-Мы видели игру Андорры, но не в основном составе. Они играли с Уэльсом 3-м составом. Поэтому мы не смогли хорошо понять их игру. Об игре Андорры было очень мало информации в Интернете. С другой стороны, когда мы одержали победу над Молдовой, ребята подумали, что должны легко побеждать, но это не так.
-Что скажете об игре с Уэльсом?
-Конечно, сборная Уэльса не имела такого уровня, как Андорра и Молдова. Однако, когда мы играем свою игру, защита работает и ребята настроены, то игра получается.
-Была ли игра с Ирландией более спокойной?
-Ирландия - одна из самых сильных команд на этом турнире. Они очень организованы, сильны и играют в европейский баскетбол. Нам оставалось только показать командную игру, что мы и сделали.
-В финале вы, кажется, нашли правильную контригру против Андорры?
-Я был уверен, что мы победим в финале. Поскольку никто из спортсменов не имел травм и они были отлично настроены, то мы доказали, что являемся самыми сильными на чемпионате малых стран Европы.
-Мы получили право участвовать в отборочном туре чемпионата Европы. Каково ваше видение будущего?
-Мы показали Европе, что у нас боеспособная команда. Однако сложно держать команду, ограничиваясь только играми сборной. Сейчас важнее создать базовую команду, которая смогла бы играть в России или какой-нибудь другой лиге. Мы можем создать клуб, в котором будут выступать те баскетболисты, которые приобретут опыт совместной игры и улучшат результаты сборной.
-Вы уже один день на родине, какие отклики получили после этой победы?
-Если честно, то никогда не ожидал такого отклика и такого приема. После этой победы меня вспомнили и встретились со мной такие друзья, которых я не видел 30 лет. Они не имеют отношения к баскетболу, но пришли сказать, что рады за сборную. Приходят, поздравляют и выражают гордость за сборную. Нас приняли президент НOK Армении Гагик Царукян, а также Президент РА Серж Саргсян.