Թեհրանում կայացած շախմատի կանանց աշխարհի առաջնությունում Հայաստանը ներկայացնող Էլինա Դանիելյանի ու Լիլիթ Մկրտչյանի համար առաջնությունը եզրափակվեց հենց առաջին շրջանում: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում մեր շախմատիստուհիները խոսեցին պարտության պատճառների ու առաջիկա պլանների մասին:
Էլինա Դանիելյան. «Երեխայիս ծնվելուց հետո ես մոտ մեկ տարի չեմ մասնակցել մրցաշարերի, ինչն էլ բնականաբար բացասաբար է անդրադարձել խաղիս վրա: Ռութ Պադմինիի հետ առաջին պարտիայում ես մեկ քայլի վրա էի գտնվում հաղթանակից, բայց արդյունքում բաց թողեցի այդ հնարավորությունը, ինչն էլ բացասաբար անդրադարձավ երկրորդ օրվա իմ խաղի վրա: Երկու պարտիայից կազմված կարճ մրցապայքարում լարվածությունը շատ մեծ է, ինչն էլ մեծացնում է սխալվելու հավանականությունը:
Մրցաշարը բավականին լավ էր կազմակերպված, եթե հաշվի չառնենք հիջաբի հետ կապված հանգամանքները: Դժվար է ասել` ով կհաղթի նոկաուտ համակարգում, որտեղ անակնկալներ շատ են լինում:
Հիմա պետք է պատրաստվեմ Ռիգայում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը (ապրիլի 10-23), նախատեսում եմ խաղալ նաև 1-2 բաց մրցաշարերում: Իսկ հոկտեմբերի 25-ից նոյեմբերի 5-ը Կրետե կղզում տեղի կունենա Եվրոպայի թիմային առաջնությունը»,- ասաց Էլինան:
Լիլիթ Մկրտչյան. «1/32 եզրափակչի իմ մրցակից չինացի Նի Շիկունին ծանոթ չէի, միայն նրա պարտիաներն էի վերլուծել: Մեկնարկային պարտիայում չկարողացա իրացնել լուրջ առավելությունս, իսկ երկրորդում պարզապես ոչինչ չստացվեց:
Չէի ասի, թե հիջաբն ինձ խանգարեց, աշխատում էի ուշադրություն չդարձնել դրան: Նոկաուտ համակարգն անկանխատեսելի է, և ապագա չեմպիոնի անունը դժվար է կռահելը:
Առջևում Եվրոպայի անհատական առաջնությունն է, աշնանը` մայրցամաքի թիմային առաջնությունը: Ընթացքում Գերմանիայի ակումբային առաջնությունում մի քանի պարտիաներ կխաղամ: Խանտի-Մանսիյսկում կայանալիք աշխարհի թիմային առաջնությունում (հունիսի16-28) Հայաստանի ազգային հավաքականն ամենայն հավանականությամբ հանդես չի գա` Բաքվի համաշխարհային օլիմպիադան բաց թողնելու պատճառով»,- նշեց Լիլիթը:

Чемпионат мира по шахматам среди женщин в Тегеране для представительниц Армении Элина Даниелян и Лилит Мкртчян завершился уже в первом круге. В беседе с пресс-службой НОК РА шахматистки рассказали о причинах поражений и дальнейших планах.
Элина Даниелян. "Из-за рождения ребенка я около года не играла в турнирах, что не могло не сказаться отрицательно на моей игровой форме. В первой партии индианкой Рут Падмини я была в шаге от победы, но упустила большое преимущество. Это на меня сильно подействовало, и во второй партии я играла очень плохо. Короткая дистанция матча из 2 партий способствуют высокому напряжению, когда цена ошибки чересчур высока.
Организацией турнира вполне нормальная, если не брать в расчет ситуацию с хиджабами, о которой я уже говорила. Трудно сказать, кто победит – турнир по нокаут-системе всегда полон сюрпризов.
Сейчас я буду готовиться к чемпионату Европы в Риге (10-23 апреля). Планирую также сыграть в 1-2 опен-турнирах. А с 25 октября по 5 ноября на острове Крит пройдет командный чемпионат Европы", - рассказала Элина.
Лилит Мкртчян. "С соперницей по 1/32 финала Ни Шикун из Китая я не была знакома, только анализировала ее партии. В стартовой встрече не смогла реализовать серьезный перевес, а во второй просто ничего не получалось. Не могу сказать, что мне мешало играть с покрытой головой. Я старалась не обращать на это внимание.
Нокаут-система непредсказуема, и назвать имя будущего победителя чемпионата очень сложно. Пока очень везет за доской грузинке Нане Дзагнидзе, посмотрим, как долго это продлится.
Впереди чемпионат Европы в столице Латвии и командное первенство континента на острове Крит осенью. В промежутке сыграю несколько партий в клубном чемпионате Германии". На командном чемпионате мира в Ханты-Мансийске (16-28 июня) сборная Армении, скорее всего, выступить не сможет из-за пропуска бакинской Олимпиады", - отметила Лилит.