ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարությամբ մի քանի ամիս հիմնանորոգվում էր Իջեւանի թիվ 1 ավագ դպրոցի լողավազանը, որը 1991 թվականից ի վեր անգործության մատնված լինելու պատճառով շարքից ամբողջովին դուրս էր եկել:
Այսօր, երբեմնի լքված կառույցը միանգամայն անճանաչելի տեսքով, որպես Իջեւան քաղաքի լողի մասնագիտացված ՄՊՄԴ դռները բացեց քաղաքի եւ հարակից գյուղերի երեխաների ու բնակիչների առջեւ:
Գագիկ Ծառուկյանն անձամբ ներկա եղավ ժամանակակից մարզահամալիրի վերածված ՄՊՄԴ-ի բացման արարողությանը, որն ունի լողավազան, կահավորված հյուրանոց, ցնցուղարան-լոգարաններ եւ անհրաժեշտ օժանդակ բոլոր հարմարությունները:
«Ամեն մի գործ իր նշանակությունն ունի եւ իր արդյունքը պետք է տա: Մենք պատրաստվում ենք հանրապետության տարբեր վայրերում նմանատիպ մարզական համալիրներ կառուցել, որպեսզի մանուկները, երիտասարդությունը զբաղմունք ունենան, մարզվեն: Կասկած չունեմ, որ նրանց մեջ ի հայտ կգան լավագույններ, որոնք հետագայում կհամալրեն մեր ազգային հավաքականները:
Մեր ծրագրերից են՝ մինչեւ տարեվերջ Սպիտակում, Վանաձորում «Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով նոր մարզադպրոցներ հիմնանորոգել, մարզահամալիրներ ստեղծել, որպեսզի երիտասարդները մարզվեն: Իսկ մարզերում քիչ չեն բնածին օժտվածություն ունեցողները: Մենք նրանց ի հայտ գալու, իրենց ներուժը բացահայտելու հնարավորություններ պիտի ստեղծենք, որպեսզի ապագայում չեմպիոններ դառնան, միջազգային մրցասպարեզներում մեր օրհներգը հնչեցնեն, բարձր պահեն ազգի պատիվը: Մենք սա միշտ արել ենք ու անելու ենք: Եվ որքան անում ենք, արդյունքներն այնքան շատանում են: Հայ ազգը տաղանդավոր է եւ դա ապացուցում է միջազգային մրցումներում», - ասաց պարոն Ծառուկյանը եւ հավելեց, որ եթե այսօր երեխաների աչքերում ժպիտ կա, եթե տեսնում ես քո արած գործի արդյունքը, ուրեմն լավ բան ես արել ու պիտի շարունակես գործ անել, այլ ոչ թե դատարկ խոսել.
«ժողովուրդը լավ է հասկանում, որ խոսքը պիտի գործ լինի: Բայց կան մարդիկ, որոնք փոխանակ օրինակ վերցնեն, չարախոսում ու բամբասում են: Ես շնորհակալ եմ մեր ժողովրդից, երիտասարդությունից, որոնք ամեն ինչ լավ տեսնում ու գնահատում են: Արել ենք, անում ենք ու շարունակելու ենք անել»,-ասաց ՀԱՕԿ նախագահը:

Мы делаем дело, а не говорим впустую
Под руководством президента НОКА Гагика Царукяна несколько месяцев капитально ремонтировался бассейн старшей школы номер 1 Иджевана, который с 1991 года до нынешнего времени был заброшен и полностью вышел из строя.
Сегодня двери когда-то покинутого обьекта, полностью преображенного, были открыты перед детьми и жителями города и прилегающих деревень в качестве специализированной ДЮСШ плавания Иджевана.
Гагик Царукян лично присутствовал на открытии современного спортивного комплекса, который включает в себя бассейн, меблированную гостиницу, душевые-ванны и все необходимые удобства.
"Каждое дело имеет свое значение и должно давать результат. Мы собираемся построить подобные спортивные комплексы в различных уголках республики, чтобы дети и молодежь могли найти себе занятие, тренироваться. Не сомневаюсь, что среди них выявятся лучшие, которые в дальнейшем пополнят национальные сборные.
В наши планы входит до конца года на средства благотворительного фонда "Царукян" в Спитаке и Ванадзоре капитально отремонтировать спортшколы, создать спортивные комплексы, где сможет тренироваться молодежь. А в марзах есть немало физически одаренной природой молодежи. Мы должны создать для них возможности выявить свой потенциал. В будущем они могут стать чемпионами, высоко держать честь страны, на международной арене будет звучать наш гимн. Мы всегда это делали и будем делать. Чем больше делаем, тем больше результаты. Армянский народ талантлив и это доказывается на международной арене", - сказал господин Царукян, добавив, что если сегодня в глазах детей видна улыбка, если видишь результат своего труда, значит ты сделал хорошее дело и должен продолжать, а не заниматься пустыми разговорами.
"Народ хорошо понимает, что слово должно быть делом. Но есть люди, которые вместо того, чтобы брать пример, занимаются злоречием и клеветой. Я благодарен нашему народу, который все хорошо видит и ценит. Делали, делаем и продолжим делать",- сказал президент НОКА.