Բասկետբոլի Մ 16 տարեկանների Հայաստանի հավաքականը պատրաստվում է հուլիսի 22-30-ն Անդորայում կայանալիք Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում թիմի ավագ մարզիչ Արեգ Վաթյանը հայտնեց, որ այսօր մեկնելու են Թբիլիսի: Այնտեղ ընկերական հանդիպում կանցկացնեն Վրաստանի իրենց հասակակիցների հետ.
«Այս պահին թիմը լիովին պատրաստ չէ: Տղաները շատ կարճ ժամանակ են միասին մարզվում եւ համատեղ խաղային փորձ չունեն: Ընկերական խաղեր ենք անցկացնում` այդ բացը լրացնելու համար: Նախորդ տարվա թիմից երեք բասկետբոլիստ է մնացել, մյուսները նորեկներ են:
Թբիլիսիում նաեւ երկու մարզում կունենանք, ապա կմեկնենք Անդորա»,- ասաց Արեգ Վաթյանը:
Մարզիչն անկեղծանում է, որ իր սաները որակներով զիջում են մրցակիցներին: Նրա խոսքով` փորձելու են պատվով հանդես գալ եւ բարձր պահել թիմային ոգին.
«Առաջին խաղը Ջիբրալթարի հավաքականի հետ է: Նրանց թիմում հանդես են գալու մի քանի բասկետբոլիստներ Մ 18 տարեկանների հավաքականից: Մոլդովան իր թիմն ուժեղացրել է ռուս խաղացողներով, Անդորան` իսպանացիներով, Կիպրոսը` հույներով: Այնպես որ` C դիվիզիոնում թույլ թիմ չկա»- նշեց Արեգ Վաթյանը:
Մ 16 տարեկանների Հայաստանի հավաքականի կազմում ընդգրկվել են` Դավիթ Քարամյանը, Լեւոն Վաթյանը, Հովհաննես Պողոսյանը, Արսեն Արստամյանը, Աշոտ Հակոբյանը, Յուրա Հարությունյանը, Գեւորգ Ղազանչյանը (բոլորը` Հայաստան), Գեորգի Շախնազարովը, Նիկիտա Գալցեւը, Ալեքսեյ Չիժենոկը (Ռուսաստան), Սամվել Բունիաթյանը (Գերմանիա), Միկիա Ավեդյանը (Իրան):
Սամվել Բունիաթյանն այժմ մարզվում է թիմից առանձին` Գերմանիայում: Նա Արեգ Վաթյանից ստացել է բոլոր հանձնարարությունները եւ հավաքականին միանալու է մրցավայրում:

Сборная Армении по баскетболу до 16 лет готовится к чемпионату Европы в дивизионе "С", который пройдет с 22 по 30 июля в Андорре. В беседе с пресс-службой НОКА старший тренер Арег Ватян заявил, что сегодня команда отправится в Тбилиси. Там будет сыграна товарищеская встреча с ровесниками из сборной Грузии.
"На данный момент команда не готова полностью. Ребята очень короткое время тренируются вместе и не имеют совместный игровой опыт. Для восполнения этого пробела проводим товарищеские игры. От прошлогодней команды осталось три баскетболиста, остальные – новички.
В Тбилиси также проведем две тренировки и отправимся в Андорру", - сказал Арег Ватян.
Тренер откровенно говорит, что его подопечные уступают в классе своим соперникам. По его словам, они попробуют с честью выступить и высоко держать командный дух.
"Первая игра со сборной Гибралтара. В их команде выступят несколько игроков из сборной до 18 лет. Молдова усилила свою команду русскими игроками, Андорра – испанцами, Кипр – греками. Так что, в дивизионе "С" нет слабых команд", - отметил Арег Ватян.
В состав сборной Армении до 16 лет вошли Давид Карамян, Левон Ватян, Оганес Погосян, Арсен Арстамян, Ашот Акопян, Юра Арутюнян, Геворг Казанчян (все – Армения), Георгий Шахназаров, Никита Гальцев, Алексей Чиженок (Россия), Самвел Буниатян (Германия), Микия Аведян (Иран).
Самвел Буниатян сейчас тренируется отдельно от команды в Германии. Он получил от Арега Ватяна все задания и присоединится к сборной на месте соревнования.