Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանեկան հավաքականն այս գիշեր վերադարձավ Երեւան:
Ամփոփելով Եվրոպայի առաջնությունում մեր պատանի ըմբիշների մրցելույթները՝ Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանն ասաց.
«Մասնակցությունն ընդհանուր առմամբ գոհացնող է: Շատ լավ կամ գերազանց չեմ կարող ասել, որովհետեւ չունենք չեմպիոններ: Այս պատանիները, որոնցից շատերն առաջին անգամ մտան եվրոպական մրցագորգ, մեր վաղվա երիտասարդներն են, հետո համալրելու են մեծահասակների հավաքականը:
Ուրախացնում է, որ այս 16, 17 տարեկան մարզիկները տպավորիչ հաղթանակներ տարան: Տղաները բացթողումներից էլ զերծ չէին՝ մի քանի գոտեմարտերում տակտիկական սխալներ թույլ տվեցին, բայց հակառակն էլ եղավ, երբ պարտություն կրելուց հետո կարողացան հավաքվել ու մեդալի համար գոտեմարտերում փայլուն հաղթանակներ տարան, այդ թվում նաեւ ժամկետից շուտ:
Հատկապես ուրախացնում է, որ վերջին տարիներին պատանիների, երիտասարդների եւ մեծահասակների մեջ ծանր քաշային կարգում մեդալներ ենք ունենում, ինչը հույս է տալիս, որ երեք-չորս տարի հետո այդ քաշային կարգի ազգային հավաքականը կհամալրվի տեղի կադրերով:
Պիտի նշեմ նաեւ անձնական ու հավաքականների մեր մարզիչների աշխատանքը, որոնք կարողացել են իրենց սաների մեջ բացի ֆիզիկական, տեխնիկական ու տակտիկական որակներից նաեւ մինչեւ վերջ պայքարելու ոգի ներարկել»:
Արայիկ Բաղդադյանն առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեց ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին՝ նշելով.
«Հայկական ըմբշամարտը վերջին ութ տարիներին խնդիրներ չի ունեցել եւ մեծ ձեռքբերումներ է արձանագրել: Իսկ երբ այս տարի ֆեդերացիան կանգնեց փաստի առջեւ, պարոն Ծառուկյանը կանգնեց մեր թիկունքին՝ հոգալով ըմբիշների բոլոր հոգսերը: Եվ այս հաջողությունները, որ շարունակվում են, ՀԱՕԿ նախագահի շնորհիվ է»:

Юношеская сборная Армении по вольной борьбе этой ночью вернулась в Ереван.
Подводя итоги выступлению наших юных борцов на чемпионате Европы, генеральный секретарь Федерации борьбы Армении Араик Багдатян сказал:
В общем, ребята выступили удовлетворительно. Не могу сказать очень хорошо или отлично, поскольку у нас нет чемпионов. Эти юноши, многие из которых впервые вышли на европейский ковер, наша завтрашняя молодежь, а потом они пополнят взрослую сборную.
Радует, что эти 16-17-летние спортсмены одержали впечатляющие победы. Ребята в нескольких поединках допустили тактические ошибки, но было и наоборот, когда они смогли собраться после поражений и поединке за медали одержать блестящие победы, в том числе досрочные.
Особенно радует, что в последние годы у нас есть медали в тяжелом весе во всех возрастных категориях. Это дает надежду, что через три-четыре года национальная сборная в этой весовой категории будет укреплена местными кадрами.
Я также должен отметить работу наших тренеров, как личных, так и штаба сборной. Они смогли привить своим подопечным не только физические, технические и тактические качества, но и дух борьбы до конца".
Араик Багдатян выразил особую благодарность президенту НОКА Гагику Царукяна, отметив:
"Последние восемь лет армянская борьба не имела проблем, зафиксировав серьезные достижения. А когда в этом году федерация оказалась перед фактом, господин Царукян поддержал нас, взяв на себя все расходы борцов. Нынешние успехи продолжаются благодаря президенту НОКА.