Յուրաքանչյուր օլիմպիական խաղերից հետո մարզիկները սկսում են պատրաստվել հաջորդ Խաղերին։ Պատրաստվում են տարիներով, բայց մասնակցելու հնարավորություն ունենում չորս տարին մեկ անգամ։
Հարավային Կորեայում 23-րդ ձմեռային օլիմպիական խաղերի մեկնարկին մնում է 98 օր։ Մի քանի հազար մարզիկ Փհենչհան-2018-ում կպայքարի յոթ մարզաձեւի 15 մրցաձեւում՝ գեղասահք, կյորլինգ, դահուկային սպորտ, բիաթլոն, հոկեյ, բոբսլեյ, սահնակային սպորտ: Հայաստանն այս յոթ մարզաձեւերից ներկայացուցիչ կարող է ունենալ միայն երկուսում՝ դահուկասպորտ եւ գեղասահք։
Որքանով են հնարավոր մերոնց ուղեգրերն ու քանիսը կարող են լինել:
Դահուկավազորդ Սերգեյ Միքայելյանը գրեթե ապահովել է մասնակցությունն օլիմպիական խաղերում։ Այս պահին նա վարկանիշային աղյուսակում 299-րդն է, իսկ ուղեգիր ստանալու համար Սերգեյը պետք է լինի 300 լավագույնների շարքում։ Նա իր վարկանիշով օլիմպիական խաղերի դուռը բացում է նաեւ թիմակիցների համար։
Միքայել Միքայելյանին մի քանի քայլ է բաժանում Փհենչհան-2018-ից։ Նրա միավորները պետք է լինեն 100-ից պակաս, առավելագույնը՝ 99: Այժմ Միքայելն ունի 105 միավոր։
Ներկայիս 115 միավորով վարկանիշին մոտ է նաեւ Թադեւոս Պողոսյանը։
Դահուկավազքի կանանց հավաքականի համար ունենք «սպիտակ քարտի» ակնկալիք՝ մեկ մարզիկի մասնակցության թույլտվություն։ Հնարավոր է նաեւ մեկ ուղեգիր՝ լեռնադահուկային սպորտում։
Փհենչհան-2018-ում մասնակցությունը հաստատելու համար հայ դահուկորդների տրամադրության տակ մի քանի վարկանիշային մրցաշարեր կան։ Հունվարի 22-ին Դահուկասպորտի միջազգային ֆեդերացիան կհայտարարի, թե որ մարզիկներն են նվաճել ուղեգրեր։
Գեղասահքում գործերն ավելի բարդ են։ Աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնություններում, միջազգային մրցաշարերում հայ գեղասահորդներին չհաջողվեց օլիմպիական ուղեգիր նվաճել։ Գերմանիայում կայացած վերջին վարկանիշային մրցաշարից հետո Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը նշեց, որ հայ մարզիկներին պարզապես չթողեցին օլիմպիական խաղեր։
Մենասահորդ Անաստասիա Գալուստյանը եւ Թինա Կարապետյան/Սիմոն Պրու Սենեկալ պարային զույգն առաջին պահեստային են համարվում։ Նրանք կկարողանան հանդես գալ Փհենչհան-2018-ում, եթե ուղեգիր ունեցողներից մեկն այս կամ այն պատճառով չկարողանա մասնակցել։ Սա այն դեպքն է, երբ կարող ենք «ուրախանալ» ուրիշի անհաջողությունով:

На зимних Олимпийских играх Армения может иметь от 3 до 7 участников
После каждых Олимпийских игр спортсмены начинают готовиться к следующим Играм. Готовятся годами, но возможность для участия предоставляется один раз в четыре года.
До старта зимних Олимпийских игр в Южной Корее остается 98 дней. В Пхёнчхане-2018 несколько тысяч спортсменов поборются в 15 дисциплинах семи видов спорта: фигурное катание, керлинг, лыжный спорт, биатлон, хоккей, бобслей, санный спорт. Армения может иметь представителей лишь в двух видах спорта из этих семи: лыжном спорте и фигурном катании.
Насколько вероятны наши олимпийские путевки и сколько их может быть?
Лыжник Сергей Микаелян почти гарантировал свое участие на Олимпийских играх. На данный момент он 299-й в рейтинговой таблице, а для получения путевки Сергею нужно быть в числе 300 лучших. Он своим рейтингом открывает дверь Олимпийских игр также для товарищей по команде.
Микаела Микаеляна от Пхёнчхана-2018 отделяет несколько шагов. Его очки должны составлять меньше 100, минимум, 99. Сейчас у Микаела 105 очков.
В данный момент со 115 очками к олимпийскому рейтингу близок также Тадевос Погосян.
В случае с женской сборной по лыжным гонкам есть надежда на "белую карту" - разрешение на участие одного спортсмена. Возможна еще одна путевка в горнолыжном спорте.
Для подтверждения участия в Пхёнчхане-2018 в распоряжении армянских лыжников есть несколько рейтинговых соревнований. 20 января Международная федерация лыжного спорта объявит имена спортсменов, завоевавших путевки.
В фигурном катании дела обстоят сложнее. На чемпионатах мира, Европы и международных турнирах армянским фигуристам не удалось завоевать олимпийский рейтинг. После состоявшегося недавно в Германии рейтингового турнира президент Федерации фигурного катания Армении Мелания Степанян отметила, что армянских спортсменов попросту не пустили на Олимпийские игры.
Фигуристка Анастасия Галустян и танцевальная пара Тина Карапетян/Симон Пру-Сенекал считаются первыми запасными. Они смогут выступить в Пхёнчхане-2018, если кто-то из обладателей путевок по той или иной причине не сможет участвовать. Этот тот случай, когда можем "радоваться" неудачам другим.